Hlavní obsah
Kvalitní dřevoplastová terasa je bezpečná a zdravotně nezávadná. Foto: WOODPLASTIC

Pozvolna se krátí čas, kdy na terase trávíme volné chvíle. Je potřeba ji připravit na nadcházející zimu.

Kvalitní dřevoplastová terasa je bezpečná a zdravotně nezávadná. Foto: WOODPLASTIC
I terasu je třeba připravit na zimní období

Máme-li terasu ze dřeva, počítáme s časově i finančně náročnější údržbou, než u dřevoplastu neboli WPC.

Dřevo versus dřevoplasty

Dřevo se perfektně hodí do exteriéru, kde vytváří specifickou přívětivou atmosféru. Aby zůstalo v dobré kondici a udržovalo si dlouhodobě hezký vzhled, potřebuje správnou a účinnou ochranu.

Pokud zajistíme dřevěným stavbám a prvkům správnou péči již od začátku, vydrží dlouho a my si budeme desítky let vychutnávat jejich krásu.

Dřevo je proti WPC choulostivější, proto vyžaduje 2x ročně větší péči.

Foto: BONDEX

Dřevo ve venkovním prostředí snadno podléhá povětrnostním vlivům, a tak by mohl povrch terasy ztratit původní barvu a časem popraskat. Není-li dřevo správně ošetřeno, dlouhodobě se v něm pak usazuje špína, houby, řasy anebo mech.

Na začátku podzimu a také zjara je potřeba dřevěnou terasu důkladně vyčistit speciálním přípravkem a natřít olejem. Ten dřevo zakonzervuje a chrání terasu před srážkami, sněhem i mrazem.

Údržba dřevoplastové terasy je méně náročná. Stejně jako u dřevěné terasy je nutný základní úklid, to znamená odstranit větší nečistoty i drobný prach, který se přes léto nashromáždil. Je-li terasa více znečištěná, lze ji lehce vykartáčovat v podélném směru.

Při běžné údržbě WPC terasy na podzim a v zimě stačí kvalitní koště.

Foto: FISKARS

V případě, že se nečistota dostala do spár, stačí ji vymést koštětem. Jestli do spáry něco spadlo, dá se dané prkno snadno vymontovat.

Poté je nejlepší omýt terasu čistou nebo mýdlovou vodou. Využít lze i vysokotlaký čistič pod tlakem max. 80 bar. Tím je v podstatě práce s WPC terasou u konce. Díky složce vysoce kvalitního a zdravotně nezávadného polymeru HDPE (high-density polyethylen) jsou WPC terasy odolné i vůči nepřízni počasí.

Ale pozor, i mezi WPC terasami najdeme lacinější nekvalitní materiály za nižší cenu, které pak nemohou splnit naše očekávání.

Pokud je WPC terasa více zanesena, použijeme třeba vysokotlaký čistič Stihl RE 281 plus.

Foto: STIHL

Jak reagují dřevoplasty v zimě? Pokud je na terase pouze voda nebo sníh, povrch neklouže. V případě, že teploty klesnou pod nulu, i na WPC terase se utvoří námraza, ale není nebezpečná.

Kvalitní dřevoplast odolá i minusovým teplotám. Odborníci doporučují plná prkna, do nichž nezatéká.

WPC — woodplastic

Používá při výrobě špičkovou licencovanou technologii z USA. Produkty obsahují 60 % dřeva (dřevěných pilin) a 40 % polymeru HDPE.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Jsou tak ekologicky šetrné a zdravotně zcela nezávadné. Tento poměr přináší ideální vlastnosti výsledného materiálu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků