Na trhu je velký výběr tepelně izolačních materiálů, ne všechny ale danému domu vyhovují. Který materiál je vhodný, poradí nejlépe odborníci. Nejde přitom jen o cenu, ale o užitné vlastnosti výrobku.

Je nutné předem zjistit možná rizika kondenzace vlhkosti ve zdivu a konstrukci v daném domě. Vlhkost v domě a vznik plísní je určitě možným rizikem pro nevhodně zateplený dům.

Velmi důležité je zvolit správnou tloušťku fasádní izolace, a to v souladu s tepelnými ztrátami konkrétního domu.

Novinka na trhu - FENOLICKÁ PĚNA

FOTO: WWW.HPI-CZ (2x)

Nadpraží a ostění kolem oken na fasádě je choulostivé místo z hlediska zateplení, hrozí tu více vznik tepelných mostů a montážních chyb. Také v případě kontaktního zateplování polystyrenem zde dochází ke kontaktu dvou materiálů, které se chovají různě a v místě styku je zvýšené riziko vzniku trhlin. Tomu všemu je konec, když se kolem oken použije prefabrikované nadpraží a ostění s izolačním jádrem z fenolické pěny (RESOL). Výrobek má výborné tepelně izolační vlastnosti, hodně urychluje zateplovací práce na oknech. Tento systém byl oceněn i medailí v soutěži „Výrobek roku 2013“.

Obvykle se tloušťka izolace pohybuje v rozmezí 12 až 18 cm, když je tenčí, nepřinese daný efekt. Výjimkou jsou samozřejmě domy, které chtějí být v pasivním standardu: u nich je ale nutné kromě izolace 20 až 30 cm zajistit i rekuperaci tepla, často i okna s trojskly a další nákladnější technologie.

Kromě fasády se postupně zaměříme i na zateplení střechy, podlah, podhledů a garážová vrata. Ta nesmí být slabým článkem fasády domu. Např. sekční panely o tloušťce 42 mm jsou vyplněny polyuretanovou pěnou a skvěle tepelně izolují.

Komfort bydlení souvisí zejména s tepelnou pohodou v domě. Dřevostavba se rychle vytopí a s dobrou izolací v ní teplo i dlouho zůstane. Myslíme nejen na kvalitní izolaci fasády, ale i střechy, stěn a podlah.

Komfort bydlení souvisí zejména s tepelnou pohodou v domě. Dřevostavba se rychle vytopí a s dobrou izolací v ní teplo i dlouho zůstane. Myslíme nejen na kvalitní izolaci fasády, ale i střechy, stěn a podlah.

FOTO: WWW.DOMESICONCEPTHOUSE.COM

Pěnové izolační materiály

Pěnový polystyren EPS je častým materiálem používaným na zateplení domu a není divu. Patří k levnějším, má dobré izolační vlastnosti a snadno se s ním pracuje, je to lehký materiál, který nijak nezatěžuje konstrukci domu.

K izolaci provětrávané fasády, izolaci střech a podkroví se používá skelná minerální vlna. Výborně dýchá, propouští vlhkost.

K izolaci provětrávané fasády, izolaci střech a podkroví se používá skelná minerální vlna. Výborně dýchá, propouští vlhkost.

Má ale i nevýhody: není tak odolný vůči vlhkosti (má vysoký faktor difúzního odporu), stěna příliš nedýchá. To může být problém u starších staveb, kde horší propustnost par může vést ke vzniku vlhkosti a plísní. Také není nejlepší zvukový izolant.

Dobrým tipem je ale určitě tzv. šedý polystyren, který má v sobě příměs grafitu. Grafit odráží teplo zpět ke zdroji (v zimě dovnitř, v létě ven) a má až o 20 % lepší izolační vlastnosti než běžný polystyren.

Skelná minerální vlna, balená v rolích, která je určená na zateplení podhledů, stropů. Dobře dýchá a tvaruje se, práce s ní je rychlá.

