Lidé si již dnes mohou dopřát pohodlné spínání osvětlení, komfortní řízené vytápění, ovládání žaluzíí, garážových vrat a dalších spotřebičů dálkovými ovladači nebo bezdrátovými nástěnnými tlačítky. Například po dovolené před příjezdem domů je možné komunikovat s inteligentním obytným stavením pomocí mobilního telefonu.

Výrobci jsou schopni dodat zákazníkovi vrata i dveře provedené ve stejném stylu, jednotícím prvkem mohou být např. prosklené plochy.

Garážová vrata na dálkové ovládání jsou dnes již samozřejmostí.

FOTO: archiv firmy Olymps Door

 

Komplexní řešení ovládání osvětlení interiéru – spínání, stmívání, scény a žaluzií. Řízení přípravy a distribuce tepla pro podlahové vytápění. Do systému jsou integrována pohybová čidla. Komunikace přes internet a GSM bránu.

FOTO: Archiv firmy inels.cz

Totéž platí o chatách, kde může člověk z domova například sledovat, zda do objektu nevnikl lupič, či si tam zatopit, popřípadě nechat zavlažit zeleninu.

Inteligentní objekty nacházejí využití ve všech odvětvích. Ve školách je vhodné řídit osvětlení v učebnách, totéž platí o přepínání režimu vytápění. Možné je i zablokovat na určitých místech ohřev vody po dobu špičkového zatížení při přípravě jídel ve školní kuchyni.

Až se venku setmí, tak se může obyčejný obývací pokoj změnit v kinosál. Světlo se automaticky ztlumí, žaluzie zatáhnou a můžete užívat plodů moderní doby.

FOTO: archiv Maxauido

Používané prvky napomáhají i v domovech pro seniory, v hotelích, obchodech, průmyslových objektech a zařízeních pro využití volného času.

Inteligentní technologie ocení i zapomnětlivci. Pokud totiž člověk odejde z domu do práce a vzpomene si, že nechal zapnutý spotřebič, lehce jej odpojí ze sítě pomocí mobilního telefonu. Může si dokonce dopřát při odchodu z bytu pouhým stisknutím jednoho tlačítka stáhnout rolety a vypnout všechny spotřebiče.

Domácí kino s plazmou a plátnem vysouvaným ze stropu. Tři přední reproduktory jsou vestavěné do zdi okolo ploché televize. Na zdi a na stropě je představěná konstrukce ze sádrokartonu, ve které je vše schované včetně potřebné kabeláže.

Domácí kino s plazmou a plátnem vysouvaným ze stropu. Tři přední reproduktory jsou vestavěné do zdi okolo ploché televize. Na zdi a na stropě je představěná konstrukce ze sádrokartonu, ve které je vše schované včetně potřebné kabeláže.

FOTO: www.iqdum.cz

Náklady na investice do inteligentních technologií tvoří jednu čtvrtinu, zbývající náklady připadají na jejich provoz a údržbu. Čeští stavaři a projektanti ale zatím patřičné technologie využívají jen málo. Projektant by měl vědět, jaké jsou v současnosti v tomto směru možnosti. Jen tak může navrhnout správný inteligentní objekt, aby docházelo k optimalizaci nákladů, komfortu a pohodlí pro lidi.

V roce 2006 se v soutěži sešlo téměř 600 zajímavých architektonických návrhů.

Inteligentní systémy se vyplatí nejvíce ve velkých kancelářských projektech.

FOTO: Velux

Krom ovládání světel a rolet nabízí dům monitorování stavu čerpadla a vody ve studni a následné odeslaní přes SMS. Řízení automatického zavlažování s vazbou na srážkový a půdní senzor. Spínaní topení v sauně pomocí SMS i manuálně a následné upozornění.

Kromě ovládání světel a rolet nabízí dům monitorování stavu čerpadla a vody ve studni a následné odeslaní přes SMS. Řízení automatického zavlažování s vazbou na srážkový a půdní senzor. Spínaní topení v sauně pomocí SMS i manuálně a následné upozornění.

FOTO: Archiv firmy inels.cz

Podle Josefa Kunce z firmy ABB se například u budovy za 300 miliónů korun zvýší náklady na výstavbu v případě použití inteligentních systémů o deset miliónů korun. "Ročně pak ale uspoří asi deset procent z celkových nákladů 40 miliónů korun za energie. Při standardní životnosti stavby tak za 20 let uspoříme asi 70 miliónů korun," řekl Kunc.

U běžných bytů, které nevyužijí plný potenciál inteligentních systémů, je jejich použití nákladnější. U rodinných domků nebo velkých administrativních centrech, se rozdíly stírají.

 

Dům nabízí ovládání světel a světelných scén, exteriérových rolet – vazba na topení a chlazení. Monitorování narušení objektu a poruchových stavů. Simulace přítomnosti osob při dlouhodobé nepřítomnosti majitele. Řízení spotřebičů pomocí hlasu.

FOTO: Archiv firmy inels.cz