Hlavní obsah

Zahrada je v době vrcholného léta probarvena nejrůznějšími květy, vydává plody ovocné i zelinářské a nás čeká dovolená. Jak nejlépe připravit zahradu na naši několikatýdenní nepřítomnost?

Zahrada a dovolená

Množství a rozmanitost květů nabídnou z okrasných dřevin především růže, hortenzie, plaménky, ibišky syrské, komule Davidovy, letní tavolníky, třezalky.

Z květin v době prázdnin vynikají zejména lilie, mečíky, begónie hlíznaté a později i jiřinky, z trvalek plamenky latnaté, denivky, kopretiny, juky, šuškardy, čechravy, četné letničky jako Chabaudovy karafiáty, zářivky, jazylky, čínské astry, hrachory, aksamitníky, gazánie, slunečnice.

Před dovolenou

Abychom nemuseli příliš zatěžovat své příbuzné nebo sousedy, zajistíme pro rostliny dostatek vláhy v půdě. Pokud se v ní potřebná zásoba nevytvořila v poslední době přirozenými dešťovými srážkami, zahradu před dovolenou vydatně zavlažíme.

Po oschnutí povrchu plečkou nebo motykou půdu zkypříme a současně odstraníme plevel, který zkompostujeme nebo ho zakvasíme do sudu s vodou. Tím získáme hnojivou zálivku, která se nám bude po návratu z dovolené hodit k přihnojování rostlin náročných na živiny, zvláště košťálových a plodových zelenin, celeru a póru.

K omezení nežádoucích ztrát vody z půdy vypařováním pomůže její nastýlání černou perforovanou fólií či netkanou textilií, posečenou trávou nebo jiným vhodným organickým materiálem, jako je kompostovaná drcená kůra, štěpky z větví po řezu stromů apod.

Správná péče o trávníky se vyplatí. Foto Právo/Petr Hloušek

Voda je nezbytná

Připravíme zavlažovací hadice a naplníme zásobníky zálivkovou vodou, aby byla k dispozici pro členy rodiny nebo sousedy, kteří budou ochotni v případě kritického sucha poskytnout první pomoc žíznícím rostlinám.  Také se postaráme o okrasný trávník.

Nejprve v něm vypícháme i s kořeny vytrvalý plevel, zvláště pampelišku, jitrocel, husí nohu aj. Pak trávník sežneme na 3-4 cm, mírně pohnojíme ledkem (10g/m2) a vydatně zavlažíme. Také ostříháme odkvetlá květenství rostlin, aby se tvorbou semen nevysilovaly. Vysoké rostliny vyvážeme ke kolíkům, aby se nerozklesly nebo za větru nepolámaly. l

Sklidíme cibuli ze sazečky, podzimní česnek a další zeleninu i ovoce, které dospěly do sklizňové zralosti. Pokojovým a balkónovým rostlinám zajistíme potřebnou vodu, nejlépe v samozavlažovacích truhlících, případně je přeneseme do polostínu v zahradě, kde je zapustíme v květináčích nebo i bez nich do země a dobře zavlažíme.

Exotické osvěžení. Foto archiv DůmBydlení

Po návratu

Pokud jsme před dovolenou udělali potřebná preventivní opatření, byl příznivý průběh počasí a pro nejnaléhavější mimořádné případy jsme měli ochotné pomocníky, nebude náš návrat na zahradu nepříjemným překvapením.

Při delší dovolené okrasný trávník zpravidla přeroste. V tom případě ho co nejdříve posečeme asi na poloviční výšku, podruhé asi za 4-5 dní na výšku 3-4 cm. Pak ho ošetřujeme obvyklým způsobem. Jestli naši zahradu postihlo během naší dovolené krupobití nebo záplavy, snažíme se rychle napravit, co se dá.

Odstraníme náplavy zeminy, ovocné rostliny, zeleninu a květiny zbavíme poškozených částí a zavlažíme hnojivou zálivkou nebo ošetříme hnojivým postřikem na list. V obojím je důležitý zvýšený obsah draslíku, který pomůže při rychlejším hojení tkání poškozených např. krupobitím.

Proti houbovým chorobám použijeme preventivně některý z fungicidních přípravků, např. Kuprikol, Euparen, Rovral aj. Ovoce a zeleninu podle stupně zralosti, poškození a využitelnosti zpracujeme nebo zlikvidujeme.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků