Pan Jiří vlastní hezký rodinný domek, jehož část má plochou střechu. Na té byly již od sedmdesátých let minulého století asfaltové pády. Ty dlouho fungovaly dobře, ale v minulých letech již dosáhly zenitu své životnosti a do střechy začalo zatékat.

Pan Jiří se tedy rozhodl, že nechá udělat střechu nově a současně s novou hydroizolací provede i zateplení střechy. Našel si realizační firmu, která mu doporučila provést zateplení polystyrenem a novou hydroizolaci z fólie z měkčeného PVC. Tento návrh rekonstrukce je běžný a osvědčený, materiály a technologie jsou v pořádku.

Řada detailů v nově provedené izolaci z fólie byla zjevně netěsná

Řada detailů v nově provedené izolaci z fólie byla zjevně netěsná.

FOTO: Znalecký ústav Dekprojekt - Nemopas

Potud bylo vše v pořádku. To, co ale pan Jiří nečekal, byla míra nekvality řemesla u firmy, která střechu dělala. Po dokončení střechy se pak nestačil divit.

Ač laik, viděl, že nová izolace z fólie je provedena zcela špatně a nekvalitně. Každý soudný člověk si musel na střeše všimnout desítek netěsných spojů a detailů, kterými samozřejmě bude do střechy zatékat.

Ukončení u komína bylo provedeno zcela špatně z pohledu těsnosti i způsobu vytažení izolace na svislou plochu

Ukončení u komína bylo provedeno zcela špatně z pohledu těsnosti i způsobu vytažení izolace na svislou plochu.

FOTO: Znalecký ústav Dekprojekt - Nemopas

Pan Jiří se oprávněně ozval, ale od realizační firmy se dověděl, že je vše v pořádku a ať kouká doplatit nasmlouvané peníze. Zůstal v šoku. Pozval si tedy specialisty ze společnosti Nemopas, a to přímo z centrály této značky - Znaleckého ústavu Dekprojekt.

I ti, ač viděli ve své praxi již spoustu nefunkčních střech, byli zděšeni. Způsob realizace střechy tedy zdokumentovali a provedli jeho posouzení. Nyní budou panu Jiřímu pomáhat při dalších krocích a nepříjemných jednáních s realizační firmou.

Fólie nebyla dokonce často ani spojena v přesazích jednotlivých pruhů

Fólie nebyla dokonce často ani spojena v přesazích jednotlivých pruhů.

FOTO: Znalecký ústav Dekprojekt - Nemopas

A poučení? Pokud nejste odborníci ve stavebnictví a zadáváte stavební práce, najděte si vždy odborníka - specialistu, který bude stát na vaší straně. Nejběžnější formou je najmutí stavebního dozoru, i u menších prací je pak dobrý specialista, který provede několik kontrolních návštěv na stavbě.

Ing. Petr Zrník - specialista Znaleckého ústavu

Inzertní sdělení
 
Potřebujete pomoc při nekvalitně provedených stavebních pracích?
Trápí vás na domě či bytě následující problémy?
  •  Máte vlhko ve sklepě?
  • Máte mokré stěny v bytě či domě?
  •  Máte doma plísně na stěnách nebo na oknech?
  • Máte mokré skvrny pod střechou?
  • Cítíte od stěn průvan a chlad?
  • Nemůžete v zimě vytopit místnosti?
  • Slyšíte hluk z okolních místností?
  • Slyšíte kroky z chodby?
  • Bude vás soused zastiňovat při dostavbě/nástavbě svého domu?
  • Či vás trápí na vašem domě či bytě jiný technický problém?
Specialisté a inspektoři NEMOPAS a Znaleckého ústavu Dekprojekt vám pomohou. Vycházejí ze své více než dvacetileté zkušenosti s poruchami a diagnostikou staveb.
Specialisté Akreditované laboratoře Atelier DEK jsou připraveni provést úředně akreditovaná měření řady parametrů budov (akustická měření, vzduchotěsnost, osvětlení apod.).
Experti na poruchy staveb identifikují příčiny poruch a navrhnou, jak problém optimálně řešit.