Hlavní obsah
Kutnohorská Jezuitská kolej a její okolní prostranství jsou místem společenských akcí. Foto: Radek Plavecký, Právo

Středočeský kraj začne s opravami zahrad za sto miliónů

Středočeský kraj se chystá zahájit opravy dvou velkých zahrad u svých objektů v regionu. Jedná se o zahradu u Jezuitské koleje v Kutné Hoře a také o prostranství u zámku v Buštěhradu na Kladensku.

Kutnohorská Jezuitská kolej a její okolní prostranství jsou místem společenských akcí. Foto: Radek Plavecký, Právo
Středočeský kraj začne s opravami zahrad za sto miliónů

Rada kraje schválila vítěze výběrového řízení na zhotovitele zahrad v Jezuitské koleji. „V nejbližších dnech bude s vítězem uzavřena smlouva a pak konečně začnou obnovovací práce. Termín dokončení rekonstrukce zahrad určený na rok 2012 není tedy ničím ohrožený a v dohledné době se zahrady začnou budovat. Středočeský kraj počítá s předpokládanými náklady ve výši sto miliónů korun,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková.

Změní se tím tvář centra Kutné Hory

Zanedbané prostranství v centru historického města by se během jednoho roku mělo proměnit. „V plánu je vytvořit volné trávníkové plochy určené pro různé aktivity. Bude tu i několik netypických přírodních prvků a zákoutí pro odpočinek i kulturní prožitky. Vzniknout má například přírodní amfiteátr nebo vodní schody,“ upřesnila Mascheková.

Součástí zahrad bude i výsadba ukázkové vinice s použitím u nás již téměř zapomenuté odrůdy v kombinaci s nově vyšlechtěnými sortami. V zahradách bude i vyhlídka směrem k chrámu svaté Barbory. Další a zároveň nejrozsáhlejší částí navrhované revitalizace je podle kraje tzv. městský park, který bude mít charakter reprezentační a relaxační zeleně.

Rekonstrukce čeká i Buštěhrad

Dalším místem, kam kraj investuje dalších asi šest miliónů korun ze svého rozpočtu, bude zahrada u zámku Buštěhrad, pro niž rada Středočeského kraje schválila projektový záměr.

„Cílem projektu je obnova stávající historické zámecké zahrady tak, aby mohla sloužit jako plnohodnotné společenské a kulturní středisko v rámci města Buštěhrad. V plánu je zachovat stávající cenné dřeviny, doplnit stromy, keře, trávníky a okrasné záhony,“ uvedla Mascheková.

Kraj se teď chystá vyhlásit soutěž na výběr dodavatele a plánované ukončení prací je v březnu 2012. Středočeský kraj plánuje zámek Buštěhrad opravit celý a i na budovu se připravuje soutěž na zhotovitele. Vzniknout by tady měly podle dřívějších vyjádření hejtmana Davida Ratha (ČSSD) především reprezentativní prostory či muzeum.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků