„Nejvíce se u nás daří zlodějům aut v lokalitách Novodvorská, kde za rok 2007 zmizelo 21 aut. V Zárubově ulici jich bylo 17, Libušské ukradli 16 a na Vavřenově a Urbánkově po 15 automobilech. Zde také dochází nejvíce k vykrádání vozů, mizí hlavně autorádia a povinná výbava,“ popsal Právu situaci ředitel městské policie Prahy 12 Karel Radík.

S auty jsou ale spojeny další problémy. Jejich počet na sídlištích stále roste, ta ale nebyla v polovině 80. let na tak vysoký stupeň motorizace plánována. Občané žijící hlavně mezi ulicemi Smotlachova a Papírnická nebo Mariánská, U Kamýku a Durychova si stěžují na arogantní řidiče aut, parkující, kde se jen dá.

„Chápu, že je tady málo místa a že lidé někde stát musí. Jenže když stojí těsně u přechodu, nevidím přes ně, zda něco jede. Každou chvíli čekám, že mě tady něco porazí. A pak bude každý svalovat vinu jeden na druhého,“ řekla osmašedesátiletá Jiřina Svobodová z Pavlíkovy ulice. Podle Radíka mají strážníci značné problémy také s místními bezdomovci.

Bezdomovci sedávají před Labem

„Posedávají hlavně dopoledne před obchodním centrem Labe, na konečné tramvaje a také před místním Lidlem, kde popíjejí krabicové víno,“ řekl Radík s tím, že lidem vadí hlavně spoušť, která po nich zůstává. Podle informací Práva se ale tento typ lidí vyskytuje i před Albertem v Papírníkově ulici. Přespávat prý chodí do blízkého lesa. „Ty jsme odtud ale vytlačili,“ tvrdí však Radík. Jinak ale bezdomovci ve velkém nebo dlouhodobě „táboří“ také v Modřanské a Branišovské rokli.

Specifickým problémem Prahy 12 jsou také Vietnamci na tržnici SAPA v Libuši. „Lidé si na ně stěžují hlavně v dobách, kdy něco slaví. Všichni totiž střílejí do vzduchu petardy nebo dělobuchy,“ sdělil Radík. Reálné nebezpečí podle něj ale v takových případech údajně nehrozí. Ve většině případů jsou podle ředitele stejně neopodstatněné výhrady lidí k výskytu tzv. závadových osob a problémové mládeže v okolí heren nebo různých klubů a hospod.

„V okolí heren nemáme problémy, některé jsou spíše pračkami na peníze. A co se týče stížností na děti, že si hrají pod okny a křičí u toho, myslím, že je to lepší, než kdyby se scházely někde v lese a pily alkohol,“ dodal Karel Radík, ředitel městské policie Prahy 12

Největší problémy

Bezdomovci: Mazancova ulice (okolí Billy, Labe), konečná tramvaje v Modřanech, okolí sběrného dvora a Modřanské rokle, Obchodní náměstí a Branišovská rokle

Mládež, problémové osoby: Kutilova ulice ( okolí hotelu DUM), U Klubu (disko Dřevák).