Hlavní obsah
Funkcionalistická vila Stiassny v Brně Foto: Profimedia.cz

V brněnské vile Stiassny začíná rekonstrukce

Funkcionalistickou vilu Stiassny v Brně čekají rozsáhlé opravy. Stiassny, která sloužila také jako vládní vila, spolu s vilou Tugendhat patří k architektonickým chloubám města. Její úprava do prvorepublikové podoby přijde na 179 miliónů korun. Práce skončí v lednu 2014, řekl Zdeněk Musil z brněnského památkového ústavu.

Funkcionalistická vila Stiassny v Brně Foto: Profimedia.cz
V brněnské vile Stiassny začíná rekonstrukce

"Zatímco z interiérů se odváží pečlivě zabalený mobiliář, v suterénu vily již dělníci vybourávají nepůvodní příčky," uvedl. Z budovy patrně zmizí také nepůvodní koupelny, které vznikly krátce před tím, než ve vile za socialismu přespal kubánský vůdce Fidel Castro.

Práce budou rozsáhlé. Strženy byly garáže pro sedm aut a skleníky, které byly součástí zahrady. Objekt by měl podle dokumentace získat podobu, kterou měl za původních majitelů ze židovské průmyslnické rodiny Stiassnych.

Funkcionalistická vila Stiassny v Brně

Foto: Profimedia.cz

Teprve nyní odborníci zjišťují, jak se při stavbě komplexu technologicky postupovalo. Ukázalo se například, že bazén měl kachličky pouze na dně. Na boky byl použit za první republiky revoluční postup: prolis do betonu připomínající obklady.

Vila se stane nejen expozicí o funkcionalismu, ale bude v ní také Centrum obnovy památek architektury 20. století. Využijí jej nejen historikové umění, ale i architekti, kteří se budou zabývat obnovou objektů vzniklých za první republiky.

Objekt si nechal v roce 1927 postavit podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera textilní průmyslník židovského původu Alfred Stiassny, který vlastnil továrnu v Brně v Přízové, pozdější Vlněnu. Za okupace ji původním majitelům zabavilo gestapo, po válce zůstala státu. Rodina po válce žila v USA. Stiassny i jeho manželka Hermína zemřeli v 60. letech v Hollywoodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků