Do koupelny musíme zakoupit pouze svítidlo s krytím proti odstřikující vodě, které v obchodě poznáme pod označením dvou velkých písmen IP. Nikdy jiné, jinak porušíme pravidlo bezpečnosti a může dojít ke zbytečnému úrazu.

Co se skrývá pod značkou IP

Stupeň ochrany IP má za sebou napsaná dvě čísla, která jasně udávají, do které zóny v koupelně je svítidlo určeno. Rozeznáváme 4 zóny označené od 0 do 3. Úsek 0 tvoří vnitřní prostor vany či sprchy, prostor 1 se nachází bezprostředně nad vanou a patří sem svítidla nízkovoltová, která pracují pod napětím 12 V. Do části 2 patří svítidla označená IP44 a do nejvzdálenější zóny 3 svítidla s cedulkou IP 21.

Zóny v koupelně a hodnoty IP

Zóna O: jde o vnitřní prostor vany nebo sprchového koutu. Zde se nedoporučuje instalace svítidel.

Zóna 1: prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m. Na trhu je doporučené bodové svítidlo H2O Profi, je to osvětlení nízkovoltové (12 V) (více informací na www.ravak.cz).

Zóna 2: prostor kolem vany nebo sprchy do vzdálenosti 0,6 m a nad ní, výše než 2,25 m. Jestliže nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, je nejnižší předepsanou hodnotou stupně ochrany IP 44.

Zóna 3: je to prostor mimo zóny 0, 1, 2. Když nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodních par, je nejnižší předepsanou hodnotou IP 21.

Zóny v koupelně

FOTO: repro, Právo

Více zdrojů světla

V koupelně potřebujeme přímé světlo, které nám pomůže dobře si oholit tvář, nalíčit se, pečlivě zkontrolovat svůj zevnějšek. Stejně tak je ale vhodné i nepřímé světlo, které neoslňuje a slouží k relaxaci. Jak to vyřešit? Určitě více zdroji světla se dvěma na sobě nezávislými okruhy, i když jde třeba jen o malou koupelnu.

Přímo nad umyvadlo nebo sprchový kout (zóna 1) lze instalovat bodová svítidla H2O Profi se zvýšeným krytím proti proniknutí vody, od 790 Kč. RAVAK

Přímo nad umyvadlo nebo sprchový kout (zóna 1) lze instalovat bodová svítidla H2O Profi se zvýšeným krytím proti proniknutí vody, od 790 Kč.

FOTO: archiv firmy Ravak

V koupelně musí být svítidlo v dostatečné vzdálenosti od vody. Svítidla v sádrokartonovém podhledu prostor rovnoměrně osvětlí. Lze je směrovat. OSRAM

V koupelně musí být svítidlo v dostatečné vzdálenosti od vody. Svítidla v sádrokartonovém podhledu prostor rovnoměrně osvětlí. Lze je směrovat.

FOTO: archiv firmy Osram

Do menšího svítidla nad umyvadlo lze použít i LED diody (8 W). Světlo by mělo mít chladnější bílý tón (číslo 840) - nezkresluje barvy. OSRAM

Do menšího svítidla nad umyvadlo lze použít i LED diody (8 W). Světlo by mělo mít chladnější bílý tón (číslo 840) - nezkresluje barvy.

FOTO: archiv firmy Osram

Neobejdeme se bez centrálního světla přisazeného uprostřed místnosti (volně visící vyloučíme, překáží) nebo několika bodových světel zapuštěných do sádrokartonu. Jsou buď v provedení pevném, nebo výklopném (lze je nasměrovat), v obyčejném bílém plastu nebo chromu. Oblíbené jsou i tyčové závěsné systémy upevněné na stropě či stěně.

Další světlo je nutné nad umyvadlem, a to s větší intenzitou, aby dostatečně osvětlovalo zrcadlo. Myslíme zároveň i na to, že světlo se od zrcadlové plochy nesmí odrážet a oslňovat nás. A tak raději volíme tělesa s matným sklem, ne čirým.

Do koupelny kvalitu

V koupelně je zvýšená vlhkost a to klade vyšší nároky na zvolený materiál. Nekupujeme tedy pouze očima a sledujeme spíše zvolený materiál. Plechová svítidla po čase zkorodují, proto se vyhneme levným kouskům a ptáme se prodavačů po svítidlech z kvalitních slitin, moderního skla nebo plastů.

Do koupelny patří svítidlo s dvojí izolací a ochranou proti vodě. Např. halogenová žárovka (42 W/70 Kč) i úsporná zářivka (15 W/od 99 Kč). OSRAM.

Do koupelny patří svítidlo s dvojí izolací a ochranou proti vodě. Např. halogenová žárovka (42 W/70 Kč) i úsporná zářivka (15 W/od 99 Kč). OSRAM.

FOTO: archiv firmy Osram

Moderní koupelnové svítidlo vedle zrcadla by mělo dostatečně nasvítit prostor, muži ho potřebují při holení tváře, ženy na ranní make-up. EGLO

Moderní koupelnové svítidlo vedle zrcadla by mělo dostatečně nasvítit prostor, muži ho potřebují při holení tváře, ženy na ranní make-up.

FOTO: archiv firmy Eglo

Svítidlo je v zóně 1 (prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m). Sem patří svítidlo s nejvyšší ochranou proti vodě, nechybí dvojitá izolace. EGLO

Svítidlo je v zóně 1 (prostor od okraje vany nebo sprchy do výšky 2,25 m). Sem patří svítidlo s nejvyšší ochranou proti vodě, nechybí dvojitá izolace.

FOTO: archiv firmy Eglo

Tři vhodné zdroje do koupelny
Halogenová žárovka: vyzařuje hodně tepla. Nedáváme ji tam, kam dosáhne dětská ruka nebo domácí mazlíček. Předností je jasnější světlo, které nezkresluje barvy. Vhodná na přímé osvětlení nad umyvadlo.
Úsporná zářivka: hospodárná, používá se jako nepřímé světlo, vhodná pro podtržení atmosféry v koupelně.
LED diody: extrémně nízká spotřeba. Zatím má ale LED zdroj malý výkon a poměrně vysokou pořizovací cenu.

Vkus je osobní věc, ale praktičtější jsou spíše svítidla jednoduchých tvarů, která nevrhají nežádoucí stíny a lze je snadno očistit.