Parkety mají mnoho výhod - vypadají pěkně, dřevo je hřejivé a to jak na pohled, tak na dotyk. A že jsou nudné? To už dávno neplatí, parkety se dostaly opět do módy, a to v různých vzorech a nevšedních provedeních z kvalitních dřev.

.: Podlahy v přírodním, klasickém sukovitém provedení jsou opět moderní.foto: IBC parkety, Steirer parket, Kährs, novinky.cz

Hitem jsou exotické dřeviny

Parkety z palisandru, teaku nebo mahagonu jsou opravdu fascinující, jsou samozřejmě velmi drahé, proto často volíme jejich imitaci, ať už v podobě linolea nebo si pořizujeme pouze dýhovanou podlahu.

.: Exotika - vlevo: brazilský dub Tauari, vpravo: Iroko - tmavohnědá africká dřevina se všestranným použitím, často používaná jako náhrada za dražší teak.foto: DLH Nordisk, novinky.cz

Velmi moderní jsou letos tzv. selská dřeva - širší a delší pruhy dřev, tyto parkety mají velký formát a nebo tzv. linie - úzké proužky dřeva rozdílné šířky, které se pokládají buď průběžně nebo paralelně.

.: Nevšední vzory - nechte se jimi inspirovat. Nahoře vidíte vzor "linie" - hit letošního roku.foto: Parkety Wölfel, Princ Parket, novinky.cz

Linie nejsou až tak finančně nákladné a to z toho důvodu, že jejich základ tvoří odpad z výroby celodřevěných podlah. Maloformátové parkety, tzv. žíhané jsou také zajímavé a vytvářejí opticky dojem trávníku.

Oblíbené jsou letos i mozaiky - skládání dřevěných parket do zajímavých geometrických vzorů nás doslova nadchlo. Vypadá opravdu luxusně a velmi vkusně.

Parkety, které imitují kámen

Tyto parkety jsou opravdu nevšední, na první pohled jsou od kamene k nerozeznání, a tak se designově hodí do místností, kde by dřevo působilo poněkud staromilsky. Opticky vyvolávají dojem chladného materiálu, ale na dotek jsou ale teplé a příjemné.

.: Lisované dřevěné dlaždice vypadají úplně jako kámen.foto: Parket Design, novinky.cz

Která podlaha bude pro nás ta pravá

Masivní, celodřevěná podlaha se dá mnohokrát zbrousit a stále vypadá skvěle. Její cena je ale vysoká, a tak často i přesto, že je nesporně kvalitnější, dáme přednost dvouvrstvým celoplošným lepeným systémům. Ty jsou oproti laminátové podlaze se zámkovým systémem kvalitnější a lépe tlumí hluk.

Pokud zvolíte podlahu z dýhy, nemůžete ji renovovat, a když se vám "ochodí", nezbývá než ji vyměnit za jiný typ. Dýha se ale perfektně hodí pro instalaci podlahového vytápění. Výhodou dýhy je, že si ji můžete pořídit relativně levně a v provedení exotických, drahých a vzácných dřevin.

Inspirujte se letošními trendy a vzdejte hold přírodním materiálům, ať už jako imitaci nebo vsaďte na opravdový kvalitní originál.