Doby, kdy byl pes především hlídačem obydlí a kočka lovcem myší, jsou dávno pryč. Dnes se z těchto zvířat stali členové rodiny, společníci, kteří jsou opečovávaní a rozmazlovaní stejně jako děti (občas dokonce více).

Čtěte také:
I kočka a pes si mohou v bytě rozumět
Pořizujeme mazlíčka. Jak vybrat základní vybavení pro psa a kočku
Na co si dát pozor při výběru kočky z útulku

Spousta z nás by raději sama nejedla, než aby jejich mazlíček přišel o oblíbené granule nebo konzervu. Pejskové i kočičky mají zkrátka dokonalé zázemí, za což se nám odměňují svou společností a láskou. Jak pro ně ale vybrat opravdu to nejlepší?

Kvalita na prvním místě

Ještě před třiceti lety nikdo moc neřešil, čím krmit svého štěkajícího kamaráda. A tak se na jídelníčku psů objevovaly kromě masa či kostí především zbytky od našeho stolu. Že ne vždy byla taková strava pro pejska prospěšná, je jasné.

Dnes se naopak výběru krmiva věnuje velká pozornost. Ostatně na výběr máme na trhu bezpočet značek, druhů a typů. Jak se v nich vyznat a zajistit, že kupujeme opravdu kvalitní krmivo pro psy?

Většina majitelů krmí své psí miláčky granulemi či konzervami. Důležité je vybírat tyto produkty nejen podle líbivého obalu, ale především podle kvality jejich složení a také určení.

Základním dělením je samozřejmě stáří pejska (jiné živiny nebo jejich poměr potřebuje štěně, jiné pak starší, nepříliš aktivní pejsek), plemeno, ale také míra aktivity zvířete.

Zatímco aktivní pejsek, se kterým trávíte spoustu času venku, potřebuje energeticky bohatší stravu, stejné krmivo by psovi, jenž většinu dne spíše prolenoší, způsobilo obezitu a s ní spojené zdravotní obtíže.

04_unor_Zbozi_Psi a kocky_1

1. Brit Dog Fresh Turkey & Pea Light Fit & Slimm, od 265 Kč
2. Carnilove Dog Adult Duck/Pheasant, od 179 Kč
3. Ontario Adult Mini chicken/potatoes, od 229 Kč
4. Frolic Complete drůbeží, od 154 Kč
5. Trixie Le Bistro automat na 2,2 kg krmiva, od 1 397 Kč
6. Reedog Luxury L, od 1 349 Kč
7. Collar Puller STANDARD - 28/4 cm, od 449 Kč
8. Curver Bunk 3v1 šedo-modrý, od 1 948 Kč

Než tedy koupíte svému mazlíčkovi krmivo, přečtěte si složení na obale. Důležitý je samozřejmě obsah masa. Nejlepší krmiva pro psy mají právě maso uvedené jako svou hlavní složku. Zaměřte se také na poměr živočišných bílkovin a tuků a obsah důležitých minerálů.

Pozor si naopak dejte na nejrůznější chemické konzervanty a vysoký obsah soli. Vhodný pro psa není ani vysoký podíl obilnin v krmivu – patří totiž mezi hůře stravitelné složky potravy a mohou u řady psů způsobovat zažívací obtíže. I proto stále více výrobců nabízí granule bez obilnin (tzv. grain free). Ostatně jejich nízký obsah je často základem i pro hypoalergenní krmivo pro psy.

Samostatnou kapitolu pak tvoří veterinární krmiva, jež jsou uzpůsobena případným zdravotním obtížím pejska (problémy s játry, ledvinami apod.) a jejichž používání nejčastěji doporučí veterinární lékař.

Velmi oblíbenou skupinou jsou poslední dobou holistická krmiva pro psy. Jejich zastánci vyznávají takzvaný celostní přístup, podle něhož by strava měla psa nejen zasytit, ale také prospívat celému jeho organismu a předcházet tak různým onemocněním. I proto v takovém krmivu často najdete velké množství nejrůznějších bylinek.

Pro mlsné jazýčky

Také přístup ke krmení mňoukajících mazlíčků prošel v posledních desetiletích výraznou změnou. Zatímco dříve byla kočka zvířetem prakticky výlučně venkovním (některé s přístupem do domácnosti), jež si většinu svého jídelníčku samo ulovilo, dnes se často přesouvají do bytů a řada z nich se ven v podstatě nedostane.

Jsou tedy ve stravě závislé pouze na svých majitelích, kteří se snaží kupovat jim to nejlepší krmivo pro kočky. Ovšem i zde je – podobně jako u psího „žrádla“ – na trhu k dispozici tolik možností, že často nevíme, které vybrat.

