Plot a dům mají být ve vyváženém poměru. Nemělo by se stát, že plot je natolik výrazný, aby dům potlačoval a zbytečně na sebe upozorňoval. Vždy je důležité sladit styl, materiály, tvar a odstíny plotu se samotným domem.

Plot kolem městského domu v blízkosti exponované komunikace je obvykle vyšší než 180 cm, používá se zděný materiál.

Plot kolem městského domu v blízkosti exponované komunikace je obvykle vyšší než 180 cm, používá se zděný materiál.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Výška plotu do jednoho metru je spíše symbolická, výška 150 cm už přesně vymezuje pozemek, vyšší plot kolem domu tvoří záměrnou pohledovou bariéru.

Pestré kombinace a možnosti

Jak významnou roli dáme oplocení, záleží na nás. Kombinovat lze výšku, ale hlavně použitý materiál.

Ploty nejen chrání a vymezují pozemek, ale jsou estetickým prvkem a chloubou kovářského umění.

Ploty nejen chrání a vymezují pozemek, ale jsou estetickým prvkem a chloubou kovářského umění.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Velmi oblíbené jsou běžné oplocenky (lesnické pletivo se svislými dráty po 150 mm), které jsou levné, ale ve spojení s vysázenou zelení (živý plot) velmi efektní.

Běžná drátěná oplocenka a živý plot, to je oblíbená kombinace. Živou „stěnu“ pravidelně udržujeme do požadovaného tvaru a výšky.

Běžná drátěná oplocenka a živý plot, to je oblíbená kombinace. Živou „stěnu“ pravidelně udržujeme do požadovaného tvaru a výšky.

FOTO: AMA CZECH

Živé ploty jsou pěkné na pohled a na zahradě ovlivňují mikroklimatické poměry. Když je upravíme do vhodného tvaru a výšky, příznivě působí na tepelný a světelný režim, jsou přirozenou zábranou proti větru, hluku, nečistotám, prachu. Vybírat můžeme nízké živé ploty (mochna křovitá, zimostráz), jehličnaté (cypřišek, cypřišovec), stálezelené rostliny (bobkovišeň, cesmína), opadavé živé ploty (habr a buk obecný, javor babyka, hloh) nebo kvetoucí přírodní živý plot (ostružiny, habr, líska, rakytník, trnka, jalovec, psí víno apod.).

Boční strany pozemku lze ohraničit i jednoduchou zástěnou s mřížovou výplní. Dělicí stěna ze dřeva působí v zelené zahradě přirozeně, je oporou pro pnoucí rostliny.

Boční strany pozemku lze ohraničit i jednoduchou zástěnou s mřížovou výplní. Dělicí stěna ze dřeva působí v zelené zahradě přirozeně, je oporou pro pnoucí rostliny.

FOTO: VLADEKO

Na venkově hezky vypadají klasické dřevěné ploty z přírodního dřeva (tvrdé, měkké či exotické dřevo), nebo tyčkové ploty, které jsou obvykle tlakově impregnovány proti hnilobě (častým materiálem je smrkové dřevo). Nevýhodou je fakt, že nás čeká povinnost pravidelnější údržby.

Nízký dřevěný plot je spíše symbolický, slouží k ohraničení pozemku a uplatní se na venkově. Říká se mu myslivecký.

Nízký dřevěný plot je spíše symbolický, slouží k ohraničení pozemku a uplatní se na venkově. Říká se mu myslivecký.

FOTO: OBI

Běžný metr dřevěného plotu vyjde zhruba na 300 až 400 Kč. V některé části zahrady můžeme použít na exponovaná místa i pevné dělicí stěny, které jsou vyrobené ze stabilních dřevěných desek (lepí se ve dvou směrech), mohou být plné nebo s pohledovou mřížovou výplní.

Oblibu si získávají i plastové ploty, které jsou vyrobené z tvrzeného PVC v široké barevné škále nebo ze směsi plastu a dřevěných vláken. Materiál je nehořlavý a je opatřen tzv. UV stabilizací (barva nevybledne, materiál nezkřehne).

Bezúdržbový plastový plot typu Audience, v dokonalé imitaci dřeva.

Bezúdržbový plastový plot typu Audience, v dokonalé imitaci dřeva.

FOTO: STIGLER

Plastový plot je odolný vůči extrémním povětrnostním vlivům, údržba spočívá v omytí běžným saponátem a opláchnutí vodou. Vybírat lze z pěti barev: bílá, borovice, třešeň, dub a ořech.

Plastový plot je odolný vůči extrémním povětrnostním vlivům, údržba spočívá v omytí běžným saponátem a opláchnutí vodou. Vybírat lze z pěti barev: bílá, borovice, třešeň, dub a ořech.

FOTO: KM PLAST

Praktické jsou drátěné a kovové ploty, které působí subtilně, ale jsou pevné, často bezúdržbové a vhodné i jako opěry pro popínavé rostliny.

Kovové ploty se prodávají v mnoha tvarech (styl moderna s hladkým profilem, klasik, historický se zdobným zakončením mříží). Oblíbené jsou zejména konstrukce opatřené zinkováním, které mají dlouhou životnost a jsou naprosto bezúdržbové. Vyrábějí se v různých barvách odstínu podle vzorníku RAL, ale mohou mít i efekt patiny (gold, silver, bronze, green).

Plot může kombinovat i více materiálů, vápenopískové cihly doplněné uměleckým kováním působí vzdušně a přitom stabilně.

Plot může kombinovat i více materiálů, vápenopískové cihly doplněné uměleckým kováním působí vzdušně a přitom stabilně.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Mezi stavebně nejnáročnější a obvykle nejdražší patří zděné ploty. Obvykle je najdeme v městské zástavbě u domů vilového typu, nejčastěji použitým materiálem jsou vápenopískové cihly, klasické keramické cihly nebo lícové obklady. Aby plocha nepůsobila příliš masivně a fádně, lze zdi oživit pnoucí zelení.

Plot opatřený zinkováním má i spojenou branku. Provedení z řady modern, s hladkým profilem.

Plot opatřený zinkováním má i spojenou branku. Provedení z řady modern, s hladkým profilem.

FOTO: LOMAX