Výměna a rekonstrukce balkónu jsou prováděny na základě stavebního povolení, které vydává stavební úřad. Jeho rozhodnutí ohledně barevnosti a zasklívacího systému lodžie je nutné respektovat.

Cena zasklení lodžie záleží na velikosti plochy. .: Tak takhle to zpravidla vypadá na začátku, balkóny jsou ve špatném stavu a vypadají nevábně.foto: Právo/Archiv Sintras

Pokud bydlíme v domě s majitelem, je třeba mít i jeho povolení. Obecnou zásadou je zpravidla fakt, že pro jeden dům je vždy určen jeden zasklívací systém, a to z toho důvodu, aby byl vzhled panelového domu kompaktní.

Statické posouzení našeho balkónu určí, jak je naše konstrukce ještě funkční. U některých balkónů přichází kámen úrazu, když je současná konstrukce tvořená ocelovou vanou, která je vyplněna buď betonem a nebo asfaltem. Znáte to, v teple se asfalt roztéká, v zimě se smršťuje, a tak pořád dokola až vznikne u stěny této ocelové vany mezera.

Zasklení lodžie se týká fasády domu, proto potřebujeme stavební povolení či souhlas majitele domu. .: Zasklení balkónů v jednotném duchu.foto: Právo/Archiv Optimi

Mezery by ani tak nebyly ten největší problém, kdyby se v nich nezačala hromadit voda, a nenarušovala se tím i struktura podlahy. Při úpravách podlah je třeba předně upravit "dilatační spáry" (rozdělují objekt na menší celky a předcházejí objemovým změnám) a dotěsnit je tak, aby nezatékalo.

Někdy se tedy nevyhneme výměně celých betonových desek a s nimi i zábradlí, které bývá nutné odstranit, i když není úplně zničené, abychom se k deskám dostali.

: Vyplatí se, když se do rekonstrukce pustí celý dům.foto: archiv Noninky

Na co pamatovat

Pokud je rekonstrukce balkónu součástí širších rekonstrukčních prací, tak se rozhodně vyplatí provést rovnou i zateplení celé budovy. Můžete se tak mnohdy přiblížit k normě nízkonergetických domů. Díky základům, které není možné měnit, půjde jen o přiblížení se, ale stejně můžete počítat, že jde o investici, která se vám v budoucnu rozhodně vrátí.

Někdy stačí pouze lodžiové stěny zesílit a opravit, k tomu se obvykle přistupuje v případě, že jsou konstrukce lodžií zabudovány do nosného systému. Opět záleží na posouzení statikem.

Šedý, nevzhledný dožilý panelák se změnil po celkové rekonstrukci k nepoznání. .: Po rekonstrukci jsou balkóny barevně sladěné a budou sloužit i dalším generacím. foto: Právo/Václav Jirsa a archiv Vltavin Holding

Pokud budete chtít lodžii zasklít, tak lešení není nutné, zasklívací práce se provádějí zásadně z vnitřní strany lodžie, opět ale platí pravidlo, že je třeba zachovat jednotný styl a výraz stavby, na barevné kreace tedy raději zapomeňte. U zábradlí platí totéž. Pokud zábradlí tvoří původní železobetonový panel, tak většinou zcela postačí jen dílčí povrchové úpravy.

.: Investovat do rekonstrukce balkónu se vyplatí zejména tehdy, máte-li pěkný výhled. foto: archív firem Almíra, Albaco, Optimi, Duo-Tech a Wavex

Pokud budeme chtít ale provést kompletní zasklení, tak je vhodné užít velkoformátových hladkých desek na bázi vytvrzovaných pryskyřic, zesílených dřevitými vlákny. A pak už platí totéž co pro každý balkón, udržovat jej v čistotě a pořídit si na něj nějakou tu květinu, stolek a pohodlné křeslo.