Hlavní obsah
Lapač listí Marley 150-180 mm, materiál plast. Vhodný na všechny typy okapů. Cena 476 Kč. Foto: Hornbach

Před zimní sezonou zkontrolujte okapy

Okapy určitě pořizujeme na dlouhou dobu. Před koupí se tedy zamyslíme nad vlastnostmi materiálu, životností, náročností na údržbu. Rozhodování ovlivní samozřejmě i cena, náročnost instalace. Některé okapy jsou ukotvené napevno, jiné lze snadno demontovat a na zimu uklidit, aby je led a sníh nepoškodily.

Lapač listí Marley 150-180 mm, materiál plast. Vhodný na všechny typy okapů. Cena 476 Kč. Foto: Hornbach
Před zimní sezonou zkontrolujte okapy

Okapy patří na všechny stavby, protože spolehlivě odvádějí veškerou srážkovou vodu ze střechy. Mohou být zakoupeny jako solitéry, ale i jako ucelený okapní systém, kde všechny součásti do sebe přesně zapadají, snadno se sestavují i demontují.

Na horách, kde jsou běžné přívaly sněhu, se vyplatí okapy před zimou sundat a uskladnit. Nebo do nich instalovat topný kabel, který okap efektivně vyhřívá, a netvoří se led. Cena produktů se pohybuje cca od 1200 Kč podle typu provedení.

Materiál podle střechy

Běžnými materiály jsou pozinkovaná ocel, měď, titanzinek, hliník, plast a různé úpravy oceli (poplastovaná).

Nejlevnější je pozinkovaná ocel, která se prodává i jako lakovaný (barvený) pozink. Takto upravený materiál vydrží mnohem déle, lépe se majitelům udržuje v původní kvalitě.

Často také vidíme na domech titanzinek, který má dlouhou životnost a časem získává patinu. Stejně jako měď, která ovšem patří k nejdražším materiálům.

Na trhu jsou i plastové okapy a poplastovaná ocel. Jsou oblíbené hlavně díky velmi snadné údržbě. Zkrátka cena-výkon a možnost barevného sladění s barvou střechy, fasády jsou určitě bonusem při rozhodování.

Pečovat a kontrolovat

Na podzim padá ze stromu mnoho listí, větvičky, nečistoty a okapy se zanášejí. Proto je pravidelně kontrolujeme a čistíme. Zanesené okapy totiž neudrží přívaly deště, tající led a sníh, voda přetéká, což ohrožuje stavbu.

Určitě nezapomeneme prohlédnout těsnost všech spojů, podíváme se, zda jsou žlaby a svody rovné, zda má tekoucí voda správný spád (vyzkoušíme v praxi). Prostě vezmeme kyblík s vodou a vyzkoušíme průchodnost vody, odhalíme tím i případné netěsnosti materiálu.

Jestliže je okap zanesen, odmontujeme a propláchneme horní kolena, hutně usazené nečistoty zkusíme vytlačit mechanicky. K čištění lze použít i tzv. čistič okapů, což je teleskopická tyč, která má na jednom konci škrabku a na druhém kartáč.

Tip!
Dobrým tipem, který nám ušetří čas a starosti s čištěním, jsou instalace tzv. lapačů listí. Ty zachytí vše a nedovolí bio nečistotám usadit se v okapu.

Materiály

Na trhu se objevují okapové systémy z mnoha druhů materiálu. Ať už jde o plastové, které jsou dlouhodobě na ústupu, měděné, titanzinkové, hliníkové, až k pozinkovaným s povrchovou úpravou.

Záleží na investorovi, ke které krytině okap vybírá a co od něj očekává.

Anketa
Jak často čistíte okapy?
Jednou ročně
13.2 %
Dvakrát ročně
6.9 %
Podle toho, jak je potřeba
62.3 %
Jak nám to vyjde
11.3 %
Nemáme žádné okapy, které bychom čistili
6.3 %
Celkem hlasovalo 159 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků