Vlastníci staršího nábytku mohou díky přehozům udělat z nouze designovou ctnost prakticky během několika minut.

Přizpůsobivý potah na židle ve tvaru kapsy pro vyšší i nižší opěradla. Opěradlo nesmí překročit výšku 62 cm, šířku 45 cm a sedák šířku 45 cm a hloubku 35 cm. Materiál 100% bavlna. Cena 499 Kč za kus.

Přizpůsobivý potah na židle ve tvaru kapsy pro vyšší i nižší opěradla. Opěradlo nesmí překročit výšku 62 cm, šířku 45 cm, sedák šířku 45 cm a hloubku 35 cm. Materiál 100% bavlna. Cena 499 Kč za kus.

FOTO: BLANCHEPORTE

Další výhodu přehozů ocení majitelé domácích mazlíčků a rodiče malých dětí. Psi a kočky pouštějí chlupy, děti na sedačky drobí jídlo nebo na potah něco vylijí.

Je z čeho vybírat

Přehozy nejen chrání ložní povlečení před ušpiněním nebo sedačku před opotřebením. Některé z nich se vyrábějí z tak příjemných materiálů (bavlněné pleteniny, samet, plyš) nebo jako prošívané deky, že se do nich během dne můžeme zachumlat při odpočinku.

Přehoz Harlequin poslouží i jako deka při odpočinku.

Přehoz Harlequin poslouží i jako deka při odpočinku.

FOTO: CULT DESIGN

Navíc rub a líc mohou mít jinou barvu, takže s oboustranným přehozem uděláme dvojí parádu. Existují také přehozy z pružných materiálů, které se nejčastěji používají na křesla a sedací soupravy. Velmi snadno se na nábytek natahují a jejich nespornou výhodou je, že pevně drží na povrchu.

Pružný potah na pohovku se na nábytek navléká velmi snadno. Cena za rozměr 250x350 cm je 539 Kč.

Pružný potah na pohovku se na nábytek navléká velmi snadno. Cena za rozměr 250x350 cm je 539 Kč.

FOTO: BLANCHEPORTE

V prodejnách s povlečením, dekami a dalším bytovým textilem se dají koupit přehozy rozmanitých rozměrů.

  • Pro dětské postelové přehozy je obvyklá míra 170x210 cm.
  • Maximální rozměr pro dvoulůžko se pohybuje kolem 240x260 cm.
  • Za příplatek ve výši několika stokorun lze nechat přehoz ušít přesně na míru, a to také pro podnožníky, opěrky na hlavu a podpěrky pro ruce. V kompletu přehozu na postel jsou běžně přibaleny návleky na polštáře, ale i ty se dají ušít na míru.
Potahy na boky postele ve stylech vázačka a volán v rozích jsou výrazně estetické. (vázačka)

Potahy na boky postele ve stylech vázačka a volán v rozích jsou výrazně estetické. (vázačka)

FOTO: BLANCHEPORTE

Některé prodejny nabízejí i povlaky na čelo postele a přehozy s tzv. vázačkou nebo volánem, které upravují potah přes rohy postele nebo pohovky.

Potahy na boky postele ve stylech vázačka a volán v rozích jsou výrazně estetické. (volán)

Potahy na boky postele ve stylech vázačka a volán v rozích jsou výrazně estetické. (volán)

FOTO: BLANCHEPORTE

Materiál podle nároků

Při péči o vybraný materiál vždy dodržujeme postupy v symbolech údržby. Na případné poškození vzniklé jejich nerespektováním pak totiž nemusí prodejce při reklamaci brát ohled.

Mezi odolné přehozy patří jemně chlupaté fleesové (100 % polyester) a tkané (např. na dotek příjemné složení 75 % polyester, 15 % vlna, 20 % bavlna). Umělé materiály se dají často prát v pračce na 40 °C. Nesmí se ale sušit v sušičce a nežehlí se. Tkané materiály nejsou ale vhodné do domácnosti se srstnatým zvířetem, chlupy zapadávají mezi vlákna.

Přehoz na postel Eivor je z fleesu, jemného materiálu snadného na údržbu. V rozměru 240x220 cm za 599 Kč.

Přehoz na postel Eivor je z fleesu, jemného materiálu snadného na údržbu. V rozměru 240x220 cm za 599 Kč.

