Další výhodou termostatických baterií je jejich bezpečnost. Zejména rodiny s dětmi ocení dětskou pojistku proti opaření. Výjimkou nejsou luxusní baterie, u nichž si předvolíme oblíbenou teplotu a průtok vody stejně tak jako u novinky, kterou je digitální ovladač baterií. Vlastní nastavení pak vyvoláme pouhým stisknutím tlačítka.

Luxusní čirá vanová baterie Sense (3799 Kč) s povrchovou úpravou chrom je z mosazi a skla. Vyznačuje se snadnou instalací, teplá a studená voda i regulace toku se ovládají horní páčkou, lze zapojit i sprchovou hadici a ruční sprchu.

Luxusní čirá vanová baterie Sense (3799 Kč) s povrchovou úpravou chrom je z mosazi a skla. Vyznačuje se snadnou instalací, teplá a studená voda i regulace toku se ovládají horní páčkou, lze zapojit i sprchovou hadici a ruční sprchu.

FOTO: WATERFALL

Vedle technického vybavení by měly koupelnové armatury také dobře vypadat, i když v normální koupelně dáme přednost nejspíš ověřené kvalitě za přijatelnou cenu než módnímu výstřelku.

Vždy se vyplatí funkční a kvalitní výrobek s nadčasovým vzhledem. Co to znamená? Baterii vyrobenou z vysoce hodnotné mosazi s dostatečně silnou vrstvou chromu na povrchu a keramickou kartuší.

Novinkou je Ondus Veris Digital – digitální ovladač vody s funkcí pauza využívající bezdrátovou technologii. Slouží jako splachovadlo toalety nebo bidetu, sprchy či vany. Může být umístěn kdekoli v koupelně, k ovládání vody stačí jen lehký dotek.

Novinkou je Ondus Veris Digital – digitální ovladač vody s funkcí pauza využívající bezdrátovou technologii. Slouží jako splachovadlo toalety nebo bidetu, sprchy či vany. Může být umístěn kdekoli v koupelně, k ovládání vody stačí jen lehký dotek. Nabízí funkci uložení teploty vody do paměti.

FOTO: GROHE

Příjemné a snadné ovládání nabízejí baterie s ergonomickou pákou. O plynulý chod i dlouhou životnost armatury se postará perlátor proti vodnímu kameni. Kvalitní a zdravotně nezávadné baterie zaručují také snadnou montáž.

Nepřeberné množství druhů baterií

Pákové armatury se montují do jednoho otvoru na umyvadle. Teplota vody a průtok se ovládají pákou. Fungují tak, že se teplá a studená voda smíchají v integrované kartuši dříve, než se dostanou do výtokové trubice. Přednost dáme bateriím s širokým úhlem ovládání.

Kohoutkové baterie se instalují do jednoho otvoru na umyvadle a na rozdíl od pákových u nich můžeme ovládat teplou a studenou vodu.

Tříotvorové armatury s individuálním ovládáním teplé a studené vody dodávají smíšenou vodu centrální výtokovou trubicí. Hodí se do moderních i klasických koupelen a vyrábějí se v mnoha designech.

Elektronické baterie jsou buď bezdotykové, nebo dotykové. Bezdotykové kontroluje senzor s infračerveným světlem a dotykové potřebují pro spuštění vody jeden dotek.

Umyvadlová stojánková baterie bez výpusti Focus E od Hansgrohe (1790 Kč) má zabudovaný perlátor, který snižuje díky přimíchávání vzduchu průtok vody až o 50 % na maximálně 7,2 l/min.

Umyvadlová stojánková baterie bez výpusti Focus E od Hansgrohe (1790 Kč) má zabudovaný perlátor, který snižuje díky přimíchávání vzduchu průtok vody až o 50 % na maximálně 7,2 l/min.  Baterie při 5minutovém toku vody denně snižuje výdaje za vodu o více než 2500 Kč ročně.

FOTO: SIKO KOUPELNY

Nástěnné armatury se používají v koupelně, kde je už nainstalované umyvadlo nebo nemá předvrtané otvory. Otvory se instalují na stěnu nad umyvadlo a potrubí musí být položeno pod omítku před obkládáním.

Vanové baterie se používají jen pro naplnění vany vodou.

Vanové sprchové armatury umožňují přepínat vodu mezi napouštěním vany a sprchou.

Kombinované vanové/sprchové armatury jsou s nebo bez termostatu. Na výběr jsou nástěnné i podomítkové.

