O jakou částku, se lidé dozvědí před volbami

Lidé se podle něho dozvědí nové výměry nájemného do konce září, jak ukládají obcím pravidla, a to navzdory tomu, že tato „nepopulární“ zpráva přijde sotva několik týdnů před krajskými a senátními volbami.

Janeček tak reagoval na kritiku, se kterou zhruba před týdnem vystoupil odborný mluvčí KSČM pro resort místního rozvoje František Beneš. Ten ve své tiskové zprávě označil takový krok před volbami za „sebevraždu vládnoucí garnitury“ a varoval před negativními dopady deregulace jako takové.

Deregulace se dotýká hlavně Prahy

„Stanovit nájemné pěti procenty ročně ze spekulativně určené ceny bytu, jak to uvádí nynější zákon, je metoda ničím neodůvodněná a nemravná,“ míní Beneš. Spolu s dalšími poslanci a zastupiteli se shoduje i na tom, že se deregulace dotýká hlavně Prahy, kde již nyní, na rozdíl od menších měst, nájmy překračují náklady obcí až dvojnásobně.

„Malá města naopak nemohou mnohdy nájmy zvýšit ani na úroveň nákladů, z čehož je vidět, že je ten zákon špatný,“ vysvětlil Právu Beneš. Za pravdu mu dává i „kalkulačka nájemného“, kterou mohou využít zájemci od července na webových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. Lidé si díky této službě mohou snadno ověřit, že nájmy mnohde v metropoli porostou i o více než avizovaných 30 až 45 procent.

Janeček, v jehož kompetenci je nyní asi 10 a půl tisíce městských bytů, k nimž se brzy připočte zhruba šest stovek bytů převedených na město z vojenských fondů, naopak upozorňuje na to, že lidem, kteří se kvůli deregulaci dostanou do problémů, město je připraveno pomoci.

Lidé v nouzi budou moct využít příspěvek na bydlení

„Mohou využít příspěvek na bydlení a navíc máme systém takzvaného ústupového bydlení, který podle předpokladu budou využívat hlavně senioři. Zavádíme také portál, který by měl lidem pomoci řešit výměny bytů,“ řekl Právu Janeček.

Navíc podle něj bude příští rok posledním rokem, kdy město využije plného navýšení nájmů, v dalším, čtvrtém roce deregulace se chystá magistrát ceny upravovat už pouze částečně a jen ve vybraných lokalitách.

Podle Beneše, který byl už v minulosti jako poslanec KSČM autorem několika návrhů zákona o nájemném, ale při očekávaném růstu nájmů nebude příspěvek na bydlení v mnoha případech stačit.

„Bytovým družstvům a společenstvím vlastníků stačí pro dlouhodobé udržení bytů a domů v dobrém stavu měsíční náklady pětadvacet až třicet korun za čtvereční metr, stejná hodnota by tak měla stačit i všem ostatním vlastníkům. Vyšší nájem přináší zisk a ten nesmí být lichvářský, nájemní bydlení už ze své podstaty nemůže být dražší než bydlení vlastnické,“ dodal Beneš.