Hlavní obsah

Ostravská radnice nechá vyměnit stromy na Masarykově náměstí

Na zrekonstruovaném Masarykově náměstí v centru Ostravy by se měly na jaře objevit nové a vzrostlejší stromy, které nahradí zhruba tři desítky neprospívajících jerlínů japonských.

Ostravská radnice nechá vyměnit stromy na Masarykově náměstí

"Výměnu požaduje ostravská radnice po stavební firmě Tchas, která měla loni na náměstí vysadit vyšší stromy s mohutnějšími korunami," řekl dnes novinářům místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jiří Havlíček.

Tchas vysadil nedochůdčata

Právě vedení centrálního ostravského obvodu nesouhlasilo s výsadbou nevzrostlých stromů už během kolaudace i při převzetí stavby, jejímž hlavním investorem bylo město. "Firma Tchas nedodržela projekt a na náměstí vysázela nedopěstěné stromy ze školky. Jsou menší, křivější, s tenčími kmeny a chabými korunami. Cena jednoho je zhruba 5000 korun, přitom podle projektu tam měly růst stromy sedmkrát dražší," řekl Havlíček.

Dodal, že nové jerlíny by měly dosahovat až šesti metrů a jejich košatější koruny by alespoň částečně zastínily vydlážděné náměstí. "Stávající stromy by se mohly přesadit do odlehlejších částí města, například podél řeky. Na centrální náměstí Ostravy ale rozhodně nepatří," oznámil.

Tchas chtěl na dopěstováni pět let

Vedení obvodu se proto obrátilo na město, aby jako investor požadovalo po dodavateli stavby výměnu stromů. "V současné době jednáme s Tchasem o zjednání nápravy. Požádali jsme je písemně a čekáme na jejich odpověď," řekla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Firma Tchas podle ní loni na podzim požádala o pětiletou lhůtu, ve které by vysazené stromy zapěstovala do požadované kvality. S tím ale obvod nesouhlasil. Magistrát proto na výměně stromů trvá, dodala mluvčí.

Tchas chce vzniklý problém vyřešit společně s městem do konce týdne, uvedl mluvčí firmy Tomáš Svoboda. "V úvahu stále přicházejí dvě varianty - výměna stromků nebo jejich pětileté zapěstování na požadované parametry, a to na náklady dodavatele," řekl Svoboda.

Jerliny splňovaly jen jeden z parametrů

Vysazené jerlíny podle něho firma objednala podle projektově zadaného poměru tloušťky kmene a výšky nasazení koruny. "Stromy ale splňovaly jen jeden z parametrů - obvod kmínku. Jejich koruny začínají příliš nízko. Podle znaleckého posudku nemohou mít stromy při stávající výšce širší koruny," vysvětlil mluvčí.
Rekonstrukce Masarykova náměstí skončila loni v květnu.

Téměř deset tisíc metrů čtverečních bylo nově vydlážděno žulou a mramorem, do dlažby byly vsazeny mosazné desky s historickými událostmi ve městě. Na náměstí zůstal zachován Mariánský morový sloup, novinkou je bysta T.G. Masaryka. Přímo z dlažby tryská v letním období průchozí fontána. Téměř 100 milionů korun poskytlo na rekonstrukci město společně s obvodem Moravská Ostrava a Přívoz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků