Mělo by jít o první "les v nebi". Terasy a prostorné balkony mají být porostlé keři a stromy. Zatím jde o pouhou hrubou stavbu. V budoucnu bude mít ale hned 27 podlaží. V každém z nich bude trochu jiné složení osázení. Celková osázená plocha se má rovnat hektaru lesa.

Budova nese název Kolmý les

Budova nese název Bosco Verticale (Kolmý les) - a má se stát prvním lesem na obloze. S nápadem přišel pětapadesátiletý architekt Stefano Boeri ze studia Stefano Boeri Architteti.

Terasy a prostorné balkony mají být porostlé keři a stromy.

Na architektonickém řešení se podíleli: Stefano Boeri, Gianandrea Barreca, Giovanni La Varra s širokým týmem spolupracovníků, který se mění během různých fází vzniku stavby.

FOTO: fotobanka Profimedia

Na stavbě má růst zhruba 730 stromů (vysokých od 3, 6 až do 9 metrů). Nebude chybět cca pět tisíc keřů a zhruba dvojnásobek rostlin.

Budovy nemají být jen domovem pro lidské obyvatele domu, ale i pro ptáky a zvířata, která běžně žijí v parcích města.

Projekt metropolitního zalesňování má přispět k regeneraci městského prostředí a biologické rozmanitosti, aniž by se muselo rozšiřovat městské území.

Obyvatelům rozhodně nebude chybět výhled do zeleně.

Obyvatelům rozhodně nebude chybět výhled do zeleně.

FOTO: fotobanka Profimedia

Budova je navržena jako systém, který optimalizuje, rekuperuje a produkuje energii. Má pomáhat při filtraci prachových částic obsažených v městském prostředí. Rostliny budou zalévány přefiltrovanou odpadní vodou.

Osázení má také chránit před akustickým znečištěním.

Výstavba originální stavby už začala.

Výstavba originální stavby už začala.

FOTO: fotobanka Profimedia

A na kolik stavba přijde? V přepočtu na 167 miliard Kč. Jde tedy opravdu o hodně drahý lesopark.