Právě teď, v době babího léta, máme druhou šanci (ta první je na jaře, v dubnu až květnu) provést provzdušnění, tzv. vertikutaci trávníku. Proč?

Zjednodušeně řečeno: trávník se nadechne, protože ho zbavíme travní plsti. To je nepropustná vrstva vzniklá ze zbytků pokosené trávy, plevele a mechu. Tato vrstva, třeba i několik centimetrů silná, zabraňuje pronikání vody a živin do půdy až ke kořenovému systému.

Výsledek práce elektrického vertikutátoru WOLF Garten UV 32 EV bez sběracího koše.

Výsledek práce elektrického vertikutátoru WOLF Garten UV 32 EV bez sběracího koše.

FOTO: MOUNTFIELD

Vertikutací (provzdušněním) tak podpoříme nejen růst kořenového systému trávníku a preventivně snížíme riziko vzniku houbových chorob trávníku. Zvýšíme zároveň rychlost průsaku vody a živin do vegetační vrstvy a pomůžeme přivést světlo do trávníku.

Co obnáší vertikutace

Jde o vertikální řez trávníkového drnu. Provádí se buď speciálními vertikutačními hráběmi, nebo na větších plochách stroji – vertikutátory. Nože se zařezávají do hloubky 1–5 mm (maximálně však 3 mm!) kořenové sféry a prořezávají vrchní vegetační vrstvičku.

Základní model provzdušňovače s elektrickým motorem 1000 W, MTD VE 30B, zastane výborně práci na menších pozemcích do 500 m2. Doporučená cena 12 490 Kč.

Základní model provzdušňovače s elektrickým motorem 1000 W, MTD VE 30B, zastane výborně práci na menších pozemcích do 500 m2. Doporučená cena 12 490 Kč.

FOTO: GARLAND

  • Provádí se za sucha, na trávníku posečeném na výšku 3–4 cm.
  • Vyhrabané zbytky hmoty můžeme použít do kompostu.
  • Po vertikutaci je dobré přihnojit trávník nejlépe plným kombinovaným hnojivem.

Stroje pro vertikutaci

K dostání jsou buď elektrické nebo motorové vertikutátory, na malých plochách využijeme vertikutační hrábě.

Nejprodávanější benzínový vertikutáror WOLF Garten UV 35B má 30 dvojitých nožů. Cena od 14 000 Kč.

Nejprodávanější benzínový vertikutáror WOLF Garten UV 35B má 30 dvojitých nožů. Cena od 14 000 Kč.

FOTO: MOUNTFIELD

Vertikutátory mají ostré nože a nastavitelnou hloubku záběru. K většině vertikutátorů lze jako příslušenství dokoupit sběrný koš, který pohodlně sebere vyhrabanou plsť. Některé menší elektrické vertikutátory mají místo nožů pouze drábky. Stroje s noži mají větší účinnost, životnost a zároveň i výkon.

Benzínový provzdušňovač Yard-Man YM3516 VO se záběrem 40 cm na středně velké plochy do 1500 m2. Doporučená cena 12 490 Kč.

Benzínový provzdušňovač Yard-Man YM3516 VO se záběrem 40 cm na středně velké plochy do 1500 m2. Doporučená cena 12 490 Kč.

FOTO: GARLAND