Jak poznat kvalitní krmivo pro kočky? Především opět podle složení. Kočky jsou masožravci, a tak je jasné, že maso by mělo být na etiketě vybraného krmiva na prvním místě.

Důležitý je rovněž podíl bílkovin (samozřejmě živočišných), který by neměl být nižší než 30 %. Podobně jako u psů hlídejte obsah obilnin (ideálně by v krmivu neměly být vůbec), chemických konzervantů a také soli.

04_unor_Zbozi_Psi a kocky_2

1. Royal Canin Vet Diet Feline Calm, od 480 Kč
2. Brit Care Cat Missy for Sterilised, od 62 Kč
3. Royal Canin Light Weight Care, od 26 Kč
4. Felix Fantastic Multipack masový výběr v želé 24 x 100 g, od 159 Kč
5. Trixie Minou 35 x 26 x 41 cm, pelíšek koule, od 362 Kč
6. Petwant PF-103, od 3 990 Kč
7. Hagen Catit Fresh & Clean 3 l, od 749 Kč
8. Karlie Flamingo Victoria 103 x 57 x 141 cm, od 1 876 Kč

Důležitý je i typ krmiva – tedy aby odpovídalo věku a energetickému výdeji kočky. Pokud mazlíček žije výlučně v bytě, nepotřebuje tak energeticky bohaté krmivo, naopak by u něho vedlo jen k obezitě. Ideální jsou v tomto případě tzv. light granule, v případě začínající nadváhy sáhněte (ideálně po poradě s odborníkem) raději po dietním krmivu pro kočky.

Jestliže jste nechali mazlíčka kastrovat, podávejte mu krmivo pro kastrované kočky, které zvířeti poskytne potřebné živiny a chrání jeho zdraví. Pokud trpí kočička zdravotními obtížemi, doporučí vám lékař veterinární krmivo pro kočky.

Technologie ve službách mazlíčků

S příchodem mazlíčka nicméně nezačínají jen starosti týkající se výběru kvalitního krmiva a pamlsků. Svou domácnost budete muset vybavit i dalšími produkty.

Samozřejmostí jsou vhodné misky na krmivo a vodu, případně fontána pro kočky. I když v řadě domů obývají mazlíčci se svými pány i postel, rozhodně byste měli investovat do pelíšku pro psa (musí odpovídat především velikosti mazlíčka, je jasné, že ten pro malá plemena nebude vyhovovat například německému ovčákovi, který potřebuje pelech pro velké psy) nebo pelíšku pro kočku.

Na pomyslný seznam přidejte ještě obojek či kšíry, vodítko (hlavně pro pejska), přepravku, kočičí toaletu, menším a středním psím plemenům se budou hodit oblečky na zimu, každý mazlíček ocení nějaké ty hračky (kočky pak i škrabadla apod.) a další výbavu.

Velmi oblíbené jsou poslední dobou výrobky z kategorie SmartPet. Co si pod tímto pojmem představit? V podstatě se jedná o chytrou elektroniku, jež vašeho psího či kočičího miláčka ohlídá, zabaví nebo nakrmí. Patří sem tedy mimo jiné nejrůznější GPS lokátory, díky nimž budete vždy vědět, kde se zvíře nachází, chytré obojky na dálkové ovládání určené pro výcvik psů využívající nejčastěji vibrace nebo zvukové signály pro lepší zapamatování povelů nebo třeba monitory, jež dokážou zaznamenat aktivitu mazlíčka, počet spálených kalorií nebo kvalitu spánku.

Díky chytrým kamerám pro kočky a psy můžete prostřednictvím propojení se svým mobilním telefonem kdykoli zkontrolovat, co váš zvířecí miláček dělá, když s ním nejste, případně s ním na dálku komunikovat.

Na procházce se psem zase využijete chytré vodítko, k jehož nesporným výhodám patří, že se upevňuje na ruku a je samonavíjecí. Samostatnou kapitolu tvoří chytré hračky, jež mazlíčka spolehlivě zabaví, když s ním nejste nebo si s ním nemůžete hrát (i když je jasné, že hry s vámi by rozhodně nahradit neměly).

Abyste měli přehled, kolik toho vaše zvíře sní či vypije, můžete mu pořídit chytrou misku, případně automatický dávkovač krmiva. Ten ostatně oceníte i tehdy, když se například zdržíte v práci a nemůžete mazlíčkovi krmivo sami nasypat.

Navzdory všem moderním chytrým vynálezům je ale třeba pamatovat na to, že pejsek či kočička jsou živá zvířata vyžadující společnost, která ze všeho nejvíce ocení kontakt se svým majitelem.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.