Hlavní obsah
Příští rok by mělo být možné podpořit opravy asi stovky tisíc bytů. Foto: Lukáš Táborský archiv firem Paramo a Folprecht Brno, Právo

Peněz na opravy paneláků v příštím roce přibyde

Státní fond rozvoje bydlení bude moci příští rok dát ze svých zdrojů na opravy panelových domů v programu Panel výrazně vyšší částku než letos. Vyplývá to z návrhu rozpočtu fondu na příští rok, který tento týden schválila vláda a jejž předložil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Návrh ještě musí schválit Sněmovna.

Příští rok by mělo být možné podpořit opravy asi stovky tisíc bytů. Foto: Lukáš Táborský archiv firem Paramo a Folprecht Brno, Právo
Peněz na opravy paneláků v příštím roce přibyde

Na smlouvy nově uzavřené příští rok je pamatováno s částkou 3,5 miliardy korun, zatímco letos to bylo jen 1,5 miliardy korun. „Předpokládáme, že příští rok bude možné podpořit opravy asi sto tisíc bytů. Je to pozitivní signál svědčící o tom, že vláda má zájem na rekonstrukci a zateplování panelových domů,“ řekl včera Právu ředitel fondu Jan Wagner.

Letošní částka stačí na opravy jen asi 60 000 bytů, což kritizoval Svaz českých a moravských bytových družstev i Svaz podnikatelů ve stavebnictví. „Ministr usiluje, aby částka byla pro letošní rok navýšena tak, abychom mohli podpořit letos celkem 90 000 bytů,“ zdůraznil Wagner.

V letošním roce snižují státní dotace úroky z komerčních úvěrů na opravy paneláků o dva procentní body. To je méně než loni, kdy byla podpora ještě ve výši čtyř procentních bodů. Pro příští rok chce Čunek navrhnout diferencovanou podporu ve výši 2,5 až 4 procentní body.

Na půjčky pro mladé na stavbu a koupi bytů a domů ve výši až 300 000 korun je pro příští rok navrhováno 1,5 miliardy Kč, tedy zhruba stejně jako letos.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků