"Máme tady zbytečné, staré, zašlé, nefunkční betonové prvky, které chceme zlikvidovat," uvedl Škvor. Jde o různá korýtka, špatně posazené či zdevastované lavičky nebo betonové bazénky. Některé prvky čeká přeměna nebo obnova.

Problém s nefunkčními součástmi jsou podle Škvora hlavně na sídlišti Jižní Město 2, které se rozkládá od dálnice po Krčský les, další betonové pozůstatky jsou u obchodního centra na Chodově. Naopak například v oblasti Háje není potřeba tolik prvků odstranit.

Radnice by se na projektu měla podílet deseti procenty, tedy částkou přesahující 1,6 milionu korun. O grant bude žádat prostřednictvím magistrátu. "Nechali jsme si udělat kompletní pasportizaci, máme to sečtené, nafocené," uvedl Škvor. Městská část má připravený také harmonogram prací.

Motivovat pomáhají zvýhodněné půjčky i soutěž

O zlepšení životního prostředí na sídlišti se Praha 11 snaží i prostřednictvím soutěže o nejlepší regeneraci panelového domu. Klání, do kterého je možné se přihlásit do konce května, by mělo motivovat i další majitele paneláků, aby svůj dům opravili. Letos se koná první ročník a radnice uvažuje o tom, že by soutěž vyhlašovala každým rokem.

Radnice také lidem poskytuje půjčky na opravy se zvýhodněným úrokem. Má také vypracovanou studii regenerace, ve které je například určeno barevné provedení fasád jednotlivých domů, aby jednotlivé bloky byly sladěné.