To jsou základní zajímavá fakta, která vyplynula z nedávno provedeného výzkumu. Kvalitní život bez nutné závislosti na svých blízkých je obecným požadavkem na bydlení starších lidí.

Ideální je snadno dostupný přízemní dům zcela bez schodů. Významnou roli hrají užitečné doplňky, jako je sedátko ve sprše či zvýšená postel. Zcela nevhodná je podle většiny seniorů nepraktická vana.

Důležitým kritériem je také umístění obytných místností v blízkosti koupelny a WC.

Sprchová sedátka RAVAK jsou sklopná ke zdi, takže nezaberou místo. Montovat se dají i do hotového sprchového koutu. Představují bezpečné zákoutí pro mytí i odpočinek ve sprše.

Sprchová sedátka RAVAK jsou sklopná ke zdi, takže nezaberou místo. Montovat se dají i do hotového sprchového koutu. Představují bezpečné zákoutí pro mytí i odpočinek ve sprše.

FOTO: RAVAK

Kromě klasického vybavení zlepšují renomované stavební firmy ergonomii celého prostoru. Nelze opomenout ani lokalitu bydlení i občanskou vybavenost okolí, která je mnohdy nezbytná.

V představách dotázaných seniorů o ideálním bydlení se objevuje touha po pokoji pro vnoučata, kvalitní vybavení kuchyně nebo dvorek s lavičkou, kde by mohli příjemně trávit čas se svými blízkými. Někdo si chce postavit malý přízemní dům na klidné stáří v blízkosti bydliště svých dětí. Na seznamu priorit nechybí ani domácí mazlíček.

Dostatečně vybavená kuchyně je jednou z priorit.

Dostatečně vybavená kuchyně je jednou z priorit.

FOTO: EKONOMICKÉ STAVBY

Ideální variantou jsou moderní tzv. vícegenerační domy, které poskytují oběma generacím dostatek prostoru, ale i soukromí. Spojují tak možnost vytvořit moderní pohodlné bydlení pro seniory i mladší generaci.