"Letos určitě vládne a základem trendů je bílá barva, doplněná některou z dalších barev, například fialovou či stříbrnou," řekla floristická designérka. Po bílé by měli letos sáhnout také vyznavači přírodních materiálů, kteří ji mohou při výrobě adventních věnců, svícnů a dalších dekorací kombinovat se zelenou barvou konifer. "V minulých letech se bílá objevovala ve vánoční výzdobě v kombinaci s šedou a dokonce i černou, letos je nová v tom, že je k ní vždycky přidaná jiná barva, která vedle ní vypadá luxusně a rozzářeně," řekla Jedličková.

Palác moderní Sněhové královny zdobí hrnková rostlina Aechmea.

Palác moderní Sněhové královny zdobí hrnková rostlina Aechmea.

FOTO: Holandská květinová kancelář

Bez ohledu na módní trendy stále platí, že lidé mohou k vánoční výzdobě svých bytů použít tradiční barevné kombinace, například červenou barvu, slaměné či zlacené vánoční ozdoby. "Pokud chceme trvanlivou dekoraci, která nám vydrží po celý advent, může být vyrobena i z trvanlivějších materiálů, například dýhy, bukvic či kůry," dodala Jedličková.

Módní trendy nejsou povinné

Při přípravě květinové výzdoby před svátky by lidé měli zvážit, zda se bude hodit do jejich interiérů. "Rozhodně není nikde psáno, že všichni musí mít výzdobu podle trendů," řekla učitelka, která zájemce o výrobu vánočních dekorací upozorňuje na časovou náročnost.

Červené vánoční ozdoby spočívají v hnízdě z větviček svídy (Cornus). Kolem jsou umístěné květy červených gerber, Skimmia, listy eukalyptu a červené andělské vlasy jako dekorace. Přes aranžmá se klenou dekorativní listy.

Červené vánoční ozdoby spočívají v hnízdě z větviček svídy (Cornus). Kolem jsou umístěné květy červených gerber, Skimmia, listy eukalyptu a červené andělské vlasy jako dekorace. Přes aranžmá se klenou dekorativní listy.

FOTO: Holandská květinová kancelář

"Lidé se mohou obrátit na profesionály, kteří by měli odvést luxusní práci. V případě, že se do výroby pustíme sami, tak hraje roli, že máme radost z celého tvoření, a mnoho lidí baví něco vyrábět," řekla Jedličková.

Sváteční nádech má přírodní dekorace ve dvou rustikálních vázách. Jedné vévodí vánoční hvězda, druhé větve borovice se sušeným a čerstvým ovocem, svíčkami a ozdobami. Vše laděno do zlatých valérů.

Sváteční nádech má přírodní dekorace ve dvou rustikálních vázách. Jedné vévodí vánoční hvězda, druhé větve borovice se sušeným a čerstvým ovocem, svíčkami a ozdobami. Vše laděno do zlatých valérů.

FOTO: archiv firmy Stars for Europe

Upozornila také na to, že mnoho ozdob, které používají floristé, je v České republice obtížně k sehnání. "Lidé musí pátrat po obchodech či na internetu, ale hodně přízdob si mohou sami vyrobit, například z ozdobných drátků a dalších materiálů," dodala.

 

Tato nádherná váza vypadá stejně živá jako květiny, které obsahuje. Cymbidium, Anthurium a Dianthus dohromady vytváří nádherný obraz, který – spolu s vázou – u každého probouzí fantazii, zvláště v době okolo Vánoc.

FOTO: Holandská květinová kancelář

Studentky Floristické střední školy připravují vánoční výzdobu.

Studentky Floristické střední školy připravují vánoční výzdobu.

FOTO: Mlejnková Alexandra, ČTK