"Spala jsem vždycky na obyčejné válendě a na novou postel, kterou jsem vyhrála jsem si musela zvykat. Musím říct, že jsem velmi spokojená, spí se na ní báječně, " říká Renata Lagmanová s úsměvem.

Česká Miss má doma měkké a pohodlné dvojlůžko, které jí vybrali na míru. Podle Karla Vágnera, jehož firma dováží švédské postele Hästens, jsou Češi stále zvyklí spát na tvrdých postelích. To ale není pro kvalitu spánku zrovna optimální.

"Pokud máte příliš tvrdé lůžko, tělo zůstává v tenzi a příliš si neodpočinete, " vysvětluje fyzioterapeut Jan Hejma. Správná matrace by měla měkce kopírovat tvar vašeho těla, být pevná ale poddajná. Podle Hejmy jsou právě postele od švédského výrobce vyrobené z přírodních materiálů a s náplní z koňských žíní pro zdravé spaní ideální. Lůžko je prodyšné a žíně odvádí vlhkost od těla. 

Královská modrá kostka je typickým znakem švédského výrobce. Foto Hästens

"Kostičkované" postele se vyrábí od roku 1852, podle informací Karla Vágnera šlo původně o luxusní výrobky určené pro královskou rodinu. Firma má patentováno použití kostkovaného vzoru na matrace a na své výrobky dává 25 let záruku.

I když jsou tato lůžka poměrně drahá (za komfortní model dvojlůžka zaplatíte i 300 tisíc), zájem o ně je podle Karla Vágnera velký. A v Čechách jdou na odbyt i velmi luxusní modely. Vágner říká, že by si člověk měl rozmyslet nakolik si váží svého těla a jak pohodlný odpočinek mu hodlá dopřát.

Jestliže se chcete vyspat zdravě, měli byste jednoznačně zapomenout na polštář. Podle Hejmy je lepší spát bez něj, přímo na matraci, jinak se krční páteř zbytečně zatěžuje.