Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (VŠUP) bude vystavovat v rámci milánského veletrhu ve speciální sekci mladého designu s názvem That´s design! The New Creative Generation. Na největším evropském nábytkovém veletrhu chtějí zaujmout nevšední kolekcí objektů určených pro stolování a servírování.

Vlevo: křeslo od Tomáše Vargy z ohýbaného dřevo, vpravo: židle pro víly od Petra Duby.

Vlevo: křeslo od Tomáše Vargy z ohýbaného dřeva, vpravo: židle pro víly od Petra Duby.

FOTO: VŠUP

Studenti se při navrhování drželi přírodních materiálů, dominantou stolu se staly kožešiny a dřevo.

Společná školní prezentace je jednotným výstavním konceptem, na kterém se podílejí všechny ateliéry, které se dotýkají designu. Je jich celkem devět a je třeba dodat, že se jim podařilo nalézt společnou řeč.

"Naši studenti dostali za úkol navrhnout předměty stolování s jistou dávkou tajemství a přesahem jejich běžného funkčního určení. Vznikly tak talíře, příbory, misky, skleničky, stojany na svíčky, vázy, židle a věšáky, ale i mobilés a jiné svérázné předměty," prozradil rektor VŠUP Pavel Liška.

Expozice působí velmi celistvým dojmem. "Instalace je velmi jednoduchá, éterická. Je to pelmel předmětů, které jsou trochu zvláštní," dodává kurátor Michal Froněk.

Vlevo: sklo z kolekce Neuron od Tadeáše Podrackého, vpravo: podivný servis Kateřinay Vorlové s názvem Uvnitř.

Vlevo: sklo z kolekce Neuron od Tadeáše Podrackého, vpravo: podivný servis Kateřiny Vorlové s názvem Uvnitř.

FOTO: VŠUP

V kolekci se ale setkáme s pár pěknými kousky, které splňují nejen užitnou hodnotu, ale mohou kandidovat i na zařazení mezi umělecká díla, a to jak svým provedením tak i výtvarným ztvárněním. Patří mezi ně mísa od Zbyňka Krulicha či křeslo od Tomáše Vargy.

Méně povedené návrhy jsou založeny na ready-made

Některé méně povedené návrhy jsou založeny na ready-made. Tento přístup dělá z umělce krále, který čehokoli se dotkne, stává se uměním. Stačí danou věc vystavit a dát jí název.

U většiny takto vzniklých děl tomu tak ale rozhodně není a je třeba je považovat spíše  za nevšední vtip, než za umění, které by mělo být předně oslavou skutečných autorových dovedností. Ready-made dnes už nikoho nepřekvapí a nenadchne, je už překonané.

Vlevo: set od Lukáše Kalivody z kolekce M 010, vpravo: sklenice na víno z kolekce Neuron od Tadeáše Podrackého.

Vlevo: set od Lukáše Kalivody z kolekce M 010, vpravo: sklenice na víno z kolekce Neuron od Tadeáše Podrackého.

FOTO: VŠUP

Návrh stolování má představit pohled studentů na variantu stolování, která by mohla vyhovovat hostovi, jenž si na konvenční stolování nepotrpí, rád experimentuje a poznává nepoznané.

Z velkého množství přihlášených prací byly pro prezentaci vybrány nejlepší exponáty komisí, složenou z osobností designérských disciplin na škole. V porotě tak nechyběla Eva Eisler, Jiří Pelcl nebo Rony Plesl.

Vlevo: Neuron od Tadeáše Podrackého, vpravo: lustr Daniela Gonzalese s názvem Sting.

Vlevo: Neuron od Tadeáše Podrackého, vpravo: lustr Daniela Gonzalese s názvem Sting.

FOTO: VŠUP

Vystavené exponáty byly vyrobeny ve spolupráci s českými podniky.

Kolekce bude k vidění v Miláně i v Praze

Expozici designu, architektury, skla, kovu a porcelánu pod názvem "Hostina pro návštěvu z jiného světa" naservíruje VŠUP ve dnech 14.–19. dubna 2010 v Miláně v Itálii, na výstavním místě S03, via Savona 18, Zona Tortona, Milano. Škola se tak chce poměřit s ostatními designérskými školami a upozornit na tvorbu svých studentů.

Expozici z Milána bude možné od 6. 10. do 6. 11. 2010 shlédnout v Galerii VŠUP (nám. Jana Palacha 80, Praha 1) v rámci největší výstavy designu u nás - Designbloku.