Tapety si mnozí pamatují z 80. let, kdy pokrývaly nejen stěny, ale i skříňky nábytku a dvířka kuchyňských linek. Nebyly příliš kvalitní a často ve spojení s amatérským provedením rozhodně nepřispívaly k lepší bytové kultuře. Po jistém logickém útlumu se k nim zase rádi vracíme.

Současný trh nabízí různé materiály, barevné a grafické provedení, které je na vysoké úrovni. Tapety jsou stále častěji v luxusních buticích, restauracích a hotelech. Jsou skvělou „pomůckou“, protože umějí dodat interiéru styl, atmosféru, osobitost.

Vhodné tapety pro nás

Tapety jsou k dostání v poměrně širokém cenovém rozpětí (od stovky až po tisíce korun), záleží na použitém materiálu, zda jde o designérskou kolekci, typ provedení apod.

Moderní tapeta se vzorem Code Red, cena 195 Kč za roli, materiál papír.

Moderní tapeta se vzorem Code Red, cena 195 Kč za roli, materiál papír.

FOTO: IMPOL TRADE

Mezi ty dražší obvykle patří tapety hedvábné, v 3D stylu.

Běžný spotřebitel se ale zaměří a vybírá nejraději tapety papírové, vinylové a vliesové. Cenově nejdostupnější jsou papírové, které mohou být z potištěného, raženého nebo mačkaného papíru. Některé druhy z hrubých vláken lze i natírat omyvatelnou barvou.

Za velmi kvalitní se považují dvojvrstvé ražené tapety, které najdeme pod označením duplex. Mají vysoký krycí efekt (vhodné na nerovné stěny) a vysokou pevnost.

Vliesová tapeta Flair pruhy, cena 390 Kč. Lze použít pro zviditelnění zajímavé stěny.

Vliesová tapeta Flair pruhy, cena 390 Kč. Lze použít pro zviditelnění zajímavé stěny.

FOTO: IMPOL TRADE

Další možností jsou tapety vinylové, které se hodí na zeď, sádrokarton, umakart i různé omyvatelné nátěry. Jsou velmi odolné vůči oděru a vlhku (vhodné do dětského pokoje), lze je omývat vodou s přípravkem běžného saponátu. Uplatní se hlavně v panelových bytech, kde nerovné stěny nejsou žádným překvapením. Díky slušné krycí schopnosti tyto tapety ledacos zamaskují.

Velmi oblíbené jsou tapety vliesové, které jsou tvořeny z netkané textilie. Vítáme hlavně jejich skvělé vlastnosti: vysoká propustnost vzduchu a vodní páry, tepelná a zvuková izolace. U těchto tapet se lepidlo aplikuje jen na stěnu, nikoli na materiál, lépe se s nimi pracuje. Tapety nepotřebují vlhčení a na stěnu s vrstvou lepidla se přikládají suché. Případné vzduchové bubliny lze vyhladit válečkem nebo měkkým hadrem.

Moderní tapeta se vzorem Code Red, cena 195 Kč za roli, materiál papír.

Moderní tapeta se vzorem Code Red, cena 195 Kč za roli, materiál papír.

FOTO: OBI

Sklovláknité drží teplo

Tapety ze skelných vláken mají vysokou životnost a dobré užitné vlastnosti. Dobře odolávají vlhku a drží nejen na zdi, ale i na plastových, kovových či dřevěných podkladech. Sklovláknité tapety jsou odolné vůči mechanickému poškození a umějí i zateplit (což oceníme na chodbách), zároveň mají proti ostatním tapetám vyšší požární odolnost. Skryjí trhlinky a nerovnosti, lze je povrchově upravit omyvatelnými nátěry.

Sklovláknité tapety umějí schovat nerovnosti na stěně, tepelně a zvukově izolují.

Sklovláknité tapety umějí schovat nerovnosti na stěně, tepelně a zvukově izolují.

FOTO: PRIMALEX

Prodávají se v několika plastických vzorech, od jemnějších struktur až po výraznější vystouplé provedení. Anorganický původ tapet nedává šanci přežít bakteriím, roztočům a plísním, proto se doporučují pro lidi trpící alergií či astmatem.

Žhavé novinky na trhu

Solitérní nábytek a svítidla jsou pro mladé designéry jasnou výzvou ke kreativitě. Je tomu tak i v případě tapet. Designérka Babeta Ondrová navrhla tři nové kolekce, které nesou rukopis jednoduchých, silných grafických ornamentů.

Kolekce Lavmi Astoria nabízí 10 designů minimalistické geometrie ve studených a teplých odstínech šedé či tlumeně fialové.

Kolekce Lavmi Astoria nabízí 10 designů minimalistické geometrie ve studených a teplých odstínech šedé či tlumeně fialové.

FOTO: LAVMI

Kolekce Lavmi Astoria obsahuje 10 designů minimalistické geometrie ve studených i teplých odstínech šedé či tlumeně fialové.

V druhé kolekci Lavmi Josephine je 12 nápadných a svůdných vzorů s rostlinnými motivy. Extravagantní motivy potěší oblíbenými barvami: hořčicovou, modro-šedou a jemně zelenou. Krásná a decentní je i tlumeně stříbrná barva v kombinaci s černou.

V kolekci Josephine najdeme 12 nápadných vzorů s rostlinnými motivy. Barvy hořčicová, modrošedá a jemně zelená. Decentní je i stříbrná v kombinaci s černou.

V kolekci Josephine najdeme 12 nápadných vzorů s rostlinnými motivy. Barvy hořčicová, modrošedá a jemně zelená. Decentní je i stříbrná v kombinaci s černou.

FOTO: LAVMI

Třetí novinkou je Lavmi Tradition 01, vracející se k lidovému umění. Všechny kolekce jsou tištěny hlubokotiskem na vliesový tapetový materiál vodou ředitelnými barvami, které jsou barevně věrné, světlostálé a neobsahují rozpouštědla. Tapety jsou ekologické, nezatěžují životní prostředí. Kolekce Astoria nás přijde na 1870 Kč za roli 0,53x10 m, tapety kolekce Josephin od 1270 Kč za roli a poslední Tradition 01 stojí 2470 Kč za roli (0,73x6 m).

Tapeta z kolekce Tradition 01 se vrací k lidovému umění. Je tištěna digitálně na vliesový materiál vodou ředitelnými latexovými inkousty.

Tapeta z kolekce Tradition 01 se vrací k lidovému umění. Je tištěna digitálně na vliesový materiál vodou ředitelnými latexovými inkousty.

FOTO: LAVMI