V obchodech se objevují vany větších rozměrů a nemůže za to tloustnutí populace. Výrobci si totiž uvědomili, že vana může nahradit lázně, vodní masáž, poslouží jako místo pro příjemné povídání, někdy i milování. A spotřeba vody? Záleží na nás, kolik jsme ochotni zaplatit za příjemnou relaxaci nebo narušení partnerského stereotypu.

Vana Athina má anatomicky tvarovaný vnitřní prostor, navržený pro ideální využití všech sekcí trysek. Cena 59 390 Kč (180x155 cm).

Vana Athina má anatomicky tvarovaný vnitřní prostor, navržený pro ideální využití všech sekcí trysek. Cena 59 390 Kč (180x155 cm).

FOTO: TEIKO

 

Koupání šité na tělo

Odtok vany bývá stále častěji v jejím středu, aby při koupání v páru odpadly debaty, kdo na něm bude sedět tentokrát. Masážní nastavitelné trysky nám nabízejí možnosti, s jakými jsme se dosud setkávali jen v lázních. Vany bývají častěji opatřeny různými madly a podpěrkami k pohodlnému ležení, přizpůsobují se tvaru lidského těla.

Moderní vana Perfect může být doplněna hydromasážním systémem MX200. Cena 48 817 Kč. (180x80 cm)

Moderní vana Perfect může být doplněna hydromasážním systémem MX200. Cena 48 817 Kč. (180x80 cm)

FOTO: SANITEC

Například vana Soft Bath jde tak daleko, že materiál, z něhož je vyrobena, vlivem teplé vody měkne. Kdo si do ní lehne, má pocit, že se vana tvaruje podle jeho těla. Materiál vytvořili metodou rotačního tvarování plastů, dokáže se roztahovat teplem. Cena se sice pohybuje kolem 200 000 Kč, ale tato novinka je rozhodně technickým příslibem pro vany budoucnosti.

JAKÁ VANA JE SPRÁVNÁ
Dostatečně velká pro všechny členy rodiny, s odtokem pokud možno uprostřed.
Vhodně tvarovaná, aby umožnila pohodlnou koupel, dalo se v ní pohodlně ležet a tělo bylo dostatečně ponořené.
Pro velké vany (např. délka 180 cm a šířka 80 cm) se doporučují multifunkční polštářky a podhlavníky, které brání podklouznutí těla. Slouží také jako opěrka šíje nebo podložka pro paže. Vhodné jsou anatomicky tvarované vany s opěrkami pro ruce či s madly. Usnadní se tak vstup dětem iméně pohyblivým lidem.
Musí být z kvalitního materiálu (smalt, měď), aby vydržela v koupelně 15 a více let.
Povrch by měl odolávat zvířatům a jejich drápkům, ale také působení úklidových prostředků a kosmetických přípravků (např. barev na vlasy a podobně).

Rohová vana, nebo volně stojící?

Výrobci nabízejí vany nejrůznějších tvarů, podob a velikostí. Můžeme si vybrat klasickou či v atypických tvarech, mezi nimiž je ovál, mnohoúhelník nebo kruh. Nenecháme se ale ošálit zvláštním tvarem. Důležité je, aby nám vana takzvaně seděla, takže se při jejím výběru nerozpakujeme do ní vlézt a lehnout si.

Novou kolekci van Kolo Opal Plus ocení ten, kdo touží po atraktivním designu a ergonomii. Cena 3860 Kč (140x70 cm).

Novou kolekci van Kolo Opal Plus ocení ten, kdo touží po atraktivním designu a ergonomii. Cena 3860 Kč (140x70 cm).

FOTO: SANITEC

Klasické vany jsou oblíbené zejména kvůli nižším cenám. Hodí se do konzervativních domácností, nebo jako druhá vana třeba v provozní místnosti pro mytí zvířat, špinavých předmětů atd.

Volně stojící vany bývají instalovány doprostřed místnosti. Jsou dražší a vyžadují více prostoru. Montují se pomocí podpěrných systémů, které jsou standardní součástí každé vany určené pro umístění do prostoru a umožňují k ní přístup ze všech stran.

Vana Zita z litého mramoru je samostatně stojící designová vana. Použitý materiál je příjemný na dotek a vyznačuje se vysokou mechanickou odolností. Cena 39 990 Kč (170x85 cm).

Vana Zita z litého mramoru je samostatně stojící designová vana. Použitý materiál je příjemný na dotek a vyznačuje se vysokou mechanickou odolností. Cena 39 990 Kč (170x85 cm).

FOTO: SIKO

Zápustné vany představují nový trend. Vyrábějí se v nejrůznějších tvarech. Instalace je technicky náročná, někdy je řešena zapuštěním do přizděného soklu, což ale už působí standardním dojmem.

Oválná vana IO single je dodávána s podstavcem, lze ji také zabudovat. Cena 11 516 Kč (180x85 cm).

Oválná vana IO single je dodávána s podstavcem, lze ji také zabudovat. Cena 11 516 Kč (180x85 cm).

FOTO: POLYSAN

Rohové vany zaznamenaly boom s příchodem akrylátu, který umožnil vytvarovat vanu do požadovaného designu, tvaru a velikosti. Vyžadují více místa, hodí se proto do větších koupelen. K záporům patří jejich velký objem a tudíž větší spotřeba vody a elektrické energie. Na druhou stranu rohové vany nabízejí pohodlí a komfort, které dopřávají tělu relaxaci, odpočinek a nabrání nové energie.