FOTO: IKEA

Plyš s kratším vláknem a hustější vazbou je také praktický, je vhodný i do domácností se čtyřnohým mazlíčkem. Chlupy lze vysát ručním vysavačem nebo hladkou tryskou s výstelkou. V případě krátkosrstých zvířat stačí chlupy omést smetáčkem. Plyš je možné prát na teplotu do 40 °C.

Alpaka patří mezi vysoce kvalitní přehozy z umělé kožešiny. Délka vlasu může být různá, obyčejně kolem 8 cm, nejčastějším složením je 100% polyester. Kožešinu čistíme pouze chemicky, maximálně si dovolíme tepovat povrch kožešiny bohatou pěnou. Nehodí se příliš do domácnosti se srstnatými zvířaty.

Luxusní prošívaný přehoz na postel Harlequin. Rozměr 195x245 cm za 4930 Kč.

Luxusní prošívaný přehoz na postel Harlequin. Rozměr 195x245 cm za 4930 Kč.

FOTO: CULT DESIGN

Leskymo, tzv. mokrý vlas, je kvalitní hustá tkanina s delším vlasem a lesklým povrchem. Drobky a chlupy se z něho odstraňují velmi těžko, na druhou stranu vzhledově oživí stroze zařízený interiér a je příjemné na dotek. Čistíme raději suchou cestou, platí to, co pro alpaku.

Bavlněný satén dominuje zejména u ložnicových přehozů. Je-li s příměsí hedvábí, pereme raději do 30 °C.

Posezení třeba i na tygrovi

Barvu, případně vzor přehozu vybíráme především podle stylu našeho interiéru, včetně typu sedačky, křesel a postele.

Přehoz přes křeslo z polyesteru s efektem ovčí vlny má praktické kapsy po stranách opěrek, zakončeno lemem. Materiál polyester. Model bez opěrek, rozměry150x200 cm za 499 Kč.

Přehoz přes křeslo z polyesteru s efektem ovčí vlny má praktické kapsy po stranách opěrek, zakončeno lemem. Materiál polyester. Model bez opěrek, rozměry 150x200 cm za 499 Kč.

FOTO: BLANCHEPORTE

Při výběru barvy a typu vzoru bereme ohled na výmalbu stěn a vzory tapet, aby s přehozy ladily a nepřetloukaly se. Platí pravidlo: buď budou výrazné vzory na tapetách a stěnách, nebo na přehozech.

Přehozy mohou být obšité lemovkou ve tvaru vlnek nebo třásněmi. Oblé linie se hodí do romanticky zařízeného interiéru, třásně do moderně zařízené místnosti.

Přehozy Lilly s plastickým vzorem jsou obšité třásněmi. Rozměr 130x170 cm, složení 100% acryl. Cena 899 Kč.

Přehozy Lilly s plastickým vzorem jsou obšité třásněmi. Rozměr 130x170 cm, složení 100% acryl. Cena 899 Kč.

FOTO: KIKA

Plastické vzory, dlouhý vlas přehozu, alpaka a ve vzorech zvířecí motivy (srst zebry, tygra, geparda) se hodí do interiéru zařízeného střízlivěji. V opačném případě by místnost působila příliš přeplněně.

Některé silnější deky můžeme použít jako přehozy přes zahradní křesla. Deka Hedna o rozměrech 125x150 cm, materiál 70% vlna. Cena 1490 Kč.

Některé silnější deky můžeme použít jako přehozy přes zahradní křesla. Deka Hedna o rozměrech 125x150 cm, materiál 70% vlna. Cena 1490 Kč.

FOTO: KIKA

Moderní jsou africké primitivní vzory, geometrické útvary a pruhy. Do romantických a rustikálně laděných interiérů se hodí motivy květin, drobné orientální nebo lidové motivy.

Přehoz přes postel ve vínové barvě s orientálním vzorem. Složení 55 % bavlna a 45 % polyester. V rozměru 40x220 cm za 779 Kč.

Přehoz přes postel ve vínové barvě s orientálním vzorem. Složení 55 % bavlna a 45 % polyester. V rozměru 40x220 cm za 779 Kč.

FOTO: TOP DOMÁCÍ POTŘEBY CZ

Nebývá to pravidlem, ale s postelovým přehozem by měly ladit i návleky na polštáře.