Dvaaosmdesátiletá japonská umělkyně Yayoi Kusama se ráda baví netradičními projekty. Zajímá ji i proměna životního prostoru prostřednictvím předem navrženého motivu a tvorby návštěvníka interiéru.

Kusama za posledních 40 let dělala obrazy, sochy a fotografie pouze pomocí teček, a tak si i pro svůj nejnovější projekt, bytu pokrytého barevnými motivy, vybrala opět tvar tečky. Dříve než své tvůrce do interiéru pustila, nechala ho celý do detailů namalovat na bílo.

V interiéru musí být veškerý nábytek v jednotné barvě.

V interiéru musí být veškerý nábytek v jednotné barvě.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pro tuto umělkyni je typická velká vášeň pro barvy a optické zážitky. Její tvorba odráží její jedinečný pohled na svět, ať už prostřednictvím hemžících se detailů, nebo husté struktury s puntíky, které se staly jejím podpisem.

Při lepení puntíků se tvůrci pobaví. S realizací uměleckých děl pomáhají rády hlavně děti.

Při lepení puntíků se tvůrci pobaví. S realizací uměleckých děl pomáhají rády hlavně děti.

FOTO: fotobanka Profimedia

Kusama je jednou z nejznámějších japonských žijících umělkyň a od roku 1940 si vytvořila rozsáhlý soubor prací. Řada jejích děl má téměř halucinogenní účinky. Ta poslední jsou k vidění na výstavě v Galerii moderního umění Queensland v Austrálii až do 12. března.

Do svých instalací dovede Kusama plně vtáhnout i diváka. Hosty její poslední instalace spolupráce na díle hodně bavila. Většina z nich totiž byly děti.

Obývací pokoj polepený puntíky je jako stvořený pro oslavu narozenin.

Obývací pokoj polepený puntíky je jako stvořený pro oslavu narozenin.

FOTO: fotobanka Profimedia

V posledních letech umělkyně objevila i kouzlo místnosti pokryté fluorescenčními puntíky. I jimi nechala pokrýt celou místnost. Večeře v tomto interiéru je tak rozhodně nezapomenutelným uměleckým zážitkem.

Stolování se svítícími puntíky vytvoří zajímavou hravou atmosféru.

Stolování se svítícími puntíky vytvoří zajímavou a hravou atmosféru.

FOTO: fotobanka Profimedia

Nekonečný zrcadlový pojkoj díky systému důmyslně vymyšlených odrazů vytváří dojem labyrintu v záplavě puntíků.

Nekonečný zrcadlový pokoj díky systému důmyslně vymyšlených odrazů vytváří dojem labyrintu v záplavě puntíků.

FOTO: Yayoi Kusama, Lucy Dawkins/Tate Photography

Kusama žila chvíli ve Spojených státech, v roce 1973 se ale vrátila do Japonska  - kde dodnes žije a pracuje. Její díla jsou k vidění i v muzeu Tate Modern v Londýně do 5. června letošního roku.