Vyrábějí se ve dvou základních typech: symetrické rohové vany mají tvar pravoúhlého trojúhelníku se shodně dlouhými odvěsnami. Asymetrické rohové vany disponují různě dlouhými odvěsnami a jsou žádanější především při rekonstrukci nebo v menších koupelnách.

Rohová vana Rosana se vyrábí také v single provedení s podstavcem. Cena 13 029 Kč (140x140 cm).

Rohová vana Rosana se vyrábí také v single provedení s podstavcem. Cena 13 029 Kč (140x140 cm).

FOTO: POLYSAN

Pro milovníky bublinek

Mezi nejdražší vany patří ty s masážními tryskami. Jejich cena začíná na 25 000 Kč. Vodní masáž však podporuje krevní oběh, zpevňuje pokožku a zabraňuje ukládání podkožního tuku. Masážní vany rozlišujeme ještě na perličkové a hydromasážní.

Systém perličkové masážní vany spočívá v otvorech, které jsou rozmístěny na dně vany. Z nich vychází do vody vzduch měnící se v jemné perlení. Mírné perlení má výrazný vliv na činnost lymfatického systému a na krevní tlak.

Vany s hydromasážním systémem masírují určité části lidského těla silným tlakem podvodních trysek. Tento druh masáže je výborný zejména pro regeneraci namáhavých svalových partií a podporuje jejich prokrvení. Systém bývá ovládán pneumatickým ovládáním nebo elektronicky hned z okraje vany.

Materiál: smalt, akrylát, sklo

Smaltované vany se vyrábějí lisováním hlubokotažného ocelového plechu. Na něj se nanáší smalt. Složením a technologií výroby připomíná sklo. Drápky psa ani kočky mu neublíží, nepoškrábeme jej ani hřebíkem. Povrch ocelové smaltované vany se zahřeje až několik minut poté, co se napustí horkou vodou. Kvalitu vany určuje tloušťka oceli a kvalita smaltu, který tvoří povrchovou úpravu vany. Měla by mít minimální tloušťku o síle 23 mm.

Obzvláště příjemná a pohodlná je plechová smaltovaná vana Ellipso Duo Oval, a to zásluhou měkce vytvarované ramenové části. Cena 41 772 Kč (190x100cm).

Obzvláště příjemná a pohodlná je plechová smaltovaná vana Ellipso Duo Oval, a to zásluhou měkce vytvarované ramenové části. Cena 41 772 Kč (190x100cm).

FOTO: KALDEWEI

Akrylátové vany nejsou tak bytelné, ale poškrábaný povrch můžeme přebrousit. Není třeba je obezdívat, obkládat či zazdívat, ve většině případů stačí použít montážní lišty či akrylátové panely. Povrch van vyrobených z akrylátu zaručuje příjemný a teplý dotek, vysokou lesklost a velmi snadnou údržbu. Standardní síla akrylátu se pohybuje mezi 4-6 mm, kvalitnější modely atypických tvarů disponují akrylátem o síle až 10 mm.

Vany Clarissa z kolekce Kolo jsou dodávané v oválném a pravoúhlém provedení. Cena 22 992 Kč (180x80 cm).

Vany Clarissa z kolekce Kolo jsou dodávané v oválném a pravoúhlém provedení. Cena 22 992 Kč (180x80 cm).

FOTO: SANITEC

Směsi jsou ve velké míře zastoupeny akrylátem s přísadou. Mezi nejběžněji využívané příměsi patří quaryl a marbex.

Dřevo, sklo, přírodní kámen patří k výstředním materiálům, vyhledávaným především designéry, architekty a umělci, kteří se chtějí odlišit od běžného standardu.

Vana Classic Ravak je vhodná i do malých koupelen. Cena 6 600 Kč (150x70 cm).

Vana Classic Ravak je vhodná i do malých koupelen. Cena 6 600 Kč (150x70 cm).

FOTO: RAVAK


VÝSTŘEDNÍ TYPY VAN

Výrobci van a designéři myslí také na movité milovníky netradičního koupání. A tak vany vypadají jako koráby, vesmírná tělesa, nebo jsou opatřeny kůží a čalouněním.

FOTO: THG

Vanu z ametystu vyrobila francouzská firma, která navrhuje luxusní sanitární techniku do nejlepších rezidencí, královských paláců a přepychových jachet.

FOTO: TEUCO

Luxusní vana, z níž vyrůstá futuristický organismus stvořený z krystalů Swarovski.

FOTO: WWW.APARTMENTTHERAPY.COM

Švédská designérka Marie-Louise Gustafsson stvořila mobilní vanu.

FOTO: WWW. SHUZSOCIETY. COM

Proč se nevykoupat třeba v dámském střevíčku?

FOTO: LINEATRE

Vana, nebo postel s nebesy? Povšimněme si zejména bílého koženého polstrování.

FOTO: JACUZZI

Pro toho, kdo ani ve vaně nevydrží bez televize.

FOTO: STONE ONE

Inspirace přichází z přírody -vzor zebry je vytištěn na kůži. STONE ONE