Tato aktivita začíná postupně přinášet nové nebo spíše staronové projekty. Změny se týkají jak navýšení počtu menších bytů a korekce nadbytečných metrů, tak i zkvalitnění standardu pro zvýšení konkurenceschopnosti. Některé projekty mají nové majitele z řad kapitálově silných investorů, kteří využili současného snížení cen pro investování svých prostředků. Právě investice developerů do velkých bytových projektů jsou signálem přicházejícího oživení trhu.

Jedním z pozitivních důsledků krize, kromě snížení cen pro kupujícího, je radikální změna přístupu developerů k zákazníkovi. Díky stagnaci trhu byli developeři nuceni diametrálně změnit svůj mnohdy nekompromisní přístup a začít více naslouchat požadavkům klientů.

Pozapomenuté „náš zákazník – náš pán“ opět začíná platit i ve vztahu developer-kupující.

Útlum rezidenční výstavby měl samozřejmě dopad i na ceny stavebních materiálů a prací. Levné byty se logicky nedají stavět z drahých materiálů a pro udržení kvality standardu bylo tedy snížení ceny stavební výroby nezbytné.

V roce 2011 neočekávají analytici na rezidenčním trhu žádné radikální zvraty. Další mírné oživování poptávky po nových bytech a zvýšený důraz na efektivitu připravovaných projektů budou určujícími trendy pro příští rok.

„Pro kupující i prodávající bylo uplynulé období studenou sprchou, která je sice velmi nepříjemná, ale pro obě strany potřebná. Trh se vrátil ,zpět na zem‘ k racionalitě a rozvaze, která k nemovitostem vždy patřila,“ zdůrazňuje ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.