Netuctový dům se nachází v místě, kterému se říká větrná hůrka, a je usazen do terénu tak, že nic nebrání výhledu do okolní krajiny. Původní majitelé hledali vhodnou lokalitu v Ostrově, ale nakonec dali přednost mírně svažitému pozemku z jihozápadní i jihovýchodní strany v nedalekém Hájku, lemovanému místními komunikacemi. Vybrali si ho záměrně, aby měli dost vlastního soukromí a co nejméně přímých sousedů, což dnes Valentovi oceňují.

Originál každým coulem

Dům je po všech stránkách originál. Ať už jde o původní návrh architekta Petra Šmelhause nebo o materiály. Architekt doporučoval tenkostěnnou tvarovku doplněnou masivním zateplením, proto se stavělo z Liaporu, který pro stavbu moderního energeticky úsporného domu splňoval veškeré parametry a vlastnosti, je v požadované kvalitě cenově výhodný a výrobce sídlí v nedalekém Vintířově.

Prostornému obýváku laděnému do pomerančové barvy vévodí krb s kouřovodem z nerezu vyvedeným nad střechu objektu.

Prostornému obýváku laděnému do pomerančové barvy vévodí krb s kouřovodem z nerezu vyvedeným nad střechu objektu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Z obýváku vedou dveře přímo do kuchyně, ale i na chodbu, kde je praktická vestavěná skříň a vstup do kuchyně i do pracovny.

Z obýváku vedou dveře přímo do kuchyně, ale i na chodbu, kde je praktická vestavěná skříň a vstup do kuchyně i do pracovny.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Tak jako obvykle, vlastnímu projektu předcházely prostorové studie, barevné počítačové animace, ale i studie povětrnostní mapy a dalších podkladů týkajících se charakteru lokality a vlastního pozemku.

Důkladná příprava projektu je na domě vidět. Dispozice je promyšlena do všech detailů, poskytuje krásný výhled velkými prosklenými stěnami do okolí. Dům je příjemně, a přesto logicky uspořádán v obou podlažích. Dobře odvedená je i řemeslná práce.

Novostavba s podkrovím

Majitelé se rozhodli pro rodinný dům s rovnou střechou, který se už na první pohled odlišuje od bezprostředního okolí svou strohostí zušlechtěnou barvami a dřevem. Dům je nepodsklepený, s podkrovím pod pultovou střechou a přístavkem s rovnou střechou. Má zastřešenou terasu a parkovací stání.

Na pozemku je umístěn tak, aby byl dokonale osluněn z jihovýchodní strany. Z tohoto požadavku vychází i architektura domu, již zmíněná orientace ke světovým stranám a dispoziční řešení pro čtyřčlennou rodinu. Dům je opticky rozdělen na přízemní, dřevem obloženou částí a podkroví s jemně strukturovanou omítkou na fasádě.

Vysoce elegantní červená lakovaná kuchyně je propojená s jídelnou. Prostor na jedné straně navazuje na terasu a na druhé na obývací pokoj.

Vysoce elegantní červená lakovaná kuchyně je propojená s jídelnou. Prostor na jedné straně navazuje na terasu a na druhé na obývací pokoj.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Děti nejsou zatím školou povinné, takže většinu místa využívají ke svým hrátkám.

Děti nejsou zatím školou povinné, takže většinu místa využívají ke svým hrátkám.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

V přízemí domu je kuchyně s jídelnou, obývací pokoj, hala se schodištěm, zádveří, šatna pod schody, koupelna a WC, ale i pracovna a sklad zahradních potřeb a sezónních věcí, jehož výstupní dveře jsou zakryty stříškou.

Kvůli povětří je terasa umístěna na závětrné straně u vstupu do domu a je propojena s jídelnou, což je praktické zejména v létě. Z této nevýhody se stala přednost, kdy je průhledně zastřešená pergola nad verandou výrazným kompozičním prvkem celého domu. V podkroví se nacházejí dvě ložnice, šatna a koupelna s klozetem.

Úsporná technická řešení

Strohý dům s rovnou střechou zjemňují barvy a dřevo. Zatímco nosné a obvodové zdi z Liaporu jsou zateplené 20cm polystyrenem, stěny přístavku izoluje 17 cm minerální vaty.

Dům byl od samého začátku navržen jako energeticky úsporná stavba s plánovanou spotřebou tepla na vytápění do 70 kWh/m2 za rok (roční spotřeba tepla na vytápění 56 GJ =15 600 kWh) má minimální tepelné ztráty prostupem. K tomu přispívá nadstandardní zateplení, kvalitní izolační skla ve všech oknech a výrazná prosklená plocha oken na osluněných stranách. Dům díky jednoduchému tvaru snadno prohřívá zimní slunce. I v tomto domě se vyplácí více zdrojů vytápění.

Vkusně zařízená a vybavená koupelna v černobílém ladění vedle ložnice je pravým místem pro očistu i relaxaci.

Vkusně zařízená a vybavená koupelna v černobílém ladění vedle ložnice je pravým místem pro očistu i relaxaci.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

O teplo se stará hlavně teplovzdušný systém s rekuperací tepla z větracího vzduchu. Ten se v zimě předehřívá a v létě ochlazuje v zemním kolektoru díky větracím jednotkám Duplex RD společnosti Atrea s účinností cca 80 %.

V přechodném období na jaře a na podzim je zdrojem tepla a příjemné domácí pohody krb s kouřovodem z nerezového plechu vyvedeným nad střechu objektu. Teplý vzduch se pomocí nuceného větrání částečně rozvádí do ostatních místností. V zimě lze dům vytápět na požadovanou teplotu také elektřinou. Dva akumulační zásobníky jsou zdrojem tepla pro ohřev teplé užitkové vody. Jedním je klasický elektrický bojler o objemu 250 l, druhým bojler vytápěný solárními kolektory o objemu 300 litrů. Vodu ohřívá slunce, při nepříznivém počasí zaskočí elektřina.

Ložnice ve druhém podlaží je prostorná díky tomu, že má zabudovanou oddělenou šatnu.

Ložnice ve druhém podlaží je prostorná díky tomu, že má zabudovanou oddělenou šatnu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Vedle pracovny, která slouží zároveň jako pokoj pro hosty, je situovaná druhá koupelna a WC.

Vedle pracovny, která slouží zároveň jako pokoj pro hosty, je situovaná druhá koupelna a WC.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Tím, že obvodové, nosné svislé a příčkové konstrukce jsou z tvárnic zdicího systému Liapor s kontaktním zateplením polystyrenem a minerální vatou, splňuje náročnost budovy kritéria pro energeticky úspornou stavbu.

Plány do budoucna

I když Valentovi bydlí v domě teprve krátce, věří, že s nastavenými parametry budou spokojeni. V domě se jim zatím bydlí příjemně. Na vnitřní dispozici domu neměnili vůbec nic. Svému vkusu a představám přizpůsobili pouze barvy stěn v celém domě, v kuchyni a v obýváku vyměnili podlahovou krytinu a zařídili místnosti jednoduchým masivním nábytkem.

V domě se o teplou vodu starají dva bojlery - jeden je elektrický, druhý bojler o objemu 300 litrů vytápějí solární kolektory.

V domě se o teplou vodu starají dva bojlery - jeden je elektrický, druhý bojler o objemu 300 litrů vytápějí solární kolektory.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Rekuperační jednotka dohlíží na řízené větrání vzduchu.

Rekuperační jednotka dohlíží na řízené větrání vzduchu.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Zato se zahradou mají velké plány. Kromě toho, že dokoupili navazující pozemek, kde plánují postavit druhé stání pro auto a vysadit pár ovocných stromů, obrátili se na odborníky, kteří jim pomohou s výsadbou kosterních a okrasných rostlin i trávníku na pozemku kolem domu.