Jen za poslední tři roky se v USA postavilo více než 330 000 domů, které jsou navrženy tak, aby braly ohled na životní prostředí. To znamená, že při vytápění využívají i sluneční energie a dalších technologických prvků, které šetří přírodu.

Počet takových ekologických domů se na celkovém počtu postavených domů v USA nyní podílí ze 6,2 procenta. Je to asi třikrát tolik než v roce 2005, kdy ekologické domy tvořily 1,8 procenta. Na studii se podílela společnost McGraw-Hill Construction.

Ekologické bydlení již není symbolem bohatství

"Trh s ekologií teď roste všude, my jen jdeme s dobou. Ten nárůst je znát po celých Spojených státech a není to jen mezi bohatšími lidmi, ale u všech příjmových kategorií," řekl viceprezident společnosti McGraw-Hill Construction Robert Ivy, který je zároveň spoluautorem zprávy.

Studie odhaduje, že výstavba ekologických domů je nyní v USA byznys, v němž se ročně vynaloží asi 36 miliard dolarů (zhruba 540 miliard Kč). Před třemi roky to bylo sotva pět miliard dolarů.

Více než polovina lidí, kteří si tyto "zelené domy" v posledních třech letech koupili, vydělávali méně než 75 000 dolarů ročně, což je v přepočtu méně než 94 000 Kč měsíčně. Třicet procent jich vydělávalo méně než 50 000 dolarů ročně (pod 63 000 Kč měsíčně podle dnešního kurzu).

Pro lidi, kteří si mohou dovolit nechat si postavit dům na zakázku, byla výstavba ekologických domů ještě nedávno považována spíše za luxusní záležitost. To se ale v posledních letech mění, z valné části díky technologickému pokroku, vládním dotacím a novým stavebním postupům, které činí tyto domy dostupnější i nižším vrstvám obyvatel.

Lidé sází na nižší provozní náklady

Rostoucí zájem o tyto typy domů je patrný hlavně v současné situaci, kdy rostou náklady na energie. Zhruba 70 procent lidí, kteří teď v USA uvažují o nákupu domu, podle studie uvažuje právě o koupi ekologického domu. Zájem o tradiční domy je kvůli krizi na realitním trhu naopak slabší.

"V době, kdy realitní trh prochází nejhorším útlumem od druhé světové války, developeři i nadále zaznamenávají růst zájmu o ekologické a úsporné domy," řekl minulý týden v rámci slyšení v Kongresu zástupce Národního sdružení stavebních společností Matt Belcher.

Ceny domů v USA se už několik měsíců vytrvale snižují a v meziročním srovnání je podle indexu Standard & Poor's/Case Shiller pokles patrný ve všech metropolitních oblastech.

U ekologických domů zatím není k dispozici mnoho srovnávacích dat, podle lidí z oboru je ale poptávka na vzestupu hlavně proto, že se od nich očekávají nižší provozní náklady. U bytu může úspora činit 80 až 90 dolarů za měsíc, což je za rok skoro totéž, co by bylo měsíční nájemné.