Hlavní obsah
Přírodní koupací jezírko souzní s přírodou a zapadá do celkového konceptu zahrady. Foto: Ekogreen (3x)

Užijte si koupání v čisté vodě bez chemie

Koupací jezírko či biobazén jsou zdravější alternativou k bazénům s chemickou úpravou vody. V zahradě působí přirozeně a souzní s okolní přírodou. Aby voda byla křišťálově čistá, musíme jí dát určitou péči.

Přírodní koupací jezírko souzní s přírodou a zapadá do celkového konceptu zahrady. Foto: Ekogreen (3x)
Užijte si koupání v čisté vodě bez chemie

Voda se v biobazénu či koupacím jezírku čistí biologickými procesy. Biofiltrací se dosahuje měkké, přirozeně čisté vody, která nezatěžuje kůži a neobtěžuje zápachem.

Koupací jezírka jsou uměle založené nádrže se stojatou vodou bez přítoku. Pro čistou vodu je důležitá rovnováha všech organismů, tzn. vodních rostlin, mikroorganismů a planktonu.

Koupací jezírko je v krajině mnohem přirozenější než bazén se zastřešením.

Foto: Ekogreen

Biobazény (přírodní bazény) jsou uměle založené nádrže s proudící vodou. Čištění vody zajišťuje technologie biofiltru s nízkou spotřebou energie.

Vybíráme jezírko

Dovolit si můžeme prakticky cokoliv, ale obvykle nás limitují finance, velikost pozemku, lokalita. Geologie podloží a nadmořská výška hrají při stavbě jezírka stejnou roli jako u každé jiné stavby. Problematická jsou místa s vysokou hladinou spodní vody, kde bývá stavba náročnější.

Koupací jezírko či biobazén situujme ale vždy do míst, kde si ho nejvíce užijeme. Tedy k blízkosti domu, do atria, klidné části zahrady.

Koupací jezírko realizujte vždy se zkušenou firmou, která navrhne správnou technologii, velikost i tvar.

Foto: Koipro

A popřemýšlejme i o vhodné velikosti a tvaru. Podle odborníků je z hlediska pořizovacích a provozních nákladů optimální plocha koupacího jezírka kolem 50 m2 s koupací částí 4 x 8 x 1,5 m.

Technologie – srdce jezírka

Je nejdůležitější částí jezírka a volbě věnujeme zvýšenou pozornost. „Se zákazníkem vždy detailně projednáme celou stavbu a zejména filtrační technologii. Ta je alfou a omegou úspěchu,“ vysvětluje Vladimír Tomeš z firmy Koipro.

V případě jezírek určených na chov ryb se používá voda dezinfikovaná UVC zářením, zatímco koupací jezírka a biobazény pracují s vodou bez dezinfekce (nepoužívají se UV lampy).

Čím větší budeme mít koupací plochu, tím náročnější a dražší bude i zvolená technologie.

Foto: Ekogreen

Vybavení se odvíjí od velikosti a typu jezírek, biobazénů. Součástí je: předfiltr (bubnový, štěrbinový, vortex apod.), biofiltr, čerpadlo, případně další nadstavbové věci (vysavač, dávkovací čerpadla, tepelná čerpadla, solanizační jednotky). Ty udržují vodu mírně slanou, což omezuje tvorbu řas a zvyšuje kvalitu vody.

„Jezírko lze doplnit i monitorovacím a kontrolním systémem s mobilní aplikací, sledovat ho a ovládat na dálku. Často se také jezírko připojuje k systému inteligentního domu,“ doplňuje Vladimír Tomeš.

Jezírko je podle přání možné dovybavit i solanizační jednotkou a udržovat v něm mírně slanou vodu.

Foto: Koipro

Počítejme s tím, že čím je větší objem vody, tím je jezírko a technologie sofistikovanější, a tedy i dražší.

Pozor na nejčastější chyby

Doplňování jezírka dešťovou vodou z okapu. „Dešťová voda bývá kyselá, narušuje přirozenou rovnováhu. Do jezírka tak vlastně spláchneme všechny nečistoty ze střechy, tím zatížíme filtraci a zaneseme jezírko nečistotami,“ vysvětluje Miloš Kohout z firmy LuMico.

Okraje jezírka volně přecházejí do okolního terénu. Při deštích tak dochází k naplavování nečistot, což je opět problém pro filtraci a čistotu dna. Správně mají být okraje řešeny tak, aby okolní voda šla mimo jezírko.

Vodu v koupacím jezírku čistí účinná filtrace, nikoliv samotné rostliny. Ty jsou tam spíše na okrasu.

Foto: Lumico

Není pravda, že samotné vodní rostliny čistí vodu. Kdyby to platilo, tak na stejnou plochu, jako je koupací část, bychom potřebovali minimálně dvakrát takovou plochu mělčin s vodními rostlinami a přes tyto mělčiny bychom museli neustále čerpat vodu. Což je v podstatě drahá kořenová čistička.

„Dnes čištění řeší technologie filtrací, a to na minimálním prostoru. Rostliny jsou spíše pro okrasu,“ říká Miloš Kohout.

Pozor na poddimenzování filtrační technologie, nízký průtok v jezírku (slabá čerpadla), špatně navržený tvar a profil jezírka, rozlehlé mělčiny.

Péče o jezírko

Koupací jezírka a biobazény jsou živou součástí zahrady, a proto vyžadují i přiměřenou péči. Péče není složitá, ale je nezbytná.

„Počítejme s tím, že do jezírka je nutno doplňovat vodu, která ubývá přirozeným odparem. Množství odpařené vody závisí na klimatických podmínkách. Přirozený úbytek je 1 až 3 % vody celkového objemu vody v jezírku za den,“ říká Martin Panchartek z firmy Ekogreen.

U menších jezírek, cca do 70 m2 se používá jen filtrace, občas se musí vyčistit kaly (vše podle typu filtrace).

Foto: Lumico

Péče obnáší: luxování dna koupací části a mělčin (automatické, robotické či ruční vysavače), odkalování filtrace, kontrola základních hydrochemických parametrů.

Bojovat můžeme s řasami, proto potřebujeme koupit prostředky, které je hubí. Před zimou ostříháme vodní rostliny, odstraníme jejich odumřelé části a po několika letech provedeme velkou očistu: jezírko vypustíme a důkladně celé vyčistíme.

„Stěny a dno jezírek postupně zakryje spad, který nezachytí filtrace a je nutno ho vyčistit jednou týdně vodním vysavačem,“ říká Miloš Kohout.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků