Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Do bytu i na cesty. Jak vybrat lednici

Jen málokdo si dnes dokáže představit, že se naše prababičky obešly doma bez chladničky. Lednice a mrazák totiž představují základní vybavení snad každého bytu. Ovšem to neznamená, že bychom tyto spotřebiče měli vybírat pouze podle toho, zda se nám hodí do kuchyně. Na co si dát při nákupu pozor?

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Do bytu i na cesty. Jak vybrat lednici

Nemusíte zrovna vybavovat novou domácnost. Nákup nové chladničky se vyplatí i v případě, že vaše stávající již slouží nějaký ten rok. Moderní spotřebiče totiž nejen lépe uchovají potraviny, ale také mají nižší spotřebu elektrické energie a tím šetří i vaši peněženku. A na co konkrétně se při nákupu zaměřit?

Když na velikosti záleží

Je jasné, že klíčovým parametrem, který byste při nákupu měli brát v úvahu, je velikost lednice. Důvodem jsou jednak prostorové možnosti vaší kuchyně, jednak počet lidí v domácnosti, kteří budou lednici využívat.

Pokud to vybavení bytu dovoluje, můžete zvolit chladničku vestavnou, jejíž nespornou výhodou je, že „splyne“ s kuchyňskou linkou a nepůsobí rušivě. Pokud ovšem takovou možnost nemáte, nemusíte smutnit. I samostatně stojící lednice jsou dnes designově povedené.

Co se vnitřního objemu spotřebiče týče, přijde nejspíš ke slovu matematika. Odborníci doporučují na jednoho člověka v domácnosti počítat s 60 litry objemu lednice a 20 litry v mrazáku (a to včetně dětí). Navíc pro nejlepší chod chladničky a optimální uchování potravin je ideální, pokud je spotřebič naplněn asi ze 70 %, takže se vyplatí počítat s určitou rezervou.

02_cervenec_Zbozi_Lednice_1

1. BEKO RCSA 300 K30XP, od 7 245 Kč
2. Whirlpool BTNF5323OX, od 17 990 Kč
3. Siemens GS54NEW40, od 15 429 Kč
4. Electrolux ENN2800AJW, od 9 499 Kč
5. Hyundai FSB050WW8, od 3 199 Kč
6. Liebherr GN 3023, od 15 790 Kč

Ačkoli ve většině domácností stojí kombinovaná lednice, tedy chladnička s mrazničkou dohromady, na trhu najdete i pouze lednici (tzv. monoklimatická chladnička) nebo samostatný mrazák, a to buď pultový, nebo můžete zvolit šuplíkovou mrazničku.

Spoustu práce vám navíc uspoří takzvaná šuplíková mraznička no frost, kterou – jak už název napovídá – nemusíte složitě odmrazovat.

U kombinovaných chladniček se můžete setkat buď s menším mrazákem v horní části spotřebiče, nebo s větším v části spodní.

Druhý jmenovaný systém ocení především větší domácnosti – nejenže se do něj většinou vejde více zásob, ale navíc se díky jeho umístění nemusíte neustále ohýbat při vyndávání věcí z chladničky, kterou přece jen používáte častěji. Speciální kategorii pak tvoří americké lednice, které jsou dvou- až čtyřdveřové a disponují opravdu velkým objemem.

Funkce, které se nevyplatí podcenit

Na opačném „pólu“ pak stojí malé ledničky nebo malé mrazničky, které oceníte především, pokud hledáte spotřebič do jedno- či dvoučlenné domácnosti.

Na chalupu nebo například do studentské domácnosti se skvěle hodí mini lednička. Ačkoli se do ní nejspíš nevejde velký nákup na týden, často se jedná o designově opravdu povedené spotřebiče.

Speciální skupinu pak představují cestovní ledničky nebo cestovní ledničky do auta. Jak název napovídá, budou se vám hodin například na výletech nebo při cestě na dovolenou.

02_cervenec_Zbozi_Lednice_2

1. Klarstein Geheimversteck, od 2 399 Kč
2. MobiCool Waeco F16, od 2 360 Kč
3. Jura Piccolo, od 6 290 Kč
4. Guzzanti GZ 30B, od 2 198 Kč
5. Compass 25 l Blue 220 / 12 V, od 1 742 Kč
6. Sencor SCM2025, od 1 388 Kč

Spousta chladniček disponuje kromě klasických funkcí také výbavou, která vám v mnohém usnadní život. Kromě již zmíněné funkce no frost jsou stále častější digitální displej na lednici, tvořítko na led nebo automat na studenou vodu. Nové modely jsou vybaveny antibakteriální úpravou vnitřních stěn a polic, díky které vydrží uskladněné potraviny déle čerstvé.

Ovšem taková „nadstandardní výbava“ není tak důležitá jako některé technické parametry, především energetická třída chladničky. Čím vyšší třída, tím menší má lednice spotřebu – nejenže je pak spotřebič šetrnější k vaší peněžence, ale i životnímu prostředí.

Lednice třídy A+++ (tedy nejvyšší) je sice dražší, ale z dlouhodobého hlediska se vám investice velmi rychle vrátí. Hlídejte si také hlučnost chladničky, zvláště máte-li kuchyň spojenou s obývací částí bytu. Překřikovat hlučnější spotřebič, když máte návštěvu nebo když se chcete dívat na televizi, není nic příjemného. Nejen z tohoto hlediska se vyplatí investovat do skutečně kvalitní chladničky.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků