Důležitým kritériem bude velikost místa, které pracovně vyčleníme. I když je dnes prostor luxusním zbožím, šetříme jím jen přiměřeně. V ideálním případě dostane pracovna samostatnou místnost. Nejde-li to, oddělíme pracovní prostor alespoň opticky a stanovíme si pracovní dobu a klid na práci. Jestli za námi budou docházet klienti, vybereme pro pracovnu místnost se samostatným vchodem.

Ať už máme pracovnu jako samostatnou místnost, nebo jsme vyčlenili část prostoru, dbáme na volbu nábytku. Ideální je univerzální, který lze doplňovat, kombinovat a využít i jinde v bytě.

Ať už máme pracovnu jako samostatnou místnost, nebo jsme vyčlenili část prostoru, dbáme na volbu nábytku. Ideální je univerzální, který lze doplňovat, kombinovat a využít i jinde v bytě.

FOTO: Sconto

Psací stůl MICKE (1490 Kč) v různých barvách o rozměru š 105 x h 50 x v 75 cm s uvnitř nastavitelnou poličkou. Ta jde jednoduše odstranit, aby vznikl prostor pro počítač.

Psací stůl MICKE (1490 Kč) v různých barvách o rozměru š 105 x h 50 x v 75 cm s uvnitř nastavitelnou poličkou. Ta jde jednoduše odstranit, aby vznikl prostor pro počítač.

FOTO: Ikea

Příjemné prostředí

Konečně si můžeme zařídit pracovnu jen pro sebe a nikdo nás při tom nebude omezovat! Proto se obklopíme svými oblíbenými barvami, nakoupíme do místnosti květiny, necháme do kanceláře proudit světlo. Zkrátka si vytvoříme takové prostředí, kde nás práce bude těšit, nebo alespoň co nejméně obtěžovat. Ani skromný pracovní kout, natož samostatná místnost, se neobejde bez kvalitního vybavení závislého na druhu
práce.

Desku stolu VIKA VEINE (2490 Kč) lze kombinovat pouze s nohami pro barový stolek Vika, deska je široká 99 cm, hluboká 60 a vysoká 11 cm. S židlí JOAKIM (4690 Kč) bude sloužit jako příležitostné domácí pracoviště.

Desku stolu VIKA VEINE (2490 Kč) lze kombinovat pouze s nohami pro barový stolek Vika, deska je široká 99 cm, hluboká 60 a vysoká 11 cm. S židlí JOAKIM (4690 Kč) bude sloužit jako příležitostné domácí pracoviště.

FOTO: Ikea

Vertigo - jedinečná řada kancelářského nábytku s nadčasovým designem, která podtrhne dokonalost interiéru ve všech směrech. Součástí této sestavy (138 087 Kč) je kancelářský stůl, uzamykatelný kontejner na kolečkách a tři dvoudveřové skříně s policemi.

Vertigo - jedinečná řada kancelářského nábytku s nadčasovým designem, která podtrhne dokonalost interiéru ve všech směrech. Součástí této sestavy (138 087 Kč) je kancelářský stůl, uzamykatelný kontejner na kolečkách a tři dvoudveřové skříně s policemi.

FOTO: Idpoint

Všechny tyto prvky by měly splňovat estetické a zejména ergonomické požadavky. Řídit se pravidly ergonomie při zařizování pracovního místa znamená vybrat si účelný stůl a židli, praktické mobilní kontejnery, kancelářské doplňky, zvolit vhodné osvětlení.

Umístění stolu v prostoru

Jestliže jsme si pozorně přečetli rady odborníků o volbě vhodného zařízení, pak nám neuniklo, že k práci potřebujeme ergonomickou židli s nastavitelnou výškou a opěrkami rukou. A také doporučení, že na vybavení nemáme šetřit. O stolu platí tyto zásady dvojnásob. A nejen o potřebných rozměrech samotné pracovní plochy. Důležité bude také jeho správné umístění v prostoru.

Manažerská židle Sirius (13 635 Kč) má synchronní mechanismus s 5 polohami blokace, s nastavitelnou přítlačnou silou podle tělesné hmotnosti uživatele

Manažerská židle Sirius (13 635 Kč) má synchronní mechanismus s 5 polohami blokace, s nastavitelnou přítlačnou silou podle tělesné hmotnosti uživatele,  výškovým a hloubkovým nastavením sedáku i výškově nastavitelným opěrákem s flexibilní bederní opěrkou a nastavitelnou opěrkou hlavy.

