Viktoriánský dům v anglickém Godmanchesteru, koupil dvaatřicetiletý Ben Samsun před dvěma lety a začal jej transformovat do působivé retro podoby.

Se 40. léty minulého století si mnozí spojují druhou světovou válku, beznaděj a málokdo by se chtěl do těchto let vracet. Ale Ben Samsun vidí tato léta jako neobyčejně inspirující dobu, ve které vzniklo plno designových skvostů.

Retro kuchyňka, kde převládá smaltované nádobí veselých barev.

Retro kuchyňka, kde převládá nádobí veselých pastelových barev.

FOTO: fotobanka Profimedia

"Nemohl jsem žít v moderním domě s moderní interiéry," říká Samsun. Už jako mladý byl prý posedlý 40. léty. A tak má doma starý nebo retro nábytek, spotřebiče, doplňky a dokonce i on sám chodí oblečený ve stylu 40. let.

Splachovací toaleta nemá v retro domě co dělat.

Splachovací toaleta nemá v retro domě co dělat.

FOTO: fotobanka Profimedia

Moderní technologie pod starými retro kousky

Autor interiéru přiznává, že skrývá plazmový televizor za fasádou starého. Na první pohled ale moderní technologie v jeho domě nepoznáte.

Starý telefon už funguje jen pro příjem hovorů.

Starý telefon už funguje jen pro příjem hovorů.

FOTO: fotobanka Profimedia

Starý stylový telefon je například možné využívat jen pro příjem hovorů, protože některá čísla na číselníku jsou rozbitá. Pro telefonáty ven je třeba připojení moderní soupravy, kterou schovává za skříní.

I prádelna skrývá za mandlem moderní pračku. Starý suchý záchod, který v Samsunově domě také nechybí, ale žádných vylepšení dodnes nedoznal. Nejkomfortnějším pokojem je v domě rozhodně ložnice, nádech luxusu jí dodává saténové povlečení.

Stěny ložnice dekorují tapety s dobovým motivem.

Stěny ložnice dekorují tapety s dobovým motivem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Plechové dózy nahrazují v bytě dekorace.

Plechové dózy nahrazují v bytě dekorace.

FOTO: fotobanka Profimedia

K úklidu ložnice i obývacího pokoje používá osmdesát let starý vysavač pro suché sání Ewbank, který je prý stále ještě funkční.

Plechovky s reklamními nápisy fungují jako žádaná dekorace

Staré plechovky pak využívá čistě pro dekoraci, vybírá si ty s výraznými reklamními nápisy. Opotřebovanost předmětů mu nevadí, lehkou patinu majitel naopak vítá.

V kumbále nechybí ani stylová retro pračka.

V kumbále nechybí ani stylová retro pračka.

FOTO: fotobanka Profimedia

Velkou oblibu si u milovníků retra získaly reklamní dózy a plakáty na čistící prostředky.

Velkou oblibu si u milovníků retra získaly reklamní dózy a plakáty na čistící prostředky.

FOTO: fotobanka Profimedia

Mnoho předmětů získal Samsun darem od příbuzných, jiné koupil v bazarech. Inspiruje se hlavně návštěvami výstav spjatých s dobou čtyřicátých let.

Pokud si chcete podobný retro interiér zařídit i u sebe doma nebo jen získat inspiraci pro nákup starých kousků pro zpestření interiéru, navštivte výstavu v Bělé pod Bezdězem. Můžete zde vidět předměty z interiérů starých obchodů konce 19. a začátku 20. století.