V západočeské metropoli sní sen o nové budově pro galerii už více než půl století. Nedávno byl vybrán volný pozemek v srdci města, udělala se architektonická soutěž a Plzeň se budoucí galerií chlubila, když porazila Ostravu v soupeření o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Jenže se nestaví, a zřejmě dlouho nebude. Pokud vůbec. Vznikl typicky český paradox. Plzeň je bohaté město, ale Plzeňský kraj je chudý. A protože Západočeská galerie patří pod kraj, tak peníze na realizaci nejsou. Roman Musil, ředitel Západočeské galerie, je nicméně optimista.

Právu řekl: „Věřím, že nová galerie bude, protože existujeme jen v provizoriu a máme prostory jen na výstavy, nikoli pro stálou expozici. Nyní kraj usiluje o získání konečného stavebního povolení a o územní rozhodnutí. Na základě toho by se mohlo zažádat o finanční dotace. Pro řadu krajských politiků je to i prestižní záležitost.“

Podle Musila je šance pohnout s projektem až po volbách do krajského zastupitelstva v roce 2013. Pokud vše vyjde, lidé by mohli konečně v Plzni kdykoliv vidět tak slavná díla, jako jsou Vzkříšení Lazara od Bohumila Kubišty, triptych Jaro od Jana Preislera nebo Žlutý autoportrét Václava Špály, čili slavné obrazy, které jsou po léta pouze v depozitářích.