Skelná minerální vlna, balená v rolích, která je určena na zateplení podhledů, stropů. Dobře dýchá a tvaruje se, práce s ní je rychlá.

Extrudovaný polystyren je o kategorii výše, má vyšší pevnost v tlaku, delší životnost, je nenasákavý, je vhodný i pro izolaci spodní stavby, kde slouží jako hydroizolace.

Další možností je polyuretanová pěna, která se používá v deskách nebo tvarovkách nebo ve formě rychle tuhnoucí polyuretanové pěny. Má daleko lepší tepelně izolační vlastnosti než polystyren.

Naprosto parotěsné, nenasákavé, nehořlavé, odolné i vysokým teplotám je pěnové sklo, které se využívá k izolaci základů a plochých střech, zejména u pasivních staveb.

Minerální vláknitá izolace

Je cenově dostupná a velmi oblíbená, prodává se ve variantě skelné a kamenné. Výchozí surovinou je čedič, skelný křemičitý písek. Často se používá pro provětrávané fasády, k izolaci střech, podkroví.

Základním prvkem systému prefabrikovaného nadpraží a ostění je deska o tloušťce 20 mm, která dokáže skvěle nahradit téměř 40mm standardní pěnový polystyren. Prvek má integrovaný rohový profil s armovací tkaninou, takže detail fasádní hrany je čistě provedený. Z rubové strany se deska klasicky lepí k podkladu.

Materiál skvěle zvládá vysoké teploty, má nízký difúzní odpor (báječně dýchá) a malou roztažnost. Proti polystyrenu lépe propouští vlhkost. Na trhu je spousta specializovaných výrobků, pozorně tedy sledujeme, na co přesně jsou určené a vhodné. Kamenná vlna se dá do hůře přístupných míst i foukat.

Foukaná izolace

Vhodná je zejména k zateplení obtížně dostupných míst, třeba pod střechou, mezi krokvemi. Obvykle jde o celulózu, minerální vlnu nebo polyuretanovou pěnu.

Využívají ji hlavně dřevostavby, které celulóze (vzniká recyklací novinového papíru) dávají přednost i z důvodu ekologičnosti výroby. Foukání je velká výhoda, ale je nutné zkontrolovat, aby foukaný materiál byl v požadované hustotě.

Izolace Climatizer Plus je na bázi dřevitého vlákna získaného recyklací novinového papíru. Aplikuje se jako foukaná celulózová izolace, zejména v nízkoenergetických a pasivních stavbách. Má velmi dobré tepelně izolační parametry, zlepšuje akustiku stavby.

Izolace Climatizer Plus je na bázi dřevitého vlákna získaného recyklací novinového papíru. Aplikuje se jako foukaná celulózová izolace, zejména v nízkoenergetických a pasivních stavbách. Má velmi dobré tepelně izolační parametry, zlepšuje akustiku stavby.

FOTO: CIUR

Foukaný materiál, např. CLIMATIZER PLUS dobře izoluje obvodové pláště i střechu, má výbornou tepelnou vodivost při nízké objemové hmotnosti. Vysoká teplota měrného tepla přispívá k výraznému zlepšení vnitřního vyrovnávání klimatu a větší tepelné setrvačnosti, např. dřevostavby. Vykazuje rovněž skvělé protipožární a akustické parametry.

Přírodní izolace

Získávají na oblibě, jde o ryze ekologické izolační materiály. Patří sem ovčí vlna, sláma nebo technické konopí. Mají skvělé tepelně izolační vlastnosti, jsou to materiály šetrné k životnímu prostředí.

Kamenná minerální vlna je určená na zateplení fasády domu. Dobře se s ní pracuje, lepení k podkladu a stěrkování probíhá rychle.

Kamenná minerální vlna je určena na zateplení fasády domu. Dobře se s ní pracuje, lepení k podkladu a stěrkování probíhá rychle.

Vyšší je však cena, některé mohou být i náročnější na aplikaci.