Ledový hotel v iglú najdeme ve vesnici Jukkasjärvi. Letos se v této vesničce objevila dočasná stavba již po dvacáté. Každý rok ledové království navštíví tisíce lidí, kterým nevadí chlad a zima. Jsou i tací, kteří si nechají v hotelu uspořádat svatbu.

Ložnice s vílami vytesanými do stěn.

Ložnice s vílami vytesanými do stěn.

FOTO: Ben Nilsson/photobigben.com, umělci: Benny Ekman and Hanna Tonek Bonnett

Historie velkého iglú začala jako výstavní síň pro francouzského umělce, který do vesničky přijel vystavit svá díla. Tehdy mělo iglú něco přes padesát metrů čtverečních.

Nejluxusnější apartmá je vybaveno i lenoškami.

Nejluxusnější apartmá je vybaveno i lenoškami.

FOTO: Ben Nilsson/photobigben.com, umělci: Anders Rönnlund

Dnes má hotel několikanásobně větší rozlohu, rozkládá se na ploše přesahující šest tisíc metrů čtverečních a je tak největším ledovým hotelem na světě.

V listopadu 1989 jsme uspořádali první seminář o stavbě sněhových budov. První stavba vznikla rok poté, v únoru, kdy jsme hostili výstavu obrazů. První hosté přenocovali v roce 1992.Yngve Bergqvist, zakladatel Ice hotelu

Od té doby ve vesničce každý rok vzniká Ice hotel, který má každý rok jinou podobu, ale idea zůstává stejná. Z ledu je vytvořeno vše - postel, sklenice, talíře, křesla, bar.

Pokoj inspirovaný faunou a flórou.

Pokoj inspirovaný faunou a flórou.

FOTO: Ben Nilsson/Big Ben Productions, umělci: Cui Wei & Yi Du

Zatímco venkovní teplota klesá hluboko pod nulu, v hotelu překvapivě taková zima není. Je tam cca mínus pět stupňů Celsia. Nocuje se ve speciálních spacácích, které zaručí, že se hosté nenastydnou.

Interiér s ledovým stromovím.

FOTO:  Ben Nilsson/Big Ben Productions, umělci: Marjolein Vonk, Cindy Berg, Marinus Vroom, Jan Willem & Maarten Meijer

Hotel se začíná stavět vždy v listopadu, kdy se železné formy na ledové kvádry zaplní sněhem ze sněhových děl. Z nich se pak vytvářejí stěny hotelu.

Pohádkovou podobu dávají hotelu různí umělci

Podobu jednotlivých místností mají na svědomí jednotliví umělci, kteří už od roku 1996 dávají místnostem osobitý ráz. Na začátku následujícího roku tak hotel bývá dokončen, jeho kapacita je přes sto hostů.

Pohled na areál sněhového hotelu v sezóně.

Pohled na areál sněhového hotelu v sezóně.

FOTO: Ben Nilsson/Big Ben Productions

První mohou do hotelu přijíždět na začátku prosince. V průběhu března, začíná sklízení ledu a řezání ledových kvádrů, které jsou dopraveny do skladu. Na konci dubna se hotel uzavírá.