Snaha připodobnit zvířata k lidem je stará jako lidstvo samo. Řada milovníků zvířat se do svých létavých oblíbenců dovede vcítit natolik, že jim nabízí často i lepší bydlení než dopřává sobě.

Takovým příkladem je i John Looser, který se rozhodl vytvářet opravdu pozoruhodné ptačí budky.

Budka má řadu vestavěných bidýlek.

Budka má řadu vestavěných bidýlek.

FOTO: fotobanka Profimedia

Působivé stavby pro ptačí obyvatele Looser navrhuje v mnoha různých stylech a velikostech. Jeho realizace jsou stvořeny ze starého vysušeného dřeva. Každou budku staví cca týden. Jde o zajímavé truhlářské výrobky, které rozhodně esteticky okrášlí své okolí.

Budky jsou stvořeny z odolného a dobře proschlého dřeva.

Budky jsou stvořeny z odolného a dobře proschlého dřeva.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ptačí sídla navrhuje Looser i ve velkých rozměrech odpovídajících domku na hraní pro děti. Staví je pro své zákazníky do rozlehlých zahrad před okna domů, aby si mohli užívat pohled na celé ptačí hejno příležitostných obyvatel staveb.

Budky mají rozměry malých domků na hraní pro děti.

Budky mají rozměry malých domků na hraní.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pro řadu návrhů i ostatních výrobců je typická snaha kopírovat zámeckou architekturu. Pokud jde ale o příliš křiklavé a přezdobené budky, mohou pak v zahradě působit kýčovitě.

Zajímavým počinem je ale určitě návrh Angličana Davida Robertse, který zauvažoval nad možností zprovoznění hotelu pro slepice. Kuřecí hotel provozuje v Anglii s adresou Boskenwyn, Helston. Tento podnik byl zřízen pro fandy ekologie a biovýrobků.

Architektura pro chudší nelétavé ptačí obyvatele.

Architektura pro chudší nelétavé ptačí obyvatele.

FOTO: fotobanka Profimedia

Antropomorfizace jde u řady podnikatelů opravdu daleko. Do ptačích hotelů se tak servírují i dorty, zákusky či pizza ze zrní.

Zřizování ptačích budek ve šlechtickém stylu s královským servisem je poutavou hrou pro dospělé, prostřednictvím které si mohou realizovat svá vlastní přání, jež se jim ve skutečnosti ne a ne vyplnit.