FOTO: Office Pro

Jak tedy stůl postavit? Tak, abychom měli pevnou zeď v zádech a nezablokovaný výhled přes stůl. Přináší prý inspiraci. Dobrý výhled musíme mít i na dveře, aby nás nikdo nepříjemně nevyrušil a abychom hned věděli, kdo za námi do místnosti přichází. Nenahraditelné na stole je také přirozené denní světlo.

  • Pozor tedy na zcela nesprávné umístění stolu čelem k oknu a na nevhodné sezení zády do prostoru nebo dokonce ke dveřím!

Parametry dobrého stolu

Při výběru stolu se zajímáme hlavně o správnou výšku, šířku a hloubku stolní desky, dostatečný prostor pro nohy, velikost pracovní plochy, na níž by mělo zůstat po rozložení pomůcek místo pro pohodlné opření rukou.

Ergonomický pracovní dětský stůl Runner z řady Moll Basic (14 160 Kč) je z lamina. Stoly se liší svou výbavou, např. Classic nebo Comfort. Lze doplnit o PC stoly, kontejnery a další přístavby a nástavby. Vybírat můžeme ze 4 lamino dekorů vykonávané dřeva.

Ergonomický pracovní dětský stůl Runner z řady Moll Basic (14 160 Kč) je z lamina. Stoly se liší svou výbavou, např. Classic nebo Comfort. Lze doplnit o PC stoly, kontejnery a další přístavby a nástavby. Vybírat můžeme ze 4 lamino dekorů vykonávané dřeva.

FOTO: Delso

Ideální stůl musí mít pevnou konstrukci, měl by umožnit plynulé nastavení výšky pod obrazovku a nezávisle i polohy pod klávesnicí pomocí stavitelných mechanismů. Mobilní stůl by měl být vybaven kanálky pro vedení kabelů.

  • Doporučená výška stolu je 72 cm, i když polohovatelné stoly jsou variabilnější. Lze je nastavit od 70 do 78 cm. Pracujeme-li doma pravidelně, vyplatí se právě stůl s regulovatelnou pracovní deskou.
  • Hloubka pracovní desky je 60, 80 a 90 cm.
  • Šířka se pohybuje od 60 do 180 cm.
  • Při psaní dodržujeme sklon kolem 12 a při čtení 27 °.

Vhodný stůl má zaoblené přední hrany, netlačí do nohou a konstrukce jeho podnože umožňuje volný pohyb.

Velkou obdélníkovou desku stolu lze sestavit z několika modulů a přizpůsobit tvaru těla tak, aby vyhověly ergonomickým požadavkům a vytvářely kompaktní pracoviště zakřiveného půdorysu. Vždy ovšem záleží na velikosti místa.

Kvalitní pracovní židle

Má umožnit pohodlné sezení, opření zad i rukou a rozložení tělesné váhy, k čemuž přispívá náležité ergonomické tvarování sedací a opěrné plochy, čalouněné textilem či kůží, a výšková či hloubková přestavitelnost.

Podnož a područky kancelářského křesla Taboo (9007 Kč) jsou z jemného hliníkového laku. Sedák a opěrák jsou čalouněné regenerovanou kůží RAR. V ceně jsou již zahrnuta gumová kolečka.

Podnož a područky kancelářského křesla Taboo (9007 Kč) jsou z jemného hliníkového laku. Sedák a opěrák jsou čalouněné regenerovanou kůží RAR. V ceně jsou již zahrnuta gumová kolečka. Křeslo má nastavitelnou výšku od 49 cm do 58 cm (celková výška od 88 cm do 97 cm). Výška područek je 22 cm.

FOTO: Idpoint

Třízásuvkový kontejner Moll (8390 Kč) je široký 42 cm, hluboký 59 cm a vysoký 53 cm. Je vybaven jedním zámkem a plastovou zásuvkou s rozdělovníkem na psací potřeby a čtyřmi kolečky, z toho dvěma s aretací.

Třízásuvkový kontejner Moll (8390 Kč) je široký 42 cm, hluboký 59 cm a vysoký 53 cm. Je vybaven jedním zámkem a plastovou zásuvkou s rozdělovníkem na psací potřeby a čtyřmi kolečky, z toho dvěma s aretací.

FOTO: Delso

Upřednostníme židli s takzvaným dynamickým sezením vybavenou synchronním sedacím mechanismem, který podporuje aktivaci a relaxaci zádového svalstva.

  • Stabilní a bezpečná židle má pětiramennou podnož na kolečkách (lyžinách) s brzdným systémem, regulovatelnou výšku sedáku i podpěry zad a rukou.
  • Hloubka židle má být taková, aby se lýtko nedotýkalo sedací plochy.
  • Důležitý je také poměr mezi výškou židle a stolu. Optimální rozdíl je kolem 28 cm.