Jak jste na nápad přišel - máte zálibu v zahradničení, v ekologii apod.?

Již delší dobu se zajímám o zelené technologie, ekologii a design. Zabýval jsem se bioplasty, využitím bioodpadu a zpracováním biomasy. Věnoval jsem se i samotnému pěstování na své zahrádce. Po ukončení spolupráce s neziskovou organizací na záchranu a obnovu deštného pralesa jsem hledal, co bych mohl dělat a abych byl stále v kontaktu s přírodou.

Rostliny oživí jinak nudnou chodbu.

Rostliny oživí jinak nudnou chodbu.

FOTO: Flora Wall

Začal jsem tvořit projekt na svoji zahradu a při studiu vertikálního farmaření jsem objevil i živé stěny jako doplněk do interiéru, které mi učarovaly, jelikož to je to, co mi v interiérech chybí - a tak jsem začal se stavbou. Svoje vědomosti a zkušenosti z hydroponického pěstování jsem přesunul na stěnu.

Co považujete za hlavní výhody stěny?

Stěny přinášejí osvěžení do moderních interiérů, které mi kvůli svým jednoduchým a přesným linkám připadají příliš prázdné. Díky živým stěnám se vrací příroda zpět do interiérů a budov, odkud byla vytlačena. Díky fotosyntéze rostliny očišťují okolní vzduch od různých organických částic a dodávají kyslík do místností. Přítomnost rostlin působí pozitivně na psychiku lidí, kteří tráví většinu svého času v uzavřeném prostoru.

Které rostliny jsou ve stěně umístěny?

Stěna je tvořena tropickými rostlinami, které jsou vhodné pro interiéry a nejsou tolik náročné na slunce, je možno je pěstovat hydroponním způsobem. Nejčastěji se používají rostliny ozdobné listem, které jsou nejméně náročné na světlo.

Vizualizace - příklad možného užití rostlinné stěny v moderním interiéru.

Vizualizace - příklad možného užití rostlinné stěny v moderním interiéru.

FOTO: Flora Wall

Kde jsou rostliny ve stěně usazeny?

Rostliny jsou usazeny v pěstební matraci, kde se vytvoří kapsy, do kterých je rostlina zasazena a dále v ní roste. Na vrcholu stěny je zabudován závlahový systém, jenž dodává rostlinám potřebné živiny.

Jaká je péče o takovou stěnu?

Stěna je navržena tak, aby potřebovala jen minimální údržbu. Díky automatickému zálivkovému systému je potřeba jen doplňovat pravidelně vodu a živiny do zásobníku, dle velikosti zásobníku jednou týdně, nebo až jednou měsíčně. Po nainstalování provedeme kontrolu po prvním měsíci pro případnou výměnu rostlin, které se neuchytily a poté stačí už jen tak 2x ročně stěnu pročistit.

Zelně je v kancelářských protorech zoufale málo, tento typ stěn to ale může změnit.

Zeleně je v kancelářských místnostech zoufale málo, tento typ stěn to ale může změnit.

FOTO: Flora Wall

Kolik stěna stojí - cca za metr čtvereční?

Cena za stěnu se různí dle rozměru a dle zakončení pohledovými částmi, které jsou vyrobeny tak, aby co nejvíce zapadaly do již hotového interiéru. Orientační cena jednoho metru se pohybuje okolo 13 000 Kč, včetně zálivkového systému a rostlin.

Kde jste se inspiroval?

Inspirovali jsme se hlavně prací Patricka Blanca, který systém zelených stěn začal propagovat po celém světě. Dále nás inspirovala potřeba více ozelenit interiéry a dodat jim život, který je běžný v přírodě. Naše první prezentace proběhla na výstavě Pragointeriér 2011.