Dveřní křídla s posunem do stavebního pouzdra je dobré plánovat již ve fázi hrubé stavby, protože následné rekonstrukce budou nákladnější (vybourání panelového jádra a nové pouzdro nás vyjde zhruba na 50 000 Kč).

Stavební pouzdra jsou určena jak pro sádrokarton, tak i pro zděnou příčku. Pro oba typy příček lze využít kromě standardní tloušťky pouzdra 100 mm i užší varianty (pro zděnou příčku 82 mm a sádrokarton užší profil 73 mm). Standardní nabídka pouzder nabízí výšku 197 cm i 210 cm, ale není problém vyrobit atyp až ke stropu.

Pouzdra jsou obvykle z profilovaného pozinkovaného plechu s pojezdovými lištami z kvalitních slitin hliníku. Elektrický vypínač u dveří se dá zabudovat přímo do konstrukce pouzdra. Do pouzder mohou zajíždět všechny typy dveří, které si vybereme: dýhované, fóliované, prosklené i celoskleněné, jednokřídlé i dvoukřídlé.

Typy stavebních pouzder

V rodinném domu užijeme stavební pouzdro Komfort, které přirozeně odděluje či spojuje velké prostory. Má v sobě dvě pouzdra, která jsou navzájem spojena vodicí lištou (každé z pouzder je přitom určeno pro jedny jednokřídlé dveře). Pohyb křídel může být synchronní: obě křídla lze zavírat či otevírat současně. Toto stavební pouzdro oceníme třeba mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Když připravujeme malé pohoštění pro návštěvu, dveře odsuneme do pouzdra a jsme v kontaktu s osobami v obývacím pokoji. Jindy zase rádi při práci v kuchyni dveře zavřeme, abychom měli soukromí.

Posuvné dveře do zdi elegantně oddělí i dva dětské pokoje. Sourozenci mají v případě plnění školních povinností svoje soukromí, když chtějí být spolu, odsunou dveřní křídla a mají z pokojíčků prostornou hernu.

Další možností výběru je dvojité pouzdro Parallel, v němž se dvě dveřní křídla zavírají jedním směrem paralelně za sebou. V tomto případě je šířka boxu větší, protože se do něj zasouvají dvě křídla.

Doporučení architekta
Jak nám řekla architektka Kamila Douděrová, posuvné dveře v cizině jsou zcela běžné a velmi oblíbené. U nás se zatím tak často nepoužívají, přitom jsou ideální jak do malých bytů, tak do rodinného domu, bezbariérových prostor. V panelovém bytě architektka doporučuje odstín dveří co nejvíce sladit se stěnou (např. bílá stěna v kombinaci s bílými dveřmi). Dveře pak nejsou dominantní, nevystupují do prostoru. Bezvadným řešením je pořídit si posuvné dveře až do stropu (atypický rozměr), protože průchod pak nevnímáme jako běžné dveře, ale spíše jako příčku.

Tichý doraz

Posuvné dveře do zdi jsou vylepšeny o plynulý a tichý dojezd dveřního křídla a to díky brzdě pojezdu, která je zakomponována k „vozíčkům“, jež posouvají dveře do zdi. Díky technickému zdokonalení snese posuvný systém stavebního pouzdra i razantnější zacházení. S posuvnými dveřmi lze i pořádně bouchnout, aniž by to někdo slyšel. Cena tichého dorazu je 1464 Kč.