Existují dva typy digestoří. První odvádí vzduch z vaření ven (odtahové), druhý ho jenom čistí s pomocí uhlíkového filtru (recirkulační). Odtahové digestoře jsou možné jenom tam, kde lze technicky zavést vývod do komína nebo přímo přes zeď ven.

Jde hlavně o rodinné domy a fungování takové digestoře bývá účinnější. Digestoře recirkulační, které přefiltrovaný vzduch vracejí zpět do místnosti, musíme volit v bytech.

Komínový odsavač, šíře 90 cm, plynulá regulace rychlosti, třífázový motor. Možnost odtahu či recirkulace, má ukazatel nasycenosti tukového filtru, výkon v intenzivním režimu 800 m3/h. Cena 27 990 Kč.

Komínový odsavač, šíře 90 cm, plynulá regulace rychlosti, třífázový motor. Možnost odtahu či recirkulace, má ukazatel nasycenosti tukového filtru, výkon v intenzivním režimu 800 m3/h. Cena 27 990 Kč.

FOTO: AEG

Někteří výrobci nabízejí i digestoře, které jsou vhodné pro obě varianty: lze je napojit na odtah, ale zároveň vložit i pachový filtr. Všechny digestoře pak mají tzv. tukový filtr, který zachytává mastnotu obsaženou v odsávané páře, když projde do ventilace. Tukový filtr se snadno nasazuje a vyndává. Zhruba jednou za dva měsíce potřebuje vyčistit: stačí dát umýt do myčky.

Ostrůvkový typ digestoře, kdy varná deska není u stěny, ale přistupuje se ze stran. Na digestoř máme vyšší estetické požadavky.

Ostrůvkový typ digestoře, kdy varná deska není u stěny, ale přistupuje se ze stran. Na digestoř máme vyšší estetické požadavky.

FOTO: HANÁK NÁBYTEK

Pracuje a neruší

Při nákupu digestoře se zaměříme na dvě věci: výkon a hlučnost. Výkon digestoře se odvíjí od velikosti kuchyně. Obecně se uvádí, že by výkon měl být zhruba desetinásobkem objemu místnosti, ale záleží i na odtahové cestě, typu potrubí (nepřímá cesta účinnost digestoře snižuje, proto je třeba kompenzovat vyšším výkonem).

Do malých kuchyní je vhodná podvěsná digestoř, která se montuje pod závěsnou skříňku. Patří k levnějším, cena 3000 Kč.

Do malých kuchyní je vhodná podvěsná digestoř, která se montuje pod závěsnou skříňku. Patří k levnějším, cena 3000 Kč.

FOTO: Milan Malíček, Právo

Dbejme i na udávanou hlučnost digestoře. Určitě preferujeme rozmezí 40 a 50 dB, ale ne více! Není příjemné, když se digestoř zapne a nemůžeme kvůli rachotu mluvit s rodinou. Dobré digestoře jsou vybaveny i speciální technologií, třeba Deep Silence, která zajistí tichý chod díky izolaci motoru.

Novinkou na trhu je i funkce MaxiFlow, která využívá třífázové motory pro extrémní tichost, vyšší účinnost odsávání a nižší spotřebu energie. Některé digestoře mají i čidlo ActiveHeat, kde sílu odsávání nemusíme sami upravovat. Čidla sama automaticky přizpůsobí sílu a rychlost odsávání v závislosti na teplotě a množství páry.

Komínový odsavač par, šíře 90 cm, dotykové ovládání, LCD displej, 4 stupně výkonu, výkon ventilátoru 760 m3/h, možný odtah nebo recirkulace.

Komínový odsavač par, šíře 90 cm, dotykové ovládání, LCD displej, 4 stupně výkonu, výkon ventilátoru 760 m3/h, možný odtah nebo recirkulace.

FOTO: FRATELLI ONOFRI

Dominantní solitér

Komínová a zvláště ostrůvková digestoř má skvěle vypadat. Je to kousek, který je stále na očích a výrazně ovlivňuje vzhled kuchyně. Musí rovněž i dobře nasvítit celou varnou desku. Do malých kuchyní se naopak instaluje spíše podvěsný typ přímo pod skříňku. Odsavač je plochý a nenápadný. Oblíbený je i typ teleskopický, který umožňuje výsun či vyklopení určité části.

Moderní digestoře jsou krásné a praktické. Mají i další funkce navíc, třeba technologii MaxiFlow, která zajistí tichý chod díky izolaci motoru.

Moderní digestoře jsou krásné a praktické. Mají i další funkce navíc, třeba technologii MaxiFlow, která zajistí tichý chod díky izolaci motoru.

FOTO: AEG

Moderní odsavače mají promyšlený design, často kombinují ocel a sklo, mohou mít i obvodové odsávání. Hezkým prvkem je osvětlení, které je buď halogenové, nebo s LED diodami. Ty nevytvářejí na varné desce stíny, mají energetickou úsporu až 90 % a dlouhou životnost.

Ostrůvkový odsavač par, na výběr velikost 60 cm/90 cm. Digestoř má dotykové ovládání, 4 rychlosti, výkon ventilátoru 600 m3/h, oboustranné bílé/ černé tvrzené sklo.

Ostrůvkový odsavač par, na výběr velikost 60 cm/90 cm. Digestoř má dotykové ovládání, 4 rychlosti, výkon ventilátoru 600 m3/h, oboustranné bílé/ černé tvrzené sklo.

FOTO: FRATELLI ONOFRI

Typy digestoří
PODVĚSNÁ se montuje pod závěsnou skříňku, obvykle v menších kuchyních. Trubka pro odvod par je schovaná uvnitř. Patří k levnějším variantám.
KOMÍNOVÁ je velmi rozšířená. Je umístěná v meziprostoru mezi dvěma horními skříňkami. Komín pro odvod par a pachů bývá výrazným prvkem v kuchyni.
OSTRŮVKOVÁ se montuje do prostoru, sporák není u stěny. Digestoř je velmi nápadná, důležitý je proto její vzhled. Může designově připomínat lustr.
VESTAVNÁ je zabudovaná přímo do kuchyňské linky, může být plošná nebo výklopná.