Mezi klasické levnější materiály patří laminát, ale vybírat můžeme i z nákladných a odolných kamenných nebo kompozitních pracovních desek.

Když laminát, vyplatí se kvalitní desky, jež odolají vlhkosti v blízkosti myčky, dřezu i trouby. Pracovní desky se vyrábějí v tloušťkách 28 nebo 38 mm. Silnější deska je výhodnější zejména při zabudování vestavné varné desky. Při montáži je důležitá těsnost spojů kvůli možnému vniknutí vody. Také pozor při řezání otvoru na dřez nebo již zmíněnou varnou desku. V opačném případě si koledujeme o odštípnutí povrchu desky. Tyto práce raději svěříme odborné firmě!

Nejoblíbenější je laminát

Laminovanou desku tvoří vrstvená dřevotříska zalisovaná vysokotlakým laminátem. Patří mezi nejlevnější, snadno se montuje i upravuje a zaručuje kvalitní barvu v celé ploše. V laminátových deskách je velký výběr barev a dekorů od imitace kamene, přes dřevo až po abstraktní vzory. Široká je nabídka povrchových struktur v matném či lesklém provedení a výhodou je také snadná údržba.

Laminátová deska je součástí kuchyně Margit, která představuje vkusné řešení. Laminát - voština se pohybuje od 1854 Kč bez DPH/bm.

Laminátová deska je součástí kuchyně Margit, která představuje vkusné řešení. Laminát - voština se pohybuje od 1854 Kč bez DPH/bm.

FOTO: Koryna

  • Profily L, U a E jsou chráněny proti pronikání vlhkosti ze spodní strany.

  • Laminát je cenově dostupný (od 800 Kč/ bm), je tvrdý a odolný proti oděru či řezu, i když přímo na laminátové desce potraviny nekrájíme.

  • Nevýhodou tohoto materiálu jsou případné škrábance, které se nedají odstranit.

Pracovní desku Discovery si lze vybrat ve formátu 38x900x4100 mm s oboustranným profilem U nebo 38x1200x4100 mm s jednostranným profilem.

Pracovní desku Discovery si lze vybrat ve formátu 38x900x4100 mm s oboustranným profilem U nebo 38x1200x4100 mm s jednostranným profilem.

FOTO: Kronospan

Trvanlivá i odolná keramika

Nekonečné možnosti barev a vzorů nabízejí keramické obkladačky. Na pracovní desku volíme buď glazované nebo plně slinuté standardní obklady či mozaiky. Vzhled kuchyně výrazně ovlivníme, zvolíme-li mozaikové obložení od pracovní plochy až ke stropu. Obklady na pracovní ploše jsou odolné proti znečištění, ale také vodotěsné a tlumí hluk.

  • I když jsou keramické obkladačky tvrdé, mohou prasknout nebo se rozštípnout.

  • Při spárování pracovní plochy dáme přednost spárovací hmotě v barvě obkladů.

  • Keramika patří k cenově dostupným materiálům (od 300 Kč/m2).

Hezké desky z tvrdého dřeva

Pracovní deska z kvalitního dřeva se hodí k většině kuchyňských stylů od moderních po rustikální. Při jejich výrobě se používá tzv. nekonečná spárovka, což jsou vlastně lepené špalíčky do plochy v nekonečném pásu.

Pracovní deska LAGAN z masivního dřeva vdechne kuchyni příjemnou atmosféru. Rozměr 246x66,6x2,8 cm vyjde na 1990 Kč.

Pracovní deska LAGAN z masivního dřeva vdechne kuchyni příjemnou atmosféru. Rozměr 246x66,6x2,8 cm vyjde na 1990 Kč.

FOTO: Ikea

Odolné je dubové nebo bukové dřevo, ale vhodné jsou i exotické dřeviny. Dřevo dodá kuchyni příjemnou atmosféru, kterou žádným jiným materiálem nenahradíme. Dřevo vyžaduje konečný povrchový nátěr. Jde o přírodní materiál, který pracuje, a proto se musí pravidelně ošetřovat voskem nebo přípravky, které odpuzují vlhkost.

  • Kvůli horší otěruschopnosti, odolnosti a stálobarevnosti je nutné nechat dřevěnou desku čas od času zbrousit, i když lehká patina dřevu sluší.

  • Cenově se dřevěné pracovní desky drží na střední hladině od cca 1000 Kč/bm.

Důmyslná pracovní deska Polystone za 91 000 Kč s výsuvným systémem ukrývajícím počítač v kombinaci s dýhovanými dvířky z teakového dřeva doplněnými bílou barvou ve vysokém lesku.

Důmyslná pracovní deska Polystone za 91 000 Kč s výsuvným systémem ukrývajícím počítač v kombinaci s dýhovanými dvířky z teakového dřeva doplněnými bílou barvou ve vysokém lesku.

