1) Chvála závěsů

Máte je na oknech? Čím těžší a silnější látka, tím lepší! Jestli máte radiátory pod oknem, právě tady je dobré dát kousek nad ně poličku nebo jiný kryt. Nepotřebujete přece vytápět prostor mezi oknem a závěsem, teplo potřebujete nasměrovat do pokoje.

Jste zvyklí mít závěsy z větší části zatažené? Dejte na jejich zadní stranu starý koupelnový závěs z plastu nebo flísovou deku - obojí izolaci výrazně posílí. Dobře poslouží i podobně zesílená vlněná tapiserie na zdi.

2) Použijte alobal

Není to sice dvakrát estetické, ale udělat si z lepenky a roličky alobalu odrazovou desku a vsunout ji mezi radiátor a stěnu, zejména u obvodových zdí domu, přináší příjemný efekt. Nevytápíte stěnu, ale teplo se odráží dovnitř místnosti. Zinkový plech by byl účinnější, ale to už by peněženku postihlo citelněji.

3) Co vstupní dveře?

Tudy uniká hodně tepla, pokud nemáte štěstí a nevedou na vytápěnou domovní chodbu. I ty je možné přikrýt zajímavě vzorovaným závěsem nebo dekorativním koberečkem.

4) Využijte sluníčko

Slunce je nejlevnějším zdrojem tepla, nezříkejte se ho a nechte ho vstoupit okny - není-li právě pod mrakem. Když svítí slunce, nezatahujte závěsy a nezavírejte žaluzie. Jakmile se začne stmívat, zatahujte a zavírejte, abyste akumulované teplo udrželi uvnitř.

5) Radiátory by měly být čisté

Cokoliv na nich leží, budete zahřívat zbytečně. Máte před radiátorem stůl nebo pohovku? Možná je to z provozního hlediska dobré řešení, ale chcete-li ušetřit za vytápění, efektivní to není. Je ale rozumné, zvláště v místnostech s vysokým stropem, umístit nad radiátor nějakou poličku a „rozbít“ tak kolmo vzhůru stoupající proud teplého vzduchu.

Ušetřit můžete i se změnou dodavatele energie. Porovnejte ceny energií roku 2014 na kalkulačce elektřinykalkulačce plynu.