Abyste se co nejlépe uvolnili, je potřeba minimalizovat stres. Můžete se inspirovat například doporučeními pro zařizování pokojů v nemocnicích. Strach zahánějí kombinace veselých a teplých odstínů s modrou barvou na stropě, radí autoři typologie barev H. Frieling a X. Auer.

Jak vytvořit z ložnice harmonický celek

Důležitá je i harmonie barev, kdy barva stěn musí korespondovat s dalším vybavením ložnice. Ideální barvou pro ložnici je bleděmodrá, která uklidňuje, navozuje pohodu a symbolizuje snění. Tapety doplňte polštářky ve stejném barevném ladění nebo se stejným vzorem.

Polštáře Pillow Haeven v ruznych barevnych kombinacich a z ruznych materialu se opakují, kombinovat je je tak jednoduché. Polštáře pořizujte v bleděmodré, která uklidňuje. I tapety pořizujte s laděním do modra.

Polštáře Pillow Haeven v různých barevných variantách a z odlišných materiálů se opakují, kombinovat je je jednoduché. Polštáře pořizujte v bleděmodré, která uklidňuje. I tapety vybírejte s laděním do modra.

FOTO: Dutch Decor

Pokud chcete z postele sledovat i filmy a oddávat se veškerému odpočinku nebo i psát na notebooku, pak oceníte polohovací matraci. Díky ní bude relaxace mnohem příjemnější.

Postel na dálkové ovládání je dostupná v klasických rozměrech 90 x 210 cm pro jednolůzko a 105/120 x 210 cm pro dvouluzko.

Postel na dálkové ovládání je dostupná v klasických rozměrech 90 x 210 cm pro jednolůzko a 105/120 x 210 cm pro dvoulůžko.

FOTO: Divian Dream

Nezapomínejte na vhodné osvětlení. Mělo by být tlumené a vycházet z více zdrojů. Vyhněte se příliš strohým geometrickým lampám a lustrům. Zvolte raději organické tvary, které budou v ložnici působit romantičtěji.

Pro inspiraci si můžete dojít na výstavu svítidel s názvem "Světlo v architektuře", která se bude konat ve dnech 8 až 12. března 2010 v pražském Mánesu na Masarykově nábřeží. Otevírací doba pondělí až pátek 11 - 19 hodin.

Zleva: stojací lampa Sansibar Square 3 (Kare), svícen Lucien (Krásný domov), lampa Lillista (Ikea), vpravo: působivý lustr imitující déšť z chystané výstavy Světlo v architektuře.

Zleva: stojací lampa Sansibar Square 3 (Kare), svícen Lucien (Krásný domov), lampa Lillista (Ikea), vpravo: působivý lustr imitující déšť z chystané výstavy Světlo v architektuře.

FOTO: koláž Novinky.cz, Kare, Ikea, www.krasnydomov.cz

Na výstavě se představí i svítidla z ekologických materiálů, jako jsou keramika, ekolit, porcelán nebo speciální sádra.

Přírodní materiály s hebkou strukturou jsou do ložnice ideální volbou. Neváhejte si do ní pořídit třeba koberec s vysokým vlasem, který prostor zútulní a navíc bude i tlumit hluk.

Hodiny by neměly rušit pohodu

Při relaxování byste měli co nejméně myslet na povinnosti a na čas. Velké výrazné hodiny se do interiéru opravdu nehodí. Zkuste zvolit třeba takové, které na první pohled vypadají jako knihy.

Nápadité hodiny z kartonového papíru neruší pohodu, design: Sjoerd van Heumen.

Nápadité hodiny z kartonového papíru neruší pohodu, design: Sjoerd van Heumen.

FOTO: Karlsson

Uvolnění v ložnici přinese i správně zvolené povlečení, pro končící zimu se skvěle hodí povlečení z hebkého bavlněného saténu v kombinaci s froté prostěradlem. Chybu neuděláte ani s flanelem.

Lůžkoviny pro sychravé počasí - povlečení z bavlněného saténu ADEA Kronborg Lux a ADELFINE Kronborg Lux a hřejivá froté prostěradla.

Lůžkoviny pro sychravé počasí - povlečení z bavlněného saténu ADEA Kronborg Lux a ADELFINE Kronborg Lux a hřejivá froté prostěradla.

FOTO: Jysk

Stísněné prostory v ložnici můžete opticky zvětšit zrcadly po stěnách, příliš vysoký strop snížit vymalováním stěn jen do dvou třetin a nižším zavěšením lustru.

Dominantu ložnice vytvoříte svépomocí ze starých samolepů

Jedním ze zajímavých tipů je vytvořit si svépomocí působivou domácí dekoraci do ložnice ze zbytků starých tapet. Pro svou přítelkyni ji zhotovil Jura Daško z Pelhřimova, dekoraci vyrobil technikou origami - ze samolepicích tapet složil pestrobarevné květy, které pak umístil na dřevěné srdce.

Srdce vytvoření z tapet.

Srdce vytvořené z tapet.

FOTO: Agentura Dobrý den

Kreativitě se meze nekladou, dekorace od bližních doma rozhodně potěší. Na dobré náladě přidají i fotky blízkých v originálních rámečcích.