Hlavní obsah

Při nákupu svítidla či žárovky pozorně pročtěte etiketu a informace na obalu

Koupě nové žárovky nebo zářivky nemusí vyjít hned napoprvé. Doma totiž zjistíme, že nedostatečně svítí a zdroj se k našemu svítidlu vůbec nehodí. Jak tomu předejít? V obchodě si dobře přečíst a hlavně porozumět informacím na etiketě.

Při nákupu svítidla či žárovky pozorně pročtěte etiketu a informace na obalu

Často nevíme, co jednotlivé symboly znamenají, a které údaje jsou pro nás důležité. Hledáme pouze základní informaci: o příkonu. Ten udává, kolik samotná úsporná či klasická žárovka nebo LED spotřebuje elektrického proudu. Například 5W úsporná zářivka svítí srovnatelně jako běžná 26W žárovka.

Mají stejný tok, proto na krabičce nalezneme údaj 5W=26W.

Údaj 26 W je pro názornost vyobrazen na krabičce v baňce klasické žárovky.
Příkon ve wattech však nic neříká o tom, jak silně daný zdroj světla svítí. To je dáno jiným údajem: světelným tokem.

Co sledovat na obalech

1. Stěžejní a nová informace, která musí být již zhruba půl roku na obalu uvedena, je právě světelný tok v lumenech (zkratka lm). Světelný tok udává, kolik světla celkem vyzáří světelný zdroj do všech směrů. Zjednodušeně řečeno: jak silně daný zdroj svítí. Pro srovnání: klasická 60W žárovka má světelný tok 710 lm, 15W úsporná 850 lm, 8W LED 470 lm.

Informace o příkonu a světelném toku mohou být uvedeny v rámci energetického štítku. Pokud jsou samostatně, musí být světelný tok na obalu zobrazen alespoň dvakrát větším písmem než příkon uvedený mimo štítek.

2. Další údaj, který na krabičce musí být znázorněn, je životnost světelného zdroje v hodinách. Kvalitní zářivka vydrží svítit deset tisíc hodin a více. Někdy se udává i životnost světelného zdroje v letech, vypočtených na základě průměrného denního provozu 2,7 hodiny. Na obalu může být i názorné srovnání životnosti s žárovkou se stejným světelným tokem. Například úsporná zářivka s životností 20 tisíc hodin při třech hodinách svícení denně (20 let) odpovídá 20 klasickým žárovkám, které mají životnost 1000 hodin.

3. Důležitý je i text o počtu spínacích cyklů před předčasným selháním světelného zdroje nebo o teplotě chromatičnosti, která určuje barvu světla (údaj v kelvinech, kdy teplé světlo má méně než 3300 K, studené světlo má 3300-5000 K a denní světlo má více než 5000 K).

4. Jestliže světelný zdroj nelze stmívat, musí být na obalu varování, že to není možné. Povinná bude také informace o tom, zda se světelný zdroj rozsvěcuje postupně, či okamžitě jako žárovka. Údaj o množství obsažené rtuti musí být doplněn o webovou adresu, na které spotřebitel nalezne instrukce pro případ rozbití světelného zdroje s obsahem rtuti.

5. Povinnou výbavou obalu je také energetický štítek. Ten graficky určuje zařazení světelného zdroje pro použití v domácnostech do jedné ze sedmi tříd energetické účinnosti. Písmeno A znamená velmi účinné a písmeno G méně účinné.

6. Pro spotřebitele jsou velmi důležité informace o rozměrech, provozní teplotě, typu patice (závitu) nebo vhodného napětí (např. 220 V). Díky rozměrům zjistíme, zda se světelný zdroj vejde do svítidla. Jasně popsaný typ patice nám řekne, zda je světelný zdroj vhodný do objímky ve svítidle, a napětí je rozhodující pro způsob připojení k síti elektrického napětí.

7. Na obalech světelných zdrojů nalezneme i označení výrobce, označení produktu, dále zemi původu, certifikáty a informace o způsobu likvidace obalu i světelného zdroje (např. zářivka nepatří do běžného smíšeného odpadu). Doporučení: vždy hledejte symbol CE, což znamená, že výrobek vyhovuje směrnicím EU. Produkty bez tohoto označení nekupujte, nemusí jít o bezpečné výrobky!

Připraveno ve spolupráci s firmou Osram, www.osram.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků