Na první pohled si řeknete: takové milé holčičí bydlení. Pak se však podíváte na tituly v knihovně, objevíte řadu filosofické a odborné literatury, a zjistíte, že tady žije vzdělaná a sebevědomá mladá dáma. Je druhou majitelkou sídlištního 2+1, ti původní se kdysi nastěhovali do čerstvé novostavby, a s bytem zestárli, aniž by na něm cokoliv zásadně měnili.

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

Lehké úpravy s malými náklady

S úpravami se začínalo od stěn, nejprve se strhávaly tapety. Stropy bylo třeba poněkud vyrovnat, natáhl se na ně nový štuk. Nové omítky v celém bytě by byly dost nákladné, Denisa tedy vyřešila problém originálně. Očištěné stěny polepila bílou tapetou, které strukturou omítku imitují, a ty pak jednoduše vymalovala.

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

Peníze vložila raději do nových podlah, všude ležely staré lepené koberce, eventuálně PVC. V předsíni a kuchyni je nová dlažba, v pokoji a ložnici plovoucí laminátová podlaha.

Také vstupní dveře jsou nové, jinak předsíň zůstala beze změny, původní vestavěné skříně jsou vítaným úložným prostorem. Před dvěma lety, už v přítomnosti nové majitelky, se měnila stará okna za nová, plastová.

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

„Dodávaly se zároveň i žaluzie, mohla jsem si vybrat," vysvětluje Denisa. Využila také možnosti objednat si při výměně nadstandardní širší parapety. Nyní se zatepluje fasáda.

Svět je barevný

O ladění jednotlivých místností a barevných kombinacích měla majitelka od začátku zcela jasnou představu. Hlavní barvou bude krémová, přesněji něco mezi vanilkovou a karamelovou, v obytné místnosti ji doplní bílá, v ložnici zelená a růžová. Od kolegy dostala barvy, které mu zbyly, pořídila základní bílou...: „No, a pak jsme to lili do té bílé a co vzniklo, vzniklo," komentuje s nadhledem Denisa.

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

WC je například odvážně a krásně starorůžové. Krémovou, která celý byt sjednocuje, si nechala namíchat u odborníka. Lesklou pro renovaci kuchyňské sestavy, matnou pro ostatní nábytek.

Kuchyně měla být původně také krémová ve dvou odstínech, ale nakonec do ní vklouzla modrá. Spojila se pěkně s původním pruhem modrých dlaždic i s novým nádobím. Skříňky jsou, jak už zmíněno, původní, pouze upravené novým nátěrem. Nová je v sestavě pouze baterie a k oknu nechala majitelka udělat na míru stůl, který podle momentální potřeby slouží jako pracovní plocha či jako jídelní tabule.

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

Na finální úpravu stále ještě čeká koupelna. Původní uživatel bytu byl zručný kutil, na umakartové jádro nalepil obkladačky, aby v rámci tehdejších možností koupelnu aspoň trochu pozvedl. „Občas se nějaká obkladačka odloupne, dokonce jsem zjistila, že jedna, která se odchlipuje, je přichycena žvýkačkou," líčí Denisa a dodává: „Toto dědictví už brzy zmizí, chystám se na vybourání jádra a na vyzdění, ale památka na kutila mi tu ještě zůstane. Pán byl totiž levák, a všechno, co v bytě udělal, je uzpůsobené pro leváka. Třeba otáčivá koule na otvírání dveří je těsně vedle zárubně, takže pravou ruku si odřete, také skříňky se otevírají opačně...Ale zvykla jsem si."

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

Vybavení

Něco se s Denisou stěhovalo z jejího „dětského" pokoje u rodičů - například křeslo se stolkem do obývacího pokoje, skleněnou desku stolku jen nechala popískovat. Ostatní kousky nábytku sjednotil krémový nátěr, původní zařízení doplnily solitéry z Ikea. Také osvětlení pořídila Denisa tam.

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

Veškeré doplňky i různé úložné krabice jsou vybírány s rozmyslem, aby dotáhly barevné ladění místností. V ložnici je zeleno-růžová kombinace dotažena přímo k dokonalosti. I okrasná rostlina v růžovém květináči má na zelených listech růžové skvrnky...

FOTO: Jaroslav Hejzlar, časopis PANEL PLUS

Bydlí tu prostě holka, která přemýšlí o všem, a umí při hospodárném vynaložení prostředků dosáhnout maxima.

Vladimíra Storchová, časopis PANEL PLUS