Kromě podstřešních žlabů jsou k dostání také žlaby nástřešní, umístěné před okapní hranou střechy, a mezistřešní žlaby, nacházející se mezi dvěma střešními rovinami. Nejbezpečnější jsou žlaby podstřešní. Voda z nich přeteče, i když dojde k jejich ucpání sněhem či ledem. U žlabů mezistřešních může dojít při zanesení svodů např. k zatečení vody do střechy.

Výhodou okapového systému Rainline je jak výběr z 10 barev včetně mědi a jiných metalických odstínů, tak i jeho všestrannost. Uplatní se v horách i nížinách, snadná montáž, životnost 50 let, 15letá záruka.

Výhodou okapového systému Rainline je jak výběr z 10 barev včetně mědi a jiných metalických odstínů, tak i jeho všestrannost. Uplatní se v horách i nížinách, snadná montáž, životnost 50 let, 15letá záruka.

FOTO: Lindab

Rozdělení okapů podle umístění:
 • nástřešní žlab je umístěn před okapní hranou střechy
 • podstřešní žlab je zavěšen na hácích pod okapovou hranou střechy
 • mezistřešní žlab se nachází mezi dvěma střešními rovinami

Volba materiálu

Největší výběr je v kovových okapech, které se vyrábějí z těchto materiálů:

Okapový systém StabiCor - M je vyroben z pozinkovaného plechu s ochrannou barevnou vrstvou. Vyznačuje se vysokou životností a rychlou, jednoduchou a čistou montáží. Spojovací systém se nepájí ani nelepí.

Okapový systém StabiCor - M je vyroben z pozinkovaného plechu s ochrannou barevnou vrstvou. Vyznačuje se vysokou životností a rychlou, jednoduchou a čistou montáží. Spojovací systém se nepájí ani nelepí.

FOTO: Bramac

Pozinkovaný plech je běžný, velmi levný materiál, který udržujeme pravidelnými nátěry. Pozinkovaný plech obvykle natíráme po roční oxidaci povrchu ve vnějším prostředí.

Pozinkovaný plech opatřený ochrannou vrstvou polyesteru, PU nebo jinou ochrannou vrstvou si pořídíme v případě, nemáme-li čas na pravidelné natírání plechu. Jeho hlavní výhodou jsou minimální požadavky na údržbu a díky kvalitní povrchové úpravě není nutné okapy natírat minimálně 50 let. Kvalitní ocel zaručuje vysokou pevnost a barevná povrchová vrstva mu poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy a stálobarevnost. Kompletní systém dovoluje snadnou montáž a výběr ze škály barev. Také proto se hodí ke všem typům střešní krytiny.

Titanzinkový plech, slitina zinku, titanu a mědi, je přírodní materiál, který si přirozenou cestou vytváří ochranu před povětrnostními vlivy formou patiny. Materiál je to bezúdržbový, a proto velmi oblíbený.

Měděný plech je materiálem pro náročné. Systémy mají vynikající tvárnost, jsou bezúdržbové a jejich životnost je více než 70 let. Měď odpuzuje mechy i lišejníky, časem získá černou a následně zelenou patinu. Je nejdražší, ale efektní okapovou variantou.

Efektní měděné okapy jsou tvárné. Jejich největší předností je více než 70letá životnost. Nevyžadují žádnou údržbu a časem získají zelenou patinu. Měď je nejdražší variantou.

FOTO: Sag

Nerezový plech zažívá renesanci. Pro klempířské účely má označení Uginox FTE, je potažen slabou vrstvičkou cínu, která umožňuje jeho bezproblémové spojení. Nevyžaduje údržbu a zůstává velmi dlouho lesklý.

Barevný hliník je lehký inertní materiál, který se vyznačuje dlouhou životností, nereziví a je naprosto bezúdržbový. Standardní barvy se hodí ke všem páleným a betonovým taškám i plechovým střechám.


Okapový systém Prefa se dodává v 10 standardních barvách a ve 4 základních rozměrech. Všechny díly jsou vyrobeny z barevného hliníku a představují ucelený systém.

FOTO: Prefa

Plastové okapy jsou dostupné v široké škále velikostí a barev včetně barvy mědi, vyznačují se poměrně dlouhou životností, maximální barevnou stálostí a snadnou montáží.

Důležité spádování

 • Odborníci doporučují montovat okapy ve spádu 0,5 %, což odpovídá 5 mm na 1 m žlabu. Na 10 m jde o 50 mm.
 • Spádování dosáhneme osazením žlabových háků. V případě, že v okapu zůstává voda, nemá to dobrý vliv na materiál žlabů.
 • Okap by měl být namontován tak, aby při jeho naplnění vodou přetekl vždy na stranu od domu, to znamená, že přední hrana žlabu je níže než hrana zadní.
 • Montáž okapů a svodů svěříme raději odborné firmě.
Komponenty okapových systémů:
 • Střešní žlaby a svody
 • Kotlík
 • Kolena
 • Příslušenství žlabů (čela, rohy, háky)
 • Příslušenství svodů (objímky, odvaděče vody, sběrače vody, přechodové kryty, opěrky svodu, lapače nečistot a listí, pachová uzávěrka)