Elegantní, spolehlivá a dostupná nástěnná vanová baterie (1490 Kč) je vyrobena z kvalitní mosazi, jejíž povrch tvoří dostatečně silná vrstva chromu. Kvalitní keramické kartuše prodlužují životnost výrobku.

Elegantní, spolehlivá a dostupná nástěnná vanová baterie (1490 Kč) je vyrobena z kvalitní mosazi, jejíž povrch tvoří dostatečně silná vrstva chromu. Kvalitní keramické kartuše prodlužují životnost výrobku.

FOTO: RAVAK

Vanové baterie instalované do podlahy se používají k volně stojícím vanám, potrubí od podlahy je ve stejném stylu a povrchové úpravě jako armatura sama. Mnoho modelů je doplněno ruční sprchou.

Tři až pětiotvorové armatury se instalují do okraje kolem vany nebo do obezdívky kolem vany, kde výtoková trubice musí dosahovat přes hranu vany. Tyto kombinace vždy obsahují vtok do vany a ruční sprchu. Jeden nebo dva kohoutky či páčky ovládající vodu a přepínače vody mezi sprchou a vanou.

Bidetová páková baterie Lyra Plus (1762 Kč) obsahuje vysoce kvalitní keramickou kartuš se systémem Ecodisk, která výrazně šetří vodu.

Bidetová páková baterie Lyra Plus (1762 Kč) obsahuje vysoce kvalitní keramickou kartuš se systémem Ecodisk, která výrazně šetří vodu.

FOTO: JIKA

Chrom, nikl nebo bronz

Chrom je klasický, lesklý typ povrchu, s jakým se u baterií setkáváme nejčastěji, hodí se do každého interiéru, snadno se udržuje a jeho reflexní schopnosti přinášejí do koupelny více světla.

Broušený nikl satin tvoří na baterii jemnější, narůžovělý matný povrch, není tak výrazný a lesklý jako u chromu, ale působí příjemně a teple.

Páková umyvadlová baterie Embody (5998 Kč) s keramickou kartuší se dá využít v koupelně i v kuchyni. Je vyrobena z mosazi v povrchové úpravě bronz.

Páková umyvadlová baterie Embody (5998 Kč) s keramickou kartuší se dá využít v koupelně i v kuchyni. Je vyrobena z mosazi v povrchové úpravě bronz.

FOTO: RETRO WAVE.CZ

Olejem gumovaný bronz je určen milovníkům retrostylu, kteří se nespokojí s klasickým designem. Je to tmavý povrch připomínající čokoládu. Může mít i jemně vínový nádech.

Antický bronz je světlejší, působí více přírodně. Tyto baterie vypadají, jako by byly opotřebované.

Armatury do stylu koupelny

Stylu koupelny mají odpovídat vedle sanity a nábytku i baterie, i když v tomto případě se zaměříme více na jejich kvalitu. Přesto budou v koupelně fungovat jako důležitý designový prvek a ovlivňovat vzhled koupelny.

Umyvadlová stojánková baterie série Modul z řady Progress Collection (od 17 990 Kč) má puristicky čisté linie, jednoduché geometrické řešení a minimalistické tvary. Ovládání baterie zajišťuje joystick s velmi jemným posunem páky.

Umyvadlová stojánková baterie série Modul z řady Progress Collection (od 17 990 Kč) má puristicky čisté linie, jednoduché geometrické řešení a minimalistické tvary. Ovládání baterie zajišťuje joystick s velmi jemným posunem páky.

FOTO: SAPHO

Jaké styly se v našich koupelnách objevují? Venkovský i klasický, v panelákové koupelně a novostavbách většinou styl moderní. Koupelna může mít i reprezentativní, anglický nebo francouzský styl. Další možností je retro, rustikál a pastelové barvy i futuristický styl.

Na výběr jsou moderní armatury pro minimalistické prostory přes baterie klasické a nadčasové. Není nad to, pořídit si funkční model vhodný k umyvadlu, vaně i k bidetu. Tyto požadavky splňují ucelené série, které jsou k dostání v širokém výběru designových stylů, tvarů a velikostí.

Za nostalgickým zevnějškem umyvadlové baterie Iris od Paffoni (2890 Kč) se skrývá moderní technologie keramických kartuší. Retrosérie kohoutkových baterií je k dostání kromě chromového provedení i v barvě bronzu a mědi.

Za nostalgickým zevnějškem umyvadlové baterie Iris od Paffoni (2890 Kč) se skrývá moderní technologie keramických kartuší. Retrosérie kohoutkových baterií je k dostání kromě chromového provedení i v barvě bronzu a mědi.

FOTO: SIKO KOUPELNY