FOTO: Sykora

Téměř dokonalá nerez ocel

Pro pracovní desky je nerezavějící ocel skoro ideálním materiálem. Je silná, odolává teplu, mastnotám i chemikáliím a nevyžaduje ani náročnou údržbu. Na druhé straně se poměrně snadno poškrábe a jsou na ní vidět otisky prstů i stopy po vodě. K dalším nevýhodám patří také nákladné tvarování nerezového plechu do oblých tvarů.

Cena se pohybuje od 3000 Kč/m2.

Přírodní a elegantní kámen

Dalším přírodním materiálem je kámen. Obvykle se používá mramor, jehož elegance je prověřena staletími. Naproti tomu pracovní desky z vápence se objevují v celé šíři barev a vyhovují spíš moderním stylům. Oba materiály jsou odolné vůči teplu. Mramor je studený a tvrdý, ale není tak trvanlivý jako žula. Mramor i vápenec jsou částečně nasákavé, takže musí být ošetřeny penetračním nátěrem.

Dekor metalického kamene pracovní desky skvěle kontrastuje s bílou kuchyňskou linkou. Je jedním z 18 dekorů ze stávající kolekce.

Dekor metalického kamene pracovní desky skvěle kontrastuje s bílou kuchyňskou linkou. Je jedním z 18 dekorů ze stávající kolekce.

FOTO: Kronospan

Vrchol odolnosti představují žulové desky, které jsou neporézní, odolávají kyselinám i teplu.

Pozor, na žulovém leštěném povrchu jsou vidět otisky, proto je kvalitnější vybroušený povrch. Ani na žulové desce nekrájíme přímo nožem, ztupil by se! Pamatujeme také na to, že kamenné desky vyžadují kvalitní korpusy spodních skříněk, aby unesly jejich váhu. Cena kamenných desek se pohybuje od 6000 korun za běžný metr.

Pracovní deska je vyrobena z kompaktního neporézního materiálu HI-MACS, který lze tepelně opracovávat a formovat do neomezených tvarů. Cena od 12 000 Kč bez DPH/m2.

Pracovní deska je vyrobena z kompaktního neporézního materiálu HI-MACS, který lze tepelně opracovávat a formovat do neomezených tvarů. Cena od 12 000 Kč bez DPH/m2.

FOTO: Koryna

Uplatnění našel umělý kámen

Mezi moderní materiály se zařadil díky svým vlastnostem i tzv. umělý kámen, jehož výhodou je tvrdost, nenasákavost, pevnost a odolnost proti vysokým teplotám. Vyrábí se z nadrceného barevného kameniva a pryskyřice, která vše spojuje v kompaktní celek. Povrchy jsou beze spár a barva je obsažena v celém materiálu. Materiál lze upravovat do jakéhokoli tvaru včetně dřezů a obložení.

Umělý kámen je opravitelný, lze ho přeleštit a obnovit jeho hladkost. V tenkých deskách není náchylný k prasknutí jako kámen a vynikne v kuchyních s neobvyklými tvary desek.

K nevýhodám patří hutnější vzhled a neschopnost odrážet světlo a hlavně cena pohybující se od cca 9 000 Kč/bm, kterou ale vyváží dlouhá životnost. Mezi nejznámější patří Corian, Hi-Macs, Technistone, Polystone a další.

Na obložení stěn a pracovních ploch s integrovaným dřezem kuchyně se vyjímá corian (10 000 Kč/bm). Stěny kuchyně jsou dekorovány sublimační technologií.

Na obložení stěn a pracovních ploch s integrovaným dřezem kuchyně se vyjímá corian (10 000 Kč/bm). Stěny kuchyně jsou dekorovány sublimační technologií.

FOTO: Dupont

Sklo přidá kuchyni na dynamice

Pracovní desky jsou vyrobeny z bezpečnostního tvrzeného skla, které je mnohem pevnější a pružnější než běžná skla. Není náchylné na rozbití, výhodou této pracovní desky je její odolnost vůči chemikáliím, široká škála barev a bezporéznost, která zaručuje snadnou údržbu. Sklo je odolné vůči prudkým teplotním rozdílům vznikajícím při běžném kuchyňském provozu.

Skleněné pracovní desky existují jak v matném, tak i lesklém provedení. Sklo krásně odráží světlo a dodává kuchyni na dynamice. Hodí se do designových interiérů.

Skleněná pracovní deska v bílém matném provedení odráží světlo a dodává kuchyni dynamiku. Cena od 8910 Kč bez DPH/m2.

Skleněná pracovní deska v bílém matném provedení odráží světlo a dodává kuchyni dynamiku. Cena od 8910 Kč bez DPH/m2.

FOTO: Koryna

Sklo kuchyň pozvedne a vytvoří neopakovatelný vzhled prostoru, je cenově dostupné (od 4000 Kč/bm).