„Obvykle se v muzeu snažíme plánovat výstavy dva tři roky dopředu. Ale jeho smrt v lednu byla tak smutná, že jsme měli pocit, že bychom měli nalézt způsob, jak mu vzdát malou poctu. A zdálo se mi velmi důležité připravit ji rychle, aby jeho přátelé mohli přijít do muzea a vzpomenout si na něj,“ řekl ředitel muzea a kurátor výstavy Deyan Sudjic.

Londýnské muzeum prezentuje několik fotografií a filmových záznamů, ale především modely Kaplického staveb umístěných na dlouhém stole podél okna nad Temží.

„Je to velmi neformální. Snažil jsem se zachytit atmosféru jeho studia, kde také modely byly na dlouhém stole... Takže to vypadá, jako kdyby právě odešel z místnosti,“ řekl Sudjic.

Jan Kaplický a Future systems: Obchodní dům Seflfridges v Birmighamu

Jan Kaplický a Future systems: Obchodní dům Seflfridges v Birmighamu

FOTO: Foto z knihy Současná architektura, Právo

FOTO: Future systems

FOTO: vizualizace Future Systems

„Když jsem na výstavu přišla, úplně mě šokovalo, kolik práce těch pár modelů reprezentuje,“ řekla architektka Eva Jiřičná, která také žije od 60. let v Londýně a byla Kaplického partnerkou.

„Spousta projektů je jen ve fázi modelů. Ale kolik toho postavil za tu krátkou dobu, kdy začal realizovat, a co postavil, je skutečně neuvěřitelné.“