Současné komody jsou nejen ozdobou interiéru, ale podtrhují celkový výraz místnosti. Navíc jsou praktické, protože nacházejí uplatnění v jakémkoli pokoji, od ložnice přes obývací či dětský pokoj po předsíň a jídelnu. Mají spoustu zásuvek a přihrádek, do nichž se vejdou věci různých rozměrů. Ve srovnání se skříněmi se snadno otevírají a zabírají méně místa.

Přihrádky a zásuvky

Co by to bylo za komodu, kdyby neměla potřebný úložný prostor? Ať už to jsou oblíbené komody z přírodního dřeva, které díky velkému prostoru lehce nahradí skříň ve studentském pokoji, nebo stylová komoda se zrcadlem, suplující v ložnici toaletku. Není vyloučeno, že množství zásuvek a přihrádek přivítáme i ve svých pracovnách.

Komoda Kayak s plastickým zpracováním geometrických tvarů ve vysokém bílém lesku bude chloubou minimalistického interiéru - vlevo. Dřevo a sklo jsou základními prvky jednoduché komody KRISTAL s oblými tvary, která zazáří v každé jídelně (Abitare).

Komoda Kayak s plastickým zpracováním geometrických tvarů ve vysokém bílém lesku bude chloubou minimalistického interiéru - vlevo. Dřevo a sklo jsou základními prvky jednoduché komody KRISTAL s oblými tvary, která zazáří v každé jídelně (Abitare).

Do komody naskládáme téměř všechno, ale využijeme i horní plochu na odkládání knih nebo dekorativních předmětů. V ložnici do komody uložíme drobné oblečení, v jídelně sadu porcelánu či nádobí a prostírání, v obýváku na ni postavíme televizi nebo vázu s květinami.

Rozmanité tvary

Ať už si pořizujeme komodu do zařízeného nebo nového bytu, dopřejme tomuto kusu nábytku dostatečný prostor. Může být ale i součástí volně postavené nebo kompaktní nábytkové sestavy.

Moderní komody tvoří tři základní typy: kvádrovité, elipsovité a plastické.

  • Kvádrovité komody osloví hlavně lidi praktické, kteří dávají přednost pravoúhlým tvarům.
  • Komodu s elipsovitým vzhledem si vyberou lidé s velkou fantazií a smyslem pro harmonii.
  • Plastickým komodám dají přednost ti, kteří si potrpí především na estetiku bydlení.

Výběr velikostí

Mimo skříněk širokých 50 nebo 75 cm se třemi nebo šesti zásuvkami jsou k dostání i 150 cm široké komody s plnými nebo průhlednými dvířky. Většina výrobců nabízí i komody na zakázku, ale i v přímé nabídce se setkáme s atypickou výškou a s dvířky roletovými, křídlovými, výklopnými či výsuvnými.

  • Rovněž vnitřní výbava komod se dá objednat podle individuálních potřeb.
  • Komody bývají vybaveny úzkými i širokými policemi či zásuvkami.
  • Ozdobným prvkem každé komody jsou úchyty, které se doplňují s kovovými profily podnože skříněk.

Přírodní materiál

Výrobci nábytku používají při výrobě komod výhradně masivní dřevo. U kusů severského typu je to především borovice, smrk a buk, u luxusních komod pak mahagon, teak, hruška a bříza nebo přírodní dýha, které se zdobí mramorem, mosazí a pískovcem.

Komoda MALM se třemi zvlášť hlubokými zásuvkami nabízí spoustu úložného prostoru. Je stejně vysoká jako rám stejnojmenné postele (1990 Kč, Ikea).

Komoda MALM se třemi zvlášť hlubokými zásuvkami nabízí spoustu úložného prostoru. Je stejně vysoká jako rám stejnojmenné postele (1 990 Kč, Ikea).

Moderní komoda BETTY o rozměrech 62x115x40 cm v odstínu wenge (k dostání i v odstínu světlá višeň) patří do stejnojmenného ložnicového systému. Jednotlivé díly lze zakoupit i samostatně (3308 Kč, Adagionábytek. cz)

Moderní komoda BETTY o rozměrech 62x115x40 cm v odstínu wenge (k dostání i v odstínu světlá višeň) patří do stejnojmenného ložnicového systému. Jednotlivé díly lze zakoupit i samostatně (3 308 Kč, Adagionábytek. cz) - vlevo. Komoda s výsuvem na psaní, bez povrchové úpravy, je z velmi tvrdého teakového dřeva, které je odolné, přičemž není extrémně těžké (11 400 Kč, Teak Říha) - uprostřed. Zásuvková komoda LARGO s praktickou odklápěcí horní deskou se zrcadlem v celodýhovém provedení může být dominantou obýváku stejně tak jako ložnice (8 781 Kč, Dřevotvar Znojmo).

Protože se dřevo moří ve škále barev od ořechu přes třešeň po eben a spoustu dalších exotických dřevin a povrchově se dále upravuje, záleží jen na nás, jestli si vybereme matný lak, módní vysoký lesk, starou patinu nebo jejich kombinaci. Takový povrch snižuje možnost poškrábání nábytku a zajišťuje barevnou stálost.

Na své si přijdou výrobci i milovníci replik starožitných kusů, které ozdobí moderní i stylový interiér. Výjimkou nejsou ani netradiční materiály jako sklo nebo kov. Efektní je také kombinace obou materiálů.

Horní deska komody HEMNES s osmi prostornými zásuvkami a boční díly jsou vyrobeny z dřevotřísky, ABS plastu, akrylové barvy a fólie ( 6490 Kč, Ikea).

Horní deska komody HEMNES s osmi prostornými zásuvkami a boční díly jsou vyrobeny z dřevotřísky, ABS plastu, akrylové barvy a fólie ( 6 490 Kč, Ikea).

Komoda Porte R má čisté tvarové řešení, perfektní řemeslné zpracování a širokou škálu funkčních variant. Je vyrobena v kombinaci kvalitního bukového masivu a přírodní dýhy (21 785 Kč, Dřevotvar Jablonné nad Orlicí).

Komoda Porte R má čisté tvarové řešení, perfektní řemeslné zpracování a širokou škálu funkčních variant. Je vyrobena v kombinaci kvalitního bukového masivu a přírodní dýhy (21 785 Kč, Dřevotvar Jablonné nad